Wybór NAS

Panowie jaki NAS do domowego użytku. Dwudyskowy z RAID 1. Na czym mi zależy przenieść się z zdjęć googla na własną chmurę więc musza być dobre aplikacje mobilne i dobra synchronizacja. Tak żeby to działało a nie kulało . Serwer będzie jeszcze robił za backup do kilku stron www raz na dwa tygodnie.

Rozważam wszystko od wd my cloud po qnap, asustor sysnology. Budżet do 1500zł ale wolałbym wydać mniej nie będzie tam żadnych serwerów www czy wirtualizacji więc największym zadaniem dla niego będzie backup zdjęć i ich udostepnienie oraz backup plików

Synology DS218+ ?. Obecnie używam DS918+ 4 x 6 TB. Mam też kilka innych starszej generacji NAS ale nie mają już takich funkcji jak potrzebujesz. Pomyśl nad postawieniem opemediavault na PC

zapomniałem urządzenie ma być małe, więc nie chce w mieszkaniu stawiać serwera. Wiem tak by było najtaniej ale nie takiego rozwiązania szukam. Pojemnośc to wystarczy mi 2x1TB wiec też nie jest to jakieś mega wymaganie. Raczej w celuje na gotowe rozwiania typu plug and play

te tańsze rozwiązania jak qnap 231j czy asustor as3202t lub synology 216j nei spełnią moich oczekiwań?

To składasz w mniejszej obudowie, za 1500 jest szansa wszystko dopiąć, ale musisz wtedy pokonfigurować sam. Plus natomiast taki, że rozbudujesz/wymienisz wszystko bezproblemowo, nie jak w NAS.

Nie rozumiesz jak nie chce nic zmieniać , chce postawić i ma działać i ma mieć aplikacje mobilen i to jest główny wyznacznik. Mam odpalić aplikacje z zdjęciami mieć do nich dostęp z telfonu laptopa itp. Ma raz na dwa tygodnie ściągnąć 6 plików spakowanych z serwera na linuksie i na tym zadanie tego nasa ma się kończyć. Więc zadanie raczej proste. Ale zależy mi na aplikacjach mobilnych wygodnych

.

Fabryczny NAS powinien wielokrotnie mniej energii zużyć, niż nawet oszczędny PC, bo tam wielkiej mocy nie potrzeba, a każda dodatkowa watogodzina się liczy przy domowym sprzęcie pracującym 24/7 :wink:

Ja od dłuższego czasu myślę złożyć sobie NAS na malince, tylko estetycznej obudowy na kilka dysków znaleźć nie mogę :wink:

no właśnie to kolejny problem, dwa czasy że pasjonowało mnie skłądanie kolejnego kompa, centrum multimedialnego i konfigurowania linuxa całaymi dniami dawno minęły. Chce gotowe rozwiązanie które nie zabierze mi dwóch dni zabawy bo czas to pieniądz a czasu coraz mniej

To dlaczego uciekasz z chmury? Własny NAS wymaga opieki, konfiguracji, aktualizacji, żre prąd, z czasem trzeba zainwestować w nowe dyski. To nie jest zadanie dla leniwych.

Bo niektóre pliki chce mieć w domu a nie u kogoś, cóż świat się zmienia czekam tylko aż wszystko zaczną monetyzować, w dobie abonamentów za wszystko i nagle mamy 15 abonamentów po 20-50zł. A i kopie bez piezpieczeństwa danych z dedykowanego serwera chce mieć u siebie

Tak szczerze rozważałem najbardziej modele qnapa 230 , asustora 3202 czy synologdy 220j trochę przeraża mnie 512 mb ram. Najbardziej chciałem poznać opinie nie o hardwerze ale sofcie tych marek i jakości aplikacji mobilnych

Oprogramowanie często możesz sprawdzić na stronie producenta. Wpisz w wyszukiwarce np. qnap demo - z tym, że qnap chyba ma jakąś teraz konserwację.

WD to pic na wodę.

jak wyglądają aplikacje synka i qnapa?

Tak wygląda chmura w qnapie

W zasadzie już najtańszy QNAP się już nadaje na twoje potrzeby. Synology jest trochę droższe. Asustor też jest ok, ale nie najtańsze modele.

Malina nie daje rady jako NAS. no chyba, że starczy nam 60MB/s (oczywiście bez szyfrowania).

Od kiedy? Aktualizuje się automatycznie. Prąd to ok 100zł rocznie.

… i tak będziesz musiał mieć, nawet z własnym nasem na Raid 0. Jak wskoczy np. Ransomware, to bez 3go dysku będzie kiepsko. :wink:

Jedna kopia u Ciebie, druga w chmurze. Jeśli obawiasz się o prywatność, to można zaszyfrować.

No cóż, takie czasy. Ale są też firmy, gdzie płaci się raz.

Sprzętem opiekować się trzeba od zawsze. Ok, NASy są praktycznie bezobsługowe, ale mimo wszystko czasem warto do nich zajrzeć. A pomysłów na to jak wydać stówę mam przynajmniej kilkadziesiąt. I niekoniecznie na prąd :wink:

Testy, które oglądałem mówiły o 95MBps przez SMB, co raczej wynika z ograniczeń tego protokołu, bo zapis na 4 dyski w RAID z RAMdysku to było jakieś 200-300MB. Dla mnie wystarczające prędkości, bo i tak zamierzam użyć zwykłych tanich talerzowców, ale nie kontynuujmy tematu, bo się zrobi offtop niepotrzebny :wink:

Kopie są wykonywane na Dysku serwerowym, na drugim vpsie tylko do backupu a trzecią kopie chce mieć pod ręką. Bo ostatnio miałem nauczkę jak VPS się wysypał a międzyczasie OVH miało awarie. Tak taka sytuacja miała miejsce raz od 7 lat ale ja nie lubie takich jaj i wtedy żałowałem że nie mam fizycznej kopii. Dlatego u sibei che mieć kopie ostateczną wykonywaną sporadycznie raz na dwa tygodnie anie jak obecnie co 24H w razie najbardziej gównianej sytacji

Druga strona zeszliśmy trochę z tematu. Możecie porównać te sprzęty co wymieniłem wady zalety w tej kategorii cenowej i które według Was wypada najlepiej

nikt nic nie poradzi?

Hmm… może masz rację, może rozwiązali problemy, o których czytałem rozważając zakup maliny jako platformy NAS. Aczkolwiek nadal widzę w testach jakieś różne liczby z przedziału 60MB-110MB/s, więc pewnie wymaga grzebania.

512MB ram. Może to działać słabo z aplikacjami.

jest ok.

Dobry sprzęt, aplikacja niekoniecznie.

Zawsze są jakieś plusy i minusy. Synology - najlepsze wsparcie. QNAP - niezły sprzęt i wsparcie. ASUSTOR - teki sobie soft i jeden z lepszych sprzętów.
Trudno mi poradzić. Największym problem jest taki jak przy chmurze - uzależnienie od usług producenta. Trudno mi powiedzieć, kto będzie wspierał swoje zabawki najdłużej. Może ASUSTOR, bo NAS jest na Intelu (aczkolwiek to jest starszy model). Synology jest w tym dobre, ale 512MB RAM może być przeszkodą. No i trudno powiedzieć jak to będzie wyglądać w wypadku QNAPa.