Wybór nawigacji GPS (2014)

Hej wszystkim.

Muszę zakupić nawigację GPS. Najważniejsze jej cechy to powinna mieć 5" wyświetlacz oraz nawigację Polski i Europy (szczególnie chodzi o mapę Niemiec) - najlepiej z dobrym pokryciem. Nawigacja ma po prostu działać. Nie chciałbym by gubiła zasięg a cogorsza wyłączała się bez powodów - takie rzeczy też już widziałem.

Generalnie wybór najpierw padł na MIO Spirit 670 PL. Czytałem o niej opinie - wydają się być dobre, ale okazało się, że nie ma tej nawigacji z mapami Europy (Niemiec) :frowning:

Dopatrzyłem się jeszcze modelu TomTom XXL Classic CEE. Ta już posiada mapę Niemiec.

Nie mniej przed zakupem chciałbym poznać waszą opinię. Pozdrawiam :slight_smile:

Bierz tom toma i się nawet nie zastanawiaj.

Może jakieś argumenty popierające Twoje zdanie? :slight_smile:

Mój ojciec miał nawigacje firmy “mio spirit” to powiem Ci, że pomomo dobrych opinii w necie, szczeże mówiąc to już nawigacje larka są lepsze…

Ja nie porównam, bo korzystałem tylko z nawigacji Garmina, ale nigdy się nie przejechałem na nich. Na samą Polskę i Niemcy może jednak szkoda zachodu i można coś tańszego. 

Więc może jakieś konkretne propozycje? :frowning:

Nie jestem na bieżąco, więc nie zaproponuję konkretnych modeli. W każdym razie jeszcze co do garminów to albo celuj w taki, który ma darmowe dozywotnie aktualizacje mapy, albo wgraj mu darmową, otwarta mapę UMP pcPL (http://ump.waw.pl/), imo genialny projekt  :wink:

Wiem, że to może nie profesjonalne, ale mnie najbardziej odpowiada nawgiacja z googla. W Automapie np. muszę znać adres, a w googlowskiej mogę wpisać “włoska restauracja” i zawsze mnie gdzieś doprowadzi.

To o czym piszesz nazywa się w Automapie POI i też można wybrać sobie co dokładnie nam pasuje bez znajomości adresu i doprowadzi nas do celu.

co innego baza POI, gdzie żeby z czegoś bardziej szczegółowego skorzystać musisz to najpierw sam wgrać,  a co innego online dostęp do wszystkiego co zaindeksowało google :wink: Też na co dzień korzystam jak już to z mapy w smartfonie, właśnie przez to, że jest bezobsługowa. Standardowej nawigacji używam przy dłuższych wycieczkach, kiedy i tak odpada bycie cały czas online ze względu na roaming, a do tego korzysta się z bardziej wyszukanych, specjalnie pod kątem konkretnej trasy wgranych map czy właśnie POI

Kluczem do sukcesu w nawigacji jest w zasadzie mapa a raczej jej dokładność (czytaj: aktualność). Niestety nie powiem wprost, który producent ma obecnie najlepsze mapy bo nie siedzę już w tym temacie. Ale jedno co mogę zasugerować to poszukanie zestawu nawigacji z opcją dożywotnich aktualizacji map - aktualizacja mapy to podstawa a jeśli ta opcja jest płatna to mało kto się na nią decyduje. Jak mamy w cenie aktualizacje dożywotnie to zmniejsza nam to znacznie koszty użytkowania nawigacji w przyszłości - warto to rozważyć.

Ja używam w tej chwili nawigacji w komórce z Androidem - Navigona z mapami Navteq’a i oceniam ich dokładność na 4+.