Wybór OS przy starcie komputera - WinXp, Ubuntu, Solaris


(Monczkin) #1

Witam.

Mam na komputerze zainstalowany OS Windows XP, Ubuntu i Solaris 10.

Pierwotnie był zainstalowany xp i ubuntu. Wszystko działało jak należy. Przy uruchomieniu systemu pojawiał się grub z wyborem systemu Ubuntu i Windows.

Wczoraj (w nocy, co chyba nie było szczęśliwym posunięciem) naszła mnie ochota na zabawę z Solarisem. Po udanej instalacji systemu i zrestartowaniu, pojawiła się pierwsza niespodzianka. Solaris zainstalował własny grub, z możliwością odpalenia Solarisa i Windowsa. Ubuntu przestało "istnieć".

Teraz pytanie:

1) Czy istnieje możliwość takiej modyfikacji bootloadera xp, żeby przy starcie była możliwość wybrania z tych 3 systemów ?? (raczej wątpię w tę opcję)

2) Czy istnieje, ewentualnie, zewnętrzny program, np. w postaci LiveCD, który miałby możliwość administracji systemami przy uruchomieniu komputera.

3) Czy może zrobić to z poziomu Ubuntu, i co najważniejsza jak. Z dwoma systemami sobie jakoś radzę, ale z trzema..., :wink:


(Marcinch7) #2

Monczkin znalazłem to :

a co z tego wynika również to : http://www.acronis.com/homecomputing/pr ... 20selector


(Mztswk) #3

Solaris zainstalował swojego GRUBa.

Najlepiej chyba będzie jak dodasz do niego wpisy odnośnie linuksa z Ubuntu.

http://www.sun.com/bigadmin/features/ar ... laris.html

http://www.sun.com/bigadmin/features/ar ... t_faq.html


(lanlin) #4

http://linux.softpedia.com/get/System/B ... 8071.shtml płytka do odzyskiwania linuxowego Grub'a


(Marcinch7) #5

albo... http://www.idg.pl/ftp/pc_12752/GAG.4.7.html


(Monczkin) #6

Dzięki.

Acronis wygląda świetnie, ale jego cena dyskwalifikuje go u mnie - w końcu bawię się, żeby się nauczyć czegoś, może gdybym zarabiał na tym pieniądze.... :slight_smile: Przetestuję go na pewno.

GAG - całkiem ciekawe darmowe rozwiązanie, co najważniejsze działające, ale niestety w moim przypadku nie przyniosło efektu. Widzi co prawda partycje linuksowe i solarisa. Można nim odpalić windowsa, solarisa, ale przy próbie odpalenia linuksa pojawia sie komunikat o nieprawidłowym sektorze rozruchowym. Tak więc, aż się boję, przyczyna musi leżeć gdzieś głębiej.

Spróbuję pozostałych rozwiązań, które podaliście.