Wybór lustrzanki

Witam,
prosiłbym was o radę, poszukuję lustrzanki do fotografii (na chwilę obecną amatorskiej, krajobraz, pseudo sesje) chciałbym coś w miarę przyszłościowego (nie starego, ale też nie najnowszego sprzętu), ponadto służyłaby ona do nagrywania filmów (coś pokroju vlogów) więc liczyłbym w tej kwestii na stosunkowo dobra jakość, przy słabszym oświetleniu. Rozpatruję głównie używany sprzęt, dlatego stawiam na coś ze średniej półki 3k/4k oficjalnie i przy dobrych wiatrach, może uda mi się dostać to urządzenie za około 2k.
Bardzo dziękuję !

To fotograf robi zdjęcie. Aparat jest tylko narzędziem. Lustrzanka za 2k do celów jakie opisałeś zupełnie się nie sprawdzi. Dlaczego? Bo tyle, to kosztuje dobry obiektyw :slight_smile:

Popatrz np na taki aparat jakim jest Panasonic LX100.

Tak, tak, natomiast jeżeli chodzi o nagrywanie, tutaj już większą rolę jednak odgrywa aparat,a wiadomo że każdy zachowuję się inaczej przy słabszy oświetleniu :wink: Tak jak wspomniałem, rozpatruję używany sprzęt, który cenowo sięga 3/4k, a który przy dobrej okazji mogę dostać na olx/allegro za 2k, w prawdzie z obiektywem “kitowym” ale, załatwienie lepszego obiektywu nie jest dla mnie problemem :wink:
Jeżeli chodzi o markę, to zastanawiam się głównie między Nikonem a Canonem

Niby tak ale jeśli chcesz lustrzankę Nikona, która nagra film 4k z 30fps jak ten Panasonic LX100 to musisz wydać jakieś 5 tysi na Nikona D7500 :stuck_out_tongue_winking_eye: Ale owszem, uzyskasz lepszą jakość, przy ciemniejszej scenie :slight_smile:
ps. ale ta ‘lepsza jakość’ to nie jest jakaś duża różnica - zobacz TUTAJ.

Nie zależy mi na nagrywaniu w 4k :stuck_out_tongue: Spokojnie wystarczy mi dobra jakoś FHD, i nagrywanie przy 24kl by uzyskać “filmowy” efekt :wink: Jeżeli chodzi o słabsze oświetlenie, to głównie chodzi mi, by szumy nie rzucały się tak w oczy, oraz nie ukrywam ,że dobrą opcją byłaby stabilizacja obrazu. Sprawdziłem, jak wypadają cenowo Nikony z serii D7200/7500 i nie jest to na mój budżet, co najwyżej w grę wchodzi D7100, tylko że on nie ma ruchomego ekarnu. Natomiast, z pewnością nie chce nic z serii D5(…) ponieważ, nie posiadają one wbudowanego autofocusa, przez co najważniejszą rolę odgrywa dobry obiektyw. Niestety nie mam żadnych informacji odnoście zaplecza Canona, dlatego liczę na pomoc forum :stuck_out_tongue:

Co konkretnie masz na myśli pisząc o stabilizacji obrazu? Pytam bo to określenie już dawno oderwało się od przekroczenia granicy czasu naświetlania, którą wyznacza odwrotność ekwiwalentu długości ogniskowej dla pełnej klatki.
ps. a co do stabilizacji obrazu przy filmowaniu lustrzankami, zobacz TUTAJ.

Widzę,że mam stare informację :wink: Między innymi chodziło mi o stabilizację przy dłuższym czasie naświetlania, ale główną sprawą jest stabilizacja podczas nagrywania, coś podobnego do Steady-Shot od Sony.
Eh, chyba mam za duże wymagania :stuck_out_tongue:

“SteadyShot” czy też “Super SteadyShot” to handlowa nazwa elektronicznej techniki stabilizacji obrazu opatentowanej przez Sony. A ta działa bardzo różnie. Z lektury forów dla userów Sony, można jednak szacować, że to co Sony pokazuje w materiałach marketingowych nijak się ma do rzeczywistości (jak niektózy piszą, jedyny efekt jaki obserwują to znacząco szybsze zużycie akumulatora) :slight_smile:

Znaczy ja, akurat znam steady shot z Xperi Z5, którą użytkuję, i przyznaję, że działa ona całkiem nieźle, dlatego dałem takie porównanie :slight_smile:

Czy zatem uważa Pan, że Nikon D7100 byłby dobrym rozwiązaniem, czy może poleca Pan coś innego?

Uważam, że cały ten wątek służy potwierdzeniu wyboru, którego faktycznie już dokonałeś i szukasz potwierdzenia :wink:
ps. Nikon D7100 ma ograniczony czas nagrywania filmu do 20 min, ZOBACZ.

Nie do ma Pan rację :stuck_out_tongue: Z początku liczyłem na fachowe propozycję, i podpowiedzi. Następnie rzuciłem przykład jako D7100, przez co liczyłem na opozycję co do tego sprzętu i ciekawszą propozycję z argumentami :stuck_out_tongue:
No, ale wyszło jak wszyło :wink:

Odpowiedź dostałeś w moim pierwszym poście. Sam określiłeś parametry (aparat do wszystkiego) do których pasuje tylko LX100 (oraz Leica D-Lux typ 109) :stuck_out_tongue_winking_eye:

Tylko mi od początku chodzi o lustrzankę a nie kompakt :stuck_out_tongue:

Taa, i będziesz kitem na auto fotografował :stuck_out_tongue:

W tym przedziale cenowym jeśli chodzi o robienie zdjęć na początek dla amatora polecałbym coś z Pentaxa k-30, k-50, k-70 , ponieważ:

  1. uszczelnione body
  2. stabilizacja obrazu wbudowana w aparat - oprócz modelu k-30
  3. najlepsze obiektywy kitowe - dla aparatów w tym przedziale cenowym - ani Nikon ani Canon takich kitów nie daje
  4. mocowanie obiektywu typy K daje możliwość używania całej gamy starych wyśmienitych obiektywów manualnych.
    Jeśli chodzi o jakość nagrywanych filmów … nie odbiega od swoich cenowo porównywalnych “rywali” czyli generalnie taka sobie w kiepskim oświetleniu.
    Tutaj oczywiście duża rolę gra zastosowany obiektyw, kitowe na ogół są na ogół dość ciemnie i “miękko rysujące” - niezależnie od marki - a przy filmach potrzeba jasnych i lepiej się sprawdzają “twarde” (tak moim skromnym zdaniem).
    Jeżeli jednak bardziej Ci zależy na jakości filmów to propozycja kupienia LX100 jest jak najbardziej na miejscu
    w tym przedziale cenowym trudno by znaleźć aparat który potrafi tak wyśmienicie połączyć jakość filmów i zdjęć.

Jeśli Pentax to dobrym wyborem z drugiej ręki będzie K5 i kit DA 18-135 WR :slight_smile:

Haha, dobre :stuck_out_tongue: Pierwsze, od początku proszę o propozycje lustrzanki, a nie kompaktu, który będzie dla mnie przysłowiowym śmieciem, bo do szybkiego zdjęcia bez wyciągania maszynerii, wystarczy mi moja Z5 :wink: Kolejną kwestią, że jestem raczkującym średniakiem a nie jeszcze poziomem poniżej amatora, fakt faktem, jeszcze wielu rzeczy się uczę, ale do tego potrzebuje jednak swojego sprzętu. “pracowałem” wcześniej na pożyczonym Nikonie D5500 z obiektywem 18-105 oraz na 35mm, więc nie mów mi że będę leciał cały czas na kitowym obiektywie i jeszcze tym bardziej z auto :wink: Podałem przykłady firm takich jak Nikon czy Canon, bo mniej więcej znam ich kulturę pracy :slight_smile:

@marco130 dziękuje za propozycję, postaram się ją rozważyć :wink:

Przepraszam, nie wyszedł mi ten żart :slight_smile: Chodziło mi o to, że lustrzanki to już przeszłość. EVIL-e (bezlusterkowce) wygrywają już prawie wszędzie :slight_smile:
https://www.youtube.com/watch?v=4L2A-yMsFGY

Ah, żeby mnie było jeszcze stać na te bezlusterkowce i ich obiektywy :stuck_out_tongue: