Wybór pamięci RAM do trybu dual - Abit NF7 ver. 2

Witam serdecznie.

Zdecydowałem się na napisanie tego tematu, ponieważ zmuszony jestem wymienić pamięć RAM w moim komputerze. Płyta, jaką posiadam, to Abit NF7 ver. 2.0.

0e2d08559be24fbcm.jpg

Obecnie mam jeden bank obsadzony kością 256MB DDR PC2100 o parametrach jak na poniższych screenach:

4f9ed6ac9098bd18m.jpgda97b0065421a0edm.jpg

Specyfikacja płyty mówi, że jest możliwe obsadzenie dwóch banków kośćmi o taktowaniu 400Mhz w trybie dual (przynajmniej ja to tak czytam), co ja chciałbym właśnie uczynić.

I tu jest miejsce na moje pytanie. Chciałbym dokonać zakupu pamięci, aby mi służyło jak najdłużej. Jedyną zmianą, jaką planuję w przyszłości, jest wymiana procesora z jądra Palomino na jądro Barton.

Wynikową lektury doboru pamięci RAM są poniższe dwie pozycje:

:arrow: Kingston HyperX DDR 2x 512MB PC-400 CL2

:arrow: PDP Patriot 1GB KH DDR 400MHz Dual CL 2.5 (2 x 512MB)

Różnią się timingami, a zależnie od źródła informacji, różne są opinie. Jedni polecają Kingstone’a, inni kości Patriot. Różne są również opinie, czy ważniejsze jest CL czy raczej timingi.

Dlatego właśnie zdecydowałem się poprosić Was o pomoc. Dodam, że chciałbym dokonać zakupu dwóch kości 512MB, co w sumie da mi 1GB w dual mode. Oczywiście im taniej, tym lepiej - to 232zł to absolutne maksimum, jakie mogę wydać.

Pamięć ma być optymalnym rozwiązaniem dla pracy pakietu biurowego, projektowania rozwiązań inżynierskich oraz do tworzenia grafiki - to chyba tyle z tych bardziej wymagających aplikacji. Oczywiście od czasu do czasu napatoczy się jakaś gra, która spełnia wymagania systemowe. W kwestii overclockingu - bardziej chodzi mi o dobre parametry wyjściowe (że się tak wyrażę) pracy, nie będą używane do kręcenia.

Prosiłbym o radę, która z w/w kości jest lepsza, a może inne na rynku teraz biją je na głowę?

Dziękuję, pozdrawiam.

pamiec ma dozywotnia garancje wec nie musisz sie przejmowac “leprza” firma. kieruj sie raczej cenami :smiley: a jezeli Twoja plyta obsuguje duala to wpakuj 1gb x 2 zaplacisz raz i masz spokoj (oczywiscie o ile nie bedziesz chcial wymienic plyty glownej w przyszlosci ) .

hupacabra - witaj na Forum. Zanim napiszesz kolejnego posta, zapoznaj się proszę z Regulaminem:

:arrow: viewtopic.php?f=5&t=210226

I stosuj w swoich postach polskie znaki diakrytyczne (ą, ó, ł, ż, ź, ę…).

Gdybym natomiast sugerował się ceną a parametry deprecjonował, to ten wątek by nie powstał. Bardzo uprzejmie prosiłbym rzeczowo odpowiadać na moje pytania.

Pozdrawiam.

jeśli nie kręcisz kingstony są niepotrzebne…

najlepiej brać najtańsze GoodRAM bo różnicy i tak nie zauważysz (tylko z CPU-Z :wink: )

GoodRAM daje dożywotnią gwarancję i nie nadają się w ogóle do kręcenia…

weź te:

DDR 2x 512MB PC-400 CL3 dual channel GoodRAM

Poczytaj:

http://www.chip.pl/arts/archiwum/kth/kthar_51661.html

http://www.frazpc.pl/artykuly/126/NVIDIA/nForce2

CPU i pamięci puść synchronicznie, czyli jak CPU masz 166(333) tak samo ustaw pamięć.

Bierz raczej Patrioty - Kingstony coś zeszły na psy - przynajmniej tak mówią użytkownicy.

Lub faktycznie Goodram też bardzo dobre pamięci.

to prawda ale tylko ddr2… w ddr1 bardzo dobrze się kręcą (mojego 512mb kingston wykręciłem na 460MHz i chodził stabilnie bez zmiany timingów… tylko dovoltowałem)

Corsair lub Goodram

Testy DDR1

http://egielda.com.pl/?str=art&id=2510

firma dowolna, byle timingi niskie, co jest wazne przy nvidii - w odroznieniu od intela ktory preferuje szybkosc, a wiec z dwoch podanych - kingston

inna sprawa sa banki - na tej plycie tylko dwa sloty obsluza ddr400

Spokojnie możesz brać Kingstony, trochę V dasz więcej i ładnie sie kręcą :slight_smile:

Ważne to jest przy prockach AMD chyba ??

Tobi poczytałem te testy. Wnioskuję z nich, że te tańsze modele pamięci często dorównują droższym stabilnością pracy i szybkością. Rzeczywiście, jak udało mi się to przeanalizować, chwalone tam są kości Corsair i GoodRAM.

JNJN dziękuję za linki do testów. Oczywiście obecnie procesor chodzi na FSB 133. Z tego wynika, że RAM musiałbym ustawić na 266Mhz póki co. Jednak czeka mnie wymiana procesora, będzie on na pewno na FSB 200 (400Mhz), więc będę mógł pamięci zostawić na standardowym taktowaniu.

Czyli jest tak:

:arrow: Kingston HyperX DDR 2x 512MB PC-400 CL2

:arrow: PDP Patriot 1GB KH DDR 400MHz Dual CL 2.5 (2 x 512MB)

:arrow: Corsair VS DDR 2x 512MB 400MHz CL 2.5

:arrow: DDR 2x 512MB PC-400 CL3 dual channel GoodRAM

Po lekturach waham się między GoodRAM, Corsair a Kingstone (ale HyperX). Jak pisałem - to miałby być zakup na bardzo długi czas i z myślą o nowym procesorze, stabilnością pracy i szybkością. Czy to będzie najlepszy wybór z możliwych w tej sytuacji - tanie i dobre kości? Bo przecież z jakiegoś powodu są pamięci droższe, a jak czytam, Kingstone HyperX posiada kości Infineon, natomiast GoodRAM i Corsair - remarkowane Aeneona. Lecz w linkach do komputronika czytam, że jednak GoodRAM jest oparty na kościach Infineon - trochę to pokręcone.

Czytałem, że Infineon to uznana i pewna marka…

No i jeszcze ten fakt:

Który również mówi o kościach Kingstone.

A skoro tak, to wybór między Kingstone a np:

:arrow: DDR 2x 1GB PC-400 CL3 GoodRAM

Który ma gorsze timingi i CL w moim przypadku powinien paść na Kingstone’a, bo mam chipset NVidii? Pomimo tego, że Kongstone to byłoby 2x512 = 1GB, a GoodRAM 2x1GB = 2GB?

Test opiewa bardziej OC i ustawienia timingów, którymi różnią się te kości między sobą. Wybaczcie wywody, ale chciałbym przy okazji się czegoś nauczyć. Wiem, że decyzja należy do mnie, ale czy któryś z szanownych Forumowiczów mógłby dorzucić jeszcze jakieś 3 grosze w tej sprawie? :wink:

Osobiście kupował bym więcej, przy 2GB raczej nie powinno doczytywać z dysku > DDR 2x 1GB PC-400 CL3 GoodRAM.

AENEON = Infineon, do HyperX dopłacasz do radiatora (który często jest zbędny, a przy np PDP KH czy Geil Value mogą nawet szkodzić), w GoodRAM jest porządne PCB od BrainPower, kości są testowane i to przy lekkim OC, i gwar dożywotnia.

Artykuł o produkcji kości GoodRAM:

http://egielda.com.pl/?str=art&id=2902

Z góry przepraszam za lekki OT ale w podobnej cenie (wymiana procesora Bartony często osiągają ceny wyższe od X2 i ramu) wyszła by zmiana platformy na wydajniejszą K8 np Athlon LE ~130 zł lub tańszy Sempron Sparta, X2 200 zł, płyta z gafiką Foxconn chipset AMD/ATi 690G/V ~150 zł, 2GB DDR2 ~130/140 zł.

nawet jak wiecej, znaczy 2x1gb to dalej stawialbym na kingstony:

http://www.komputronik.pl/komparator.php

tansze i z malym czasem - 5ns - jest szansa na microny w tych kosciach :slight_smile:

nie moge znalezc linku do testu - mam gosci na popijawie, ale jak sie ogarne to poszukam - chodzi o timingi - nf lubi niskie i osiaga podobna wydajnosc co intel na wyzszej czestotliwosci aczkolwiek wiekszych cl

co by nie gmatwac, nizszy cl oznacza szybsze pamieci na tych samych czestotliwosciach

Jakie Kingstony? Coś link nie wyszedł, piłeś nie siadaj za klawiaturą :stuck_out_tongue:

W zwykłych Kingstonach jest zwykłe PCB, W GoodRamie pewne PCB BP (lepiej będzie sobie radzić ze zmianami napięć) i można trafić na Microny.

a sorry, mialy byc najtansze - value ram - o te

6pln tansze niz goodram :slight_smile:

Zwykłe PCB, ja bym te 6 zł dołożył do lepszego.

moim zdaniem lepiej byłoby brać 2 x 1GB goodram CL3 bo są niewiele droższe od 2 x 512MB CL2 a zysk z większej ilości pamięci będzie raczej bardziej odczuwalny jeżeli ma to być zakup na przyszłość (np. do visty, czy innych pamięciożernych aplikacji) no i zawsze można spróbować dać im troche wyższe napięcie i ustawić bardziej agresywne timingi…

Odwiedziłem dzisiaj większość sklepów komputerowych. Jedynie w komputroniku pan podjął dialog, wysłał zapytanie do centrali na jakich kościach są te konkretne sztuki GoodRAM, które oni posiadają. Będę dzwonił tam dzisiaj. A reszta? Kingstone, Kingstone, Kingstone, Kingstone, Kingstone, Kingstone, Kingstone… Bo działa ze wszystkimi, nie robi problemów, są markowe, są najlepsze w tej klasie etc. Niestety, nie byłem w stanie zidentyfikować, jakie to kości są, a sprzedawcy nie wiedzieli. Jeśli Micron (charakterystyczne logo), to remarkowane, bo są tam tylko symbole. Znamienne jest to, że wszędzie na pęczki mają Kingstone’a, a GoodRAM jest tylko w komputroniku…

Mowa cały czas oczywiście o tych kościach Value 2x1GB zarówno jednej, jak i drugiej firmy.

Czyli jak dobrze rozumiem, sprawa rozbija się o wybór - lepsze PCB vs. niższe timingi. Zastanawiam się o jakim teście mówiłeś clockwork , jeśli chodzi o Abit NF7 i jego miłość do niskich timingów. Powiem szczerze, że czytałem jeszcze o roli PCB i timingów i nie umiem sobie odpowiedzieć na pytanie, który z tych dwóch czynników powinien być decydujący. Jeden ze sprzedawców podkreślił natomiast, że GoodRAM bywa wybredny, a Kingstone działa wszędzie.

Jeszcze przed wyjściem skłaniałem się ku polskiemu produktowi, a tu masz…

Wiem, doświadczyłem tego - dla przykładu DDR2 jest blisko 2x tańsze. Jednak wbrew pozorom taniej mi wychodzi zakupić pamięć DDR teraz oraz za jakiś czas (kilka miesięcy, pół roku, rok) dorwać okazyjnie Athlona z jądrem Barton na FSB 400 (a jak nie, to zwykłe 333 i wówczas synchro z RAM, jak mówił JNJN ), niż wymieniać całą platformę. Oczywiście zgadzam się, że wydajność nie do porównania, no ale po prostu jest tak, a nie inaczej i trzeba dać radę.

no, nie moge wygooglowac :slight_smile:

istota artykulu bylo to, ze testowano zestaw pamieci na roznych chipsetach - wyszlo na to, ze nforce lubi agresywne timingi i jest szybszy od intela na tych samych czestotliwosciach; intel z kolei lubi szybkosc i timingi maja mniejsze znaczenie… np. nf i ram cl2.5@400=intel cl3@500

w tym przypadku, zarowno kingstone jak i goodram maja ten sam cl3 - przy kingstone’ach masz podany czas pamieci 5ns - nie jest to rewelacja, ale to juz calkiem szybkie pamieci i dlatego mozna liczyc na microny… podobnie, jak w przypadku goodramow :slight_smile:

loteria, powiem szczerze :slight_smile:

i to chyba zadna decyzja, bo w przypadku ddr to i tak malo oplacalny zakup - obie ‘pary’ maja gwarancje, podobne parametry itp.

bralbym tansze i bardziej masowo wystepujace - nie bedzie problemow z wymiana, gdyby co…

No i wiem tyle:

:arrow: DDR 2x 1GB PC-400 CL3 GoodRAM

Te moduły są oparte o chipy firmy Elpida, o których mowa w tym teście

:arrow: Kingston DDR 2 x 1GB PC-400 CL3

Te moduły posiadają remarkowane chipy z napisem Kingstone, pan z komputronika nie jest w stanie zlokalizować firmy.

Tak przedstawia się sytuacja na froncie. Mam więc do wyboru GoodRAM PCB Brain Power + Elpida oraz Kingstone na remarkowanych chipach z czasem dostępu 5ns i szansą na Microny (ale czy wówczas nie byłyby jawne te chipy? z logiem Micron?).