Wybór płyty głównej pod AMD Phenom II x4 840

Hej! Jakiś rok temu dostałem nowy komputer, jednak nie byłem przy jego wyborze gdyż był to prezent. Okazało się, że płyta główna spowalnia cały komputer i postanowiłem ją wymienić. Jednak osoba która składała ten komputer to jakiś idiota, ponieważ wszystkie elementy nie dość, że spowolnione to jakby do siebie nie pasują i znalezienie dobrego odpowiednika to dla mnie(jako amatora w tej dziedzinie) nie lada problem.

Moja karta graficzna to:

NVIDIA GeForce GTX 550 Ti

Posiadam 6 GB ramu (4 +2 taktowanie 600 MHz)

Procesor to:

AMD Phenom II X4 840

Dysk twardy 1TB Sata III

A aktualna płyta główna to http://cokupic.pl/produkt/MSI-760GM-P33 MSI 760GM-P33

Dodatkowo dzięki cpu-z(taki program) dowiedziałem się, że skacze mi możnik od x16 do x4 co za tym idzie taktowanie procesora z 3200 MHz do 800 MHz I nie wiem czy to wina tej płyty czy może zasilacza(230 W)?

Dlatego bardzo prosiłbym o pomoc w tym temacie. Jeśli będzie potrzeba, to mam wykres z DxDiag’a

Dzieje się tak w celu oszczędzania energii.

Właśnie przed chwilą sprawdziłem to w panelu sterowania, zmieniłem na wysoką wydajność i problem znikł.

Czy procesor to AMD Phenom II X4 840 T

Co według ciebie nie pasuje do siebie w tym komputerze?

Dodane 28.01.2013 (Pn) 15:21

Sprawdź jaką masz wersję biosu (cpu-z zakładka Mainboard).

Wersja biosu to v1.3

Procesor to AMD Phenom II X4 840 bez “t” W każdym razie tak wyświetla się i w systemie i cpu-z (nie mam pamięci L3)

Jeszcze jedna sprawa, GPU-z pokazuje zmianę “bus interface” w zależności od obciążenia(w trakcie testu) z PCI-E (normalnie)1.1 x16 na PCI-E(podczas testu) 2.0 x16 nie wiem co to zmienia ale być może znowu zależy to od poboru energii sam już nie wiem.

Dlaczego myślę że nic do siebie tutaj nie pasuje? Wyniki co chwilę się zmieniają i pojedyncze części powinny być wydajniejsze niż są w praktyce.

****************

jedynie co to możesz podać markę i moc zasilacza, a żeby to zrobić to musisz odkręcić boczną blachę i spisać z zasilacza

A tu masz poczytaj sobie o swojej obecnej płycie http://pl.msi.com/product/mb/760GM-P33. … v=Overview

Chieftec Arena ANP-405A12 405W

Źle napisałem powinno być 230 v, kolega mi namieszał. Razem tutaj wszystko sprawdzaliśmy.

Sam już nie wiem co o tym myśleć

Dysk twardy: barracuda 7200 1tb

W jaki sposób ta płyta główna spowalnia cały komputer?

Sam już nie wiem, przyjaciel który podobno trochę się na tym zna(sam teraz składa sobie komputer), był u mnie już kilka razy i sprawdzaliśmy wszystkie parametry komputera, stwierdził, że nie jest na tyle wydajny na ile mógłby być. Pomyśleliśmy więc że to sprawa płyty głównej, skoro to właśnie ona skleja wszystko do kupy. Ja nie znam się na tym na tyle by powiedzieć co dokładnie to powoduje. Dlatego piszę tutaj z prośbą o pomoc, z wybraniem płyty głównej, lub pozostaniu przy starej dzięki wyeliminowaniu problemu którym jest spadek wydajności. To wszystko.

Porównywał z czymś czy tylko tak sobie powiedział.

W czym masz spadek wydajność.

Dosyć ogólne te pytania, ale postaram się odpowiedzieć…

Jak na razie głównie chodzi o prędkość dysku, nie wiem czy jest po prostu słaby czy coś go spowalnia, ale nawet na teście w panelu sterowania ma niższy wynik niż reszta 5.9

Cześć

Jeżeli masz na myśli Windows Experience Index to na ten “test” nie ma co zwracać uwagi. To bardziej taki dodatkowy bajer :wink:

Mój dysk też ma 5.9, jeśli chcesz mieć szybszy dysk (wyższy wynik) to zainwestuj w SSD.

W programie HD tune prędkość strasznie skacze od 70mb/s do 129 mb/s a nawet 4 mb/s

To są normalne wyniki a to 4MB/s to z powodu tego że na tym dysku znajduje się system. Jak już sprawdzasz HD Tunem dysk to podaj SMART dysku (zakładka Health) i zrób Error Scan bez zaznaczonego Quick Scan.

Czyli wychodzi na to, że wszystko jest ok. Dziękuję wszystkim za pomoc i uświadomienie mi paru spraw :slight_smile: przynajmniej nie zmarnuję pieniędzy. Dla pewności sprawdzę wszystko jeszcze raz.

Temat raczej do zamknięcia.

Z komputerem wszystko jest ok. Dyski są wolne i tyle :slight_smile: Też mam 5.9