Wybór partycji - Instalacja Windows 7

Witam

Mam obecnie windows xp, który znajduje się na partycji C tak jak wszystkie programy, obrazy itd. Chiałbym zainstalować windows 7 na pustej partycji D. Moje pytanie jest takie czy “aktualizować system” czy też “instalować nowy (czysty) system” na D ? Czy wtedy stracę dance z dysku C i będę miał 2 windowsy ??

Proszę o odpowiedź.

533mhz ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Instaluj nowy system na dysku D jeżeli chcesz chcesz zachować dane z Windows XP, przy starcie będziesz miał do wyboru dwa systemy

********************

Jak zainstaluje Windows 7 na D to będą tam od razu zainstalowane programy które znajdują się na dysku C?

Nie, będziesz musiał wszystkie zainstalować od nowa.

Ponadto, jeżeli w momencie wyboru systemu wybierzesz win 7 to gdy ww. system się odpali to w “komputer” partycja z win 7 będzie widziana jako c, tak samo z win xp

Ale litera paretycji to najmniejszy problem, bo można ją zmienić…

  1. Czyli zaraz po uruchomieniu komputera będę musiał wybrać system xp albo windows 7?

  2. Jeżeli będę chciał usunąć 7 to wystarczy format partycji (w tym przypadku) D a xp (jest na C) zostanie?

  3. Przy instalacji na partycji D (pustej) wybrać opcję aktualizację czy wgranie nowego?

Dziękuję za powyższe odpowiedzi.

Wykonaj kilka czynności, które ułatwią Ci zarządzanie tymi operacjami.

Po pierwsze, partycję z systemem Windows XP podpisz na przykład “WINDOWS-XP”

Partycję “D”, którą masz zamiar wykorzystać do zainstalowania systemu Windows 7 podpisz “WINDOWS-7”.

Kiedy będziesz instalował system operacyjny Windows 7 wskażesz tę podpisaną “WINDOWS-7”.

Kiedy zainstalujesz system i uruchomi się komputer, partycja “D” - “WINDOWS-7” stanie się partycją “C”.

Natomiast partycja, na której jest “WINDOWS-XP” (Ta, która początkowo była “C”) przybierze kolejną literę, przykładowo “D”.

Kiedy uruchomisz odpowiedni system operacyjny, wtedy jego partycja będzie miała literę “C”.

Jak zalogujesz się do Windows XP - to “WINDOWS-XP” będzie miało literę “C”.

Jak do Windows 7 - to “WINDOWS-7” będzie miało literę “C”.

Tak jest u mnie, mam nadzieję, że i u Ciebie się nic nie zmieni.

Kiedy zdecydujesz się sformatować partycję z systemem Windows 7, musisz liczyć się z tym, że system Windows XP może się nie uruchomić.

Polecam dlatego lekturę jakiegoś poradnika, który dotyczy instalacji kilku systemów operacyjnych z rodziny Windows.

Jestem przekonany, że taki na forum się znajduje.

Po instalacji 7 nie uruchomi się XP, ale można dodać wpis do bootloadera przy użyciu easybcd. Instrukcja: http://helpc.eu/odzyskiwanie-bootloader … t2880.html. Na początku jest opisane co zrobić aby Vista/7 startowała po instalacji xp, ale niżej jest też opisane co zrobić w przypadku odwrotnej sytuacji.

Nieprawda! [-X

Dzieje się tak TYLKO w sytuacji gdy mamy zainstalowany nowszy system i na drugiej partycji/dysku instalujemy starszą wersje systemu, dzieje się tak dlatego że starszy system nie rozpoznaje nowszego systemu i nie dopisuje jego pozycji startowych. W sytuacji opisanej przez 533mhz wpisy zostaną dodane automatycznie i nic nie trzeba doinstalowywać ani poprawiać

Kurde, fakt. Co innego miałem na myśli, a co innego napisałem. #-o Sory za wprowadzenie w błąd.