Wybór odpowiedniej drogi do osiągniecia celu

Witam wszystkich mam pytanie, otóż chciałbym zrobić stronę która będzie działać na zasadzie schematu który rozrysowałem ponizej. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe forum, kategorie, tematy, odpowiedzi.
Aczkolwiek chciałbym aby wyglądało to trochę nowocześniej i działało bardziej na zasadzie portalu a nie forum.
Przykładem jest brainly.pl (stare zadane.pl) własnie coś podobnego mnie interesuje (oczywiście nie chce kopiować danej strony)
Podejmowałem się tego w wordpressie aczkolwiek doszedłem do wniosku że tamte wtyczki forumowskie albo nie są przeze mnie z racji moich umiejętności albo nie są w ogóle podatne na modyfikacje w takim stopniu aby wyglądało tak jak chce.
Więc czy nie lepiej zrobić to na silniku forum i wygląd dostosować pod silnik?
Wiem że gotowego szablonu nie znajdę ale czy da się tak obskubać jakiś przykładowy szablon pod silnik forum i stworzyć coś co bedzie działać na podobnej zasadzie?
Natomiast inne (pod)strony typu faq, regulaminy itd. zrobić na subdomenach z wordpressem i dopasować kolorystyke tak aby się to nie gryzło w oczy? Jeżeli tak to jaki silnik będzie najlepszy? Najtrudniejsze dla mnie jest właśnie serce tego wszystkiego czyli to forum które na forum nie wygląda ale tak działa, poniższe obrazki zwizualizują co chciałbym osiągnąć i bardzo bym prosił o pomoc w obraniu do tego odpowiedniej drogi ponieważ jako amator się w tym mocno gubię. Dziękuje bardzo!

link do schematu i64.tinypic.com/2ufylfr.png (nowi użytkownicy moga dodawać tylko jedno zdjęcie)
Poniżej wygląd brainly i chciałbym zrobić coś co działa na podobnej zasadzie

Dziękuje wszystkim za wszelką pomoc i pozdrawiam

Jeśli się na czymś kompletnie nie znasz, to może warto zlecić wykonanie roboty fachowcowi? Tak jak naprawę samochodu zleca się mechanikowi (jak się ktoś sam nie bardzo zna na tym), tak w Twoim przypadku uważam, że powinieneś przygotować projekt tego, co chcesz mieć / zyskać i poszukać kogoś, kto Ci to wykona (raczej odpłatnie).

znam podstawy ale nie wiem jak się za to zabrać, robię to dla siebie a nie na skalę światową, dlatego oczekiwałem jakieś wskazówki, bo że to można zlecić fachowcowi za pare koła to dobrze wiem, jednakże robiąc coś w celu edukacyjnym oraz dla małej garstki znajomych nie bardzo się to opłaca

Tyle samo roboty jest z dostosowaniem wp i silnika forum. Jeśli nie dałeś rady z wp który ma dobrą dokumentacje i ogólnie jest przyjazny dla programistów i bardzo podatny na dostosowania i zmiany to zapomnij o forum bo zazwyczaj jest gorzej udokumentowane.
Opcja wp + forum to już w ogóle wyższy poziom. Ogólnie nie wiem z czym nie mogłeś sobie poradzić bo to jest kwestia zrobienia odpowiedniego szablonu dla wp/forum który w odpowiedni sposób będzie wyświetlał treści.