Wybór nowoczesnego silnika bloga, forum oraz wspólna integracja i hosting

Panowie,

Potrzebuje pomocy w dobraniu technologii do prowadzenia bloga i konsultingu. Na razie główne zamierzenie będzie budowanie marki, aby później bardziej eksplorować temat konsultingu. Niemniej jednak społeczność powinna odgrywać dużą rolę. Jeżeli chodzi o zawartość, to na początku głownie opierałbym się na blogu na którym regularnie dodawałbym artykuły kilku różnych kategorii i mieć możliwość łatwego dodawania nowych sekcji. Docelowo planowałbym dodanie sklepu internetowego, modułu QandA z ocenami (to zintegrowane raczej z forum) oraz kursów online. Na początku opcja finansowania serwisu a’la pateron i dla wspierających dostęp do wydzielonych sekcji zarówno na blogu jaki forum ze szczegółowymi informacji w konkretnym już temacie.

Co do systemów to rozważam póki co wordpress i ghost. Jednak ze względu na wymagania, ilość modułów i integracji bardziej ten pierwszy wydaje się właściwy. Niemniej jednak nie skreślam innych technologii / CMS, tudzież nawet . Zależy mi na dobrym wsparciu i łatwości obsługi, bo mimo doświadczenia w IT, dawno nie miałem styczności z HTML i wolałbym się skupić na zawartości.

Co do forum, to podoba mi się jak wygląda discourse, flarum i nodebb. Z czego ten ostatni jest jakby bardziej "user friendly". Flarum wydaje się nie w pełni gotowy. W samej funkcjonalności forum oczekiwałbym poniższych:

  • Login zintegrowany ze strona główną
  • Komentarze na stronie głównej pod postami zintegrowane z forum
  • System rang, ocen postów i reputacji użytkowników
  • Personalizacja dostępu dla osób wspierających finansowo (patreon, subskrypcje etc)
  • Tworzenie grup wewnętrznych i udzielanie im dostępu do odpowiedniego podforum

Dodatkowo istotny byłby czat. Zastanawiałem się nad integracją z disord, bo aplikacja na telefon istnieje i nie trzeba wymyślać koła na nowo i podobno integracja ze stroną jest możliwa. Dodatkowo rss, fejsbuk i twitter, ale to obecnie raczej standard.

Hosting to już inna sprawa. Doradźcie gdzie to umieścić, aby było tanio i sensownie i z czasem gdy zajdzie potrzeba racjonalnie i elastycznie zwiększać zasoby zużywane przez serwis.

Za wszystkie pomysły dziękuje "from the mountains" serdecznie.
Salata

Generalnie całości nie zrobisz bez rzeźbienia w kodzie. Nie znajdziesz dobrych gotowych rozwiązań zwłaszcza dla wszelkiej maści integracji, czyli punkty:

To jest to zrobienia we własnym zakresie albo zlecenia. I tutaj koszty takich integracji będą spore. Całość ciężka w utrzymaniu. Nie wiem czy jak się tego nie podsumuje to nie wyjdzie kwota podobna do stworzenia dedykowanego rozwiązania pod cały serwis o jakim piszesz. Na pewno będzie mniej stresu i problemów technicznych przy aktualizacjach czy wprowadzaniu innych zmian.

Jeśli chodzi o blog to WP świetnie się nadaje. Można go rozbudować o część funkcji jakie chcesz praktycznie zerowym kosztem. Jeśli sklep będzie mały to można również iść w stronę WooCommerce czyli wtyczki do WP. Jeśli będzie to duży sklep to wygodniej iść w dedykowane rozwiązania jak PrestaShop.
Co do forum to PHPbb 3.2 ewentualnie discours. Kwestia gustu, ale ten drugi będzie potrzebował odpowiedniego hostingu wspierającego ruby.

A jak chodzi o integracje tego wszystkiego to mogę tylko życzyć powodzenia w zrobieniu tego w stabilny sposób. Oczywiście zależy jeszcze jak mocno chcesz to wszystko zintegrować, jeśli tylko chcesz “jedno” wspólne konto do wszystkiego i jedno logowanie to jest to do ogarnięcia jeszcze w miarę prosty sposób. Jednak musi się zabrać za to ktoś kto będzie miał o tym pojęcie.