Wybór procesora do gier + płyty głównej do niego

Witam,
jestem posiadaczem starego procesora AMD z 2010 r. i chciałbym go zamienić na nowszego oczywiście do gier i wybrać do niego odpowiednią płytę główna lecz jestem zielony w tematyce procesorów oraz płyt głównych dlatego udzielam się o pomoc w wyborze. Poszukuje dobrego procesora do gier w cenie max. 1500-1600 zł oraz płyty głównej pasującej do niego w miare niskiej cenie (nie znam się na cenach płyt głównych a nie chce duzo wydawac na płytę). Mój aktualny sprzęt :
Procesor : AMD Phenom II X6 1100T @3.30 GHz 6 rdzeni
Karta Graficzna : ASUS GeForce GTX 750 Ti 2GB OC
Pamięć RAM : Kingston + GoodRam 8,00 GB DDR3 CL9 1333MHz
Płyta główna : ASUS M4A88T-M/USB3
Zasilacz : OCZ Technology 600W
Jakiego procesora oczekuje ? : wystarczającego na pare lat, pozwalającego na płynną rozgrywke w nowych grach 45-60 fps (jeżeli moja karta GTX 750 Ti spełnia te wymagania z fpsami)
Jakiej płyty głównej oczekuje ? : taniej, obsługującej wybrany procesor + obsługujący pamięć ram ddr3 1333 mhz cl9 oraz zgodniej z moją kartą graficzną i żeby nie była "do kitu"
Dodatkowe informacje o specyfikacji karty :
Obsługiwane złącza : HDMI, Mini HDMI,Dual Link DVI-D, Dual Link DVI-I
Obsługiwana magistrala : PCI-E 3.0

w typ przypadku wąskim gardłem jest GPU
tumożesz spokojnie włożyć gtx 1050 TI lub nawet 1060 jak gdzieś wyrwiesz
tym bardziej jak podkręcisz tego phenoma co jest bardzo łatwe
na tej płycię możesz spokojnie osiągnąć 4 ghz jeśli nie masz boxowego chłodzenia
zacznij od podkręcenia CPU za 1800zł masz GTX-a 1070
potem możesz dozbierać do i5 8xxxx lub ryzena 1600
oczywiście ten GTX 1070 będzie się odrobinę nudził przy tym cpu ale gry są bardziej wymagające w stosunku do karty graficzne

Jesteś pewien, że GPU też do wymiany ? Póki co radzi sobie dobrze : Wiedźmin 3 na wysokie 45 FPS, H1Z1 na ultra 40 FPS, GTA V na Wysokie + Bardzo wysokie 50 FPS, pubg na srednie 30 FPS <-- no tu akurat idealnie nie jest ale da sie przeżyć. Myśle ze z jakimś intelem i5 z COD-em WWII i ac origins by sobie poradził.Poza tym planuje dorzucić kolejne 8 GB pamięci RAM

Kocham takich ludzi.
Po co się pytasz jak sam wiesz lepiej.
Po pierwsze takie osiągi to ja miałem Z athlonem X3 450 @ 3,8 ghz i R7 260X
Ten phenom na 3,8 ghz jest na poziomie i5 3470 według własnych testów (jeden z najlepszych cpu jakie amd wydało )
1 za tą kasę kup GTX 1050 TI 4gb
2 zależnie od chłodzenia podkręć CPU (w razie pytań pisz priv)
3 płyta ma bardzo dobrą sekcje zasilania ale nie chłodzoną, kup miedziane radiatorki na skejce zasilania i przyklej na gęstą pastę termoprzewodzącą

Mam dobrą wiadomość.Jeżeli dobrze pójdzie to mogę mieć budżet nawet +3000 zł co wystarczy do złożenia dosyć dobrego kompa ale nie rozpędzajmy się gdyż nie mam 100 % szansy ze zbiore to 3k. Jeżeli się nie uda mam budżet 1800 zł. Teraz mam pare pytań

  1. Budżet 1800 zł zainwestować w mocną karte Np. MSI GTX 1060 X GAMING 6GB i pamieć ram ddr 4 i zostać przy tym amd phenomie czy zainwestować w słabsza karte gtx 1050 ti 4gb ale kupić jakiegoś ryzena ?
  2. Mógłbym prosić o złożenie całego komputera do +3000 zł ? (Bez zasilacza bo 600W powinno wyrobić)
  3. Ile mógłbym dostać za używane aktualne części ? (Płyta główna, procesor i jedna kośc ram 4 gb mają 7 lat, karta graficzna i inna kośc 4 gb mają 2 lata)

Nie rozpędzaj się za bardzo. Podejdź do tego na spokojnie, bo do płyty ze slotem DDR3 chcesz wsadzać teraz DDR4.

Zostańmy przy 1800.

Nowa platforma będzie trochę kosztować, bo stara już ma słabe możliwości upgradu.

To jest zestaw na najnowszej generacji Intela. Jak widzisz budżet przekroczony o 200 zł. Niestety na to możesz sobie w tym wariancie pozwolić. Na starszej generacji intela za te same pieniądze dostaniesz i5 7400 i płytę na B250 - czyli to samo ale bez OC (7400 to odpowiednik wydajnościowy 8100 czyli 4 rdzenie, cztery wątki.) Na Ryzen nie dostaniesz wiele więcej, bo R5 1400 + płyta za jakieś 300 zł czyli identyko, a nieco gorsza wydajność w grach. Przy budżecie 3000 bierzesz GTX 1060 6 GB zamiast 1050 Ti i 2x8 zamiast 2x4 RAM., choć teraz to jest jakaś masakra z cenami.

1 polubienie

Procek Ryzen 5 1600 + Płyta na B350 + 8 GB Ram ddr4

i to tyle w kwestii wyboru nowych części.

Cóż, naprawde dobry wybór, bo Ryzena sie nie tykam lecz na jakich ustawieniach by mi poszły gry typu PUBG, COD WWII, H1Z1? Co prawda optymalizacja w H1Z1 oraz PUBG-u leży i kwiczy i na ile by taki komputer starczył ? Mam nadzieje ze nie kolejne 2 lata jak w przypadku GTX 750 Ti z której i tak jestem zadowolony. A poza tym mógłbyś jeszcze do tego zestawiku dodać jakiś dysk ssd 128 gb i chłodzenie do procka ?

Na średnich ustawieniach nie powinno być problemu. Wszystkie te gry kwiczą jeżeli chodzi o optymalizację, ale będzie się dało grać płynnie. Myślę, że na 2-3 lata spokojnie karta wystarczy.

Z dysków SSD to mogę rzucić trzema, za które mocno nie przepłacisz, ale będą na kościach MLC.

Tych najlepszych dysków albo już nie ma, albo sa cholernie drogie. Te trzy to taki kompromis. Zaznaczam, że ostatni tj ADATA ultimate to już 3D MLC NAND, także nowsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o takie dyski.

Z racji tego, że procek nie będzie kręcony (płyta daje taką możliwość w przypadku procesora odblokowanego) to wystarczy proste chłodzenie.

Wybierz sobie.

A taka malutka rzecz, jeszcze obudowa na szybko bo zapomniałem spytać :slight_smile: Pod lupą mam taką nada się ? https://www.morele.net/obudowa-zalman-z1-neo-z1-neo-840181/ i czy przede wszystkim wyrobi przy tym zasilacz ? Mój aktualny zasilacz to OCZ Technology 600 Watt

A nie lepsza będzie taka?

Fabrycznie 4 wentylatory wmontowane: 2x góra, 1x przód, 1x tył. Taka dosć “wypaśna” jak na taką cenę.

Do 1050Ti spokojnie wystarczy, ale pamiętaj o jednym. Przy mocniejszej karcie będziesz musiał go wymienić. Miałem ten zasilacz i niestety dzielona linia 12V nie dała rady mojemu RX 480.