Wybor linuksa, i pare pytan newbie'go

Witam.

Ostatnio naszedl mnie pomysl zauwazony przez kolege. Mam windowsa XP i troche denerwuje mnie jego wolne dzialanie na moim kompie, wolny net czeste wirusy i ogolnie zaczal mnie denerwowac. Brat kolegi zainstalowal sobie linuksa i pod nim uzywa internetu, slucha muzyki, tworzy i oglada grafike, oglada filmy, a na 2 partycji ma golego XP tylko do gier. Chcialbym podobnie rozwiazac moj problem, czyli wziac przyklad z kolegi.

Moj sprzet to:

Intel Celeron 700mhz

128sdram

Riva TNT2 64mb

20 gb dysku twardego

Jaka polecacie dystrybucje linuksa polecacie na ten sprzet i do tych zadan?

Mam problem poniewaz nie wiem skad sciagnac linuksa i jak go zainstalowac :-x dzieki z gory za pomoc

Witam strona ,z której ściągniesz linuxa to

http://www.distrowatch.com

radzę ci kubuntu lub opensuse albo simply mephis

acha i dokup 128mega ramu.

tu masz stronę do forum

http://forum.suse.pl/

@ daki39

Kubuntu nie! Widzisz ile nasz Kolega ma RAMu? Xubuntu tak. Chyba, że stać go na zakup nowej kości. A propo gier, w jakie można grać na takim sprzęcie?!

CS 1.6 Starcraft Warcraft i wiele innych… nie w tym rzecz

Najlepiej jakieś distro z lekkim środowiskiem graficznym… dla początkującego dobre będzie Xubuntu, jeżeli będziesz chciał ściągać to wersję alternate ze względu na małą ilość pamięci ram. (alternate czyli z instalatorem w trybie tekstowym)

Mandriva 2007 nie pojdzie?? :shock: win xp chodzil bez problemu…

P.S wazne zeby byl po polsku i wykrywal modem sagem fast 800

Marquez Na forum obowiązuje używanie polskiej pisowni (włączając w to znaki typu ą, ś, ć, ł, ó itd). Zastosuj się proszę do tej zasady i popraw błędy. W przeciwnym wypadku temat może wylądować w koszu.

Jeżeli chodzi o Linuksa to pójdzie Ci każda z obecnych dystrybucji (pomijam kwestie sterowników), a rzeczą która jast istotna jest środowisko graficzne. Zawsze masz możliwość doinstalowania lżejszego pod każdą dystrybucją. Z taką ilością pamięci najlepszym środowiskiem jest XFCE.

Jeżeli chodzi o Ubuntu to są dostępne wersje z innymi domyślnymi środowiskami (np. Xubuntu - XFCE lub Kubuntu - KDE). Plusem jest to, że ściągasz tylko jedną CD i tyle. Zawsze potem możesz doinstalować inne środowiska bo system masz dokładnie ten sam.

Ale możesz też mieć Mandrivę z XFCE.

Pozdrawiam

Jest link do Mandrivy 2007 z XFCE?

do Mandrivy trzeba doinstalować XFCE.

polecam Xubuntu.

skad mozna sciagnac xubuntu livecd?

1.Np. tutaj

2.Spytaj tego Pana!

D@wid chodzi mi o wersje PL a googli uzywam tylko jak cos zle zrozumiem to wole sie spytac zeby nie sciagac 5 razy linuksa

Ogółem nie ma osobnych kompilacji linuksów z innymi wersjami językowymi, pakiety językowe są w paczkach które się doinstalowywuje osobno. Ściągnij z tego linka który podał ci D@wid, w końcu to oficjalna strona Xubuntu. Podczas włączania systemu wybierasz język, a później dociągasz z neta paczki które w pełni lokalizują system.

Co Ci szkodzi ściągnąć niepolską dystrybucję?! Nie rozumiem. Zawsze możesz doinstalować spolszczenie.