Wybór karty muzycznej - jaki układ dźwiękowy

Ponieważ przymierzam się do zakupu karty muzycznej a mało jest wątków o kartach dźwiękowych/muzycznych chciałbym wywołać dyskusję na temat jakości dźwięku jaką oferują różne układy stosowane w kartach muzycznych.

Obecnie mam zintegrowaną na płycie głównej dźwiękówkę na układzie Realtek ALC662.

Można dość tanio kupić starsze karty dźwiękowe Creativa lub Asusa ale nie jestem przekonany czy są one aż tak dobre a nie chciałbym wydać kasy na coś co okaże się dawać podobną jakość jak moja zintegrowana lub tylko odrobinę lepszą.

Natrafiłem też na różne wyglądające porządnie konstrukcje (Thrust; Terratec Aureon; Hercules; ESI MAYA44) oparte na układach C-Media (większość na układzie CMI8738 ale widziałem też CMI8786) lub też na innych układach.

Liczę fachowcy zechcą się wypowiedzieć na temat tych układów i kart dźwiękowych bo ciężko w sieci znaleźć jakieś porównania układów stosowanych w kartach muzycznych.

Interesuje mnie też kwestia czy karty na interfejsie PCI-E są lepsze od tych na PCI czy też nie ma między nimi aż takich różnic.

Dodane 10.03.2012 (So) 11:24

Uprzedzając pytania dodam tylko jeszcze że komputer mam podpięty pod wzmacniacz z kolumnami a nie pod żadne szajs głośniczki więc przy generowaniu dźwięku to karta dźwiękowa jest u mnie najsłabszym ogniwem.

Terratec Aureon albo coś innego na Envy24, jest to prawie identyczna karta jak Audiotrak Prodigy albo M-Audio Audiophile, ja swoją wyrwałem za 100zł. Nie są oparte na CMI ale na Wolfsonie WM8740 i Envy24HT. Grają lepiej niż odtwarzacze CD za ok. 1000zł, tylko zadbaj o dobry interkonekt.

Witam ja używałem karty muzycznej zintegrowanej na dość drogiej płycie Asusa P5B po zainstalowaniu karty muzycznej Creative Labs Sound Blaster X-Fi Music byłem zszokowany różnicą jakości dźwięku w wykonaniu Wielkiej Belgradzkiej Orkiestry Symfonicznej której utworem rozpoczyna się gra Codname Panzer . Ilość szczegółów które usłyszałem w słuchawkach entry Hi-Fi Koss’a spowodował że zupełnie zmienił się odbiór tego utworu.Ilość szczegółów której zupełnie nie było słychać na “integrze”

methyl , ale według wszelkich informacji jakie znalazłem to Terratec Aureon (a dokładniej interesuje mnie Terratec Aureon 5.1 PCI) są na układzie C-Media CMI8738 i nawet na fotkach widać właśnie ten układ.

Czy ta karta lub inna na tym układzie była by dobrym wyborem, jak ma się ten układ do układu C-Media CMI8786?

Bo według informacji jakie znalazłem to na CMI8786 jest Asus Xonar DG.

Nie, szukaj Terratec Aureon Space 7.1, Hercules Fortissimo IV. Jedyny problem to taki, że mają problemy z Windows 7, dlatego do nich najlepiej mieć XP.

A co myślicie o karcie Terratec SixPack 5.1?

Ona jest na układzie Crystal CS-4630, czy to dobry układ dźwiękowy?