Wybór mocy zasilacza

Witam, powtarzam mój dawny temat bo jednak odpowiedzi mnie nie usatysfakcjonowały. Otóż mam komputer o takiej specyfikacji:
Ryzen 5 2600
GTX 1660 super
2 x 8 GB DDR4 3200mhz hyperx fury
SilentiumPC Vero L3 500W 80 Plus Bronze
ASRock b450 pro4
Chciałbym wymienić płytę główną i procesor na i5-12600K. Powodem jest niestabilność, stuttering w mało wymagających grach. Ogólnie już chyba nie sięgnę płyt asrocka ale nie o tym mowa. Moje pytanie jest takie czy muszę wymienić do tej wymiany zasilacz na mocniejszy? Czy wystarczy 500W?

Nie

Widzę że kreatywna i wyczerpująca odpowiedź

Oczywiście że wystarczy.

Miałem na tym samym zasilaczu komputer z i7 i 1660s.

jeśli oczekujesz kreatywnej i soczystej odpowiedzi to uzupełnij swoje pytanie o podanie wszystkiego co jest podłączone:
dyski, ilość, rodzaj, dodatkowe wentylatory, panele przednie, czy po usb 3 jest korzystane z ładowania w czasie dużego obciążenia, napęd cd/dvd etc

1 dysk M.2 MVMe, 3 wentylatory na panelu przednim, jeden wentylator z tyłu, USB 3.0 jest używane. Napędu nie używam

Konfiguracja z i5-12600K + GTX 1660 super (teoretycznie fabryczne OC) + mobo (ATX) + ram + dysk M2 (500GB) + 3 wentylatory (teoretycznie rgb 3x3,7W).
Kalkulacyjnie to wszystko pobiera 350-370W przy max obciążeniu.
Można sobie doliczyć, że procek w trybie turbo doda jeszcze około 30W.

Podsumowując, 400W realnego poboru ale tylko wtedy gdy dosłownie to co robisz aż go spoci.

SilentiumPC Vero L3 500W 80 Plus Bronze podoła temu bez problemu. Oczywiście wyliczenia bez wkładania łapek do OC, bo jeśli to bezpieczniej mieć 600W aby się nie zdziwić jak szybko kręci się licznik :stuck_out_tongue:

Oczywiście to nie jest pobór z sieci 230V (te 400W) a z zasilacza, z sieci w pulpicie około 80W a w wymagającej gierce czy obliczeniach z wykorzystaniem gpu to nawet 280W.

Dzięki bardzo
O taką odpowiedź mi chodziło.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.