Wybór procesora fx-8120 czy Phenom II X4 960T?

Zastanawiam się nad tymi dwoma procesorami. Komputera używam głównie do gier rzadziej do obróbki wideo . Zależy mi żeby procesor był bardziej przyszłościowy i udźwignął batka 3 i nowsze gry. Który byście mi polecili ? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam . Płytę główną jaką posiadm to gigabyte m68mt-s2 rev 3.1.

Płytka jest dość słaba, głównie jeśli chodzi o sekcję zasilania, która jest jedynie 3+1-fazowa. Stąd z kolei wynika lista obsługiwanych procesorów, na której znajdują się tylko jednostki do 95W włącznie. Owszem, jest wśród nich FX-8120, jednak przykładowo na camino.pl i morele.net widzę FX-8120 tylko o współczynniku TDP 125W, co automatycznie dyskwalifikuje użycie tego procesora na tej płycie głównej. Co innego 960T, który w standardzie ma 95W.

Osobiście od dwóch miesięcy mam właśnie 960T, który bezproblemowo odblokowuje się do X6, wszystkie rdzenie podkręcają się do 3,7 GHz (pewnie i więcej, ale jeszcze nie próbowałem, bo i zresztą po co) i generalnie jestem bardzo zadowolony jak dotąd. :slight_smile: Oczywiście na podkręcanie czy tym bardziej odblokowywanie na Twojej płycie bym się raczej nie rzucał. ;]

Co do wyboru spośród dwóch wspomnianych procesorów, to moim skromnym zdaniem cena FX-8120 wyższa o jakieś orientacyjnie 200 zł raczej nie powoduje, żeby był on opłacalny, szczególnie w zastosowaniu “głównie do gier”. Zwłaszcza, że porównując rdzeń w rdzeń 3,1 GHz Bulldozera do 3,0 Ghz Phenoma, z pewnością ten drugi będzie wydajniejszy. Jednocześnie istnieje dość duża szansa na odblokowanie dodatkowego rdzenia lub dwóch (zakładając zmianę płyty głównej - tylko wtedy pytanie, czy nie warto pomyśleć o Intelu, jak piszę dalej), co może mieć przełożenie na jakieś inne zastosowania typu właśnie rendering, o ile program odpowiednio obsługuje wielordzeniowe procesory.

Choć generalnie jestem kibicem AMD i jestem ze wspomnianego Phenoma zadowolony, to uważam, że jednak gdyby posiadać fundusz na procek od 500 zł w górę / szukać wydajniejszego rozwiązania, trzeba by było bardziej pomyśleć o Intelu. Jednocześnie względem Battlefielda 3 myślę, że bardziej trzeba by było zwrócić uwagę na kartę graficzną, bo 960T z tą grą raczej sobie pozytywnie radzi, tylko pytanie co z GPU. :wink:

Się rozpisałem… :stuck_out_tongue:

Czyli bardziej celować w 960T w sumie może to racja. Wspomniałeś o Intelach, więc jeśli można co byś polecał chodzi mi tu o płyta główna+ procesor do max 800 zł no chyba ,że coś będzie godne uwagi to powyżej wskazanej ceny.

Co do Intela to nie jestem zbyt na bieżąco zwłaszcza w płytach głównych, musiałbym trochę poanalizować. :wink: Natomiast miałem tu na myśli coś pokroju Core i5 drugiej generacji - procesor tego rzędu na pewno podołałby dłużej niż nie podkręcany (z powodu słabej płyty) 960T. Jednak z kolei kupując procek z płytą, warto byłoby jeszcze może poczekać i dozbierać kasy do i5 2500K (ok. 819 zł) + odpowiednia płyta główna (czyli razem orientacyjnie pewnie gdzieś do 1200 zł), co udostępniłoby ogromne możliwości podkręcenia (nie wiem, czy w ogóle bierzesz pod uwagę podkręcanie - myślę że prędzej czy później warto ;)) takiego zestawu, co z pewnością znacznie dodałoby wydajności i żywotności w sensie spełniania wymagań przyszłych aplikacji.

Jednocześnie bardzo dobrze wiem, co znaczy ograniczony budżet i jeżeli nie masz takich możliwości, to w obecnej sytuacji sprzętowej najtaniej, a jednocześnie przyzwoicie pod względem wydajności byłoby nabyć 960T. Wówczas przesiadka na i5 2500K może kiedy indziej. :wink:

Gdyby Intel kosztował trochę taniej to bym brał bez zastanowanienia, ale właśnie budżetowo zaszaleć nie mogę za bardzo. Wezmę jak tutaj piszesz 960T na Intela przyjdzie czas kiedy indziej:D. Dzięki wielkie za tak fachowe i wyczerpujące temat wpisy, jeszcze raz dzięki wielkie i gorące pozdrowienia i podziękowania :).

Nie ma sprawy i bez przesady z tą fachowością. :smiley: Gdyby interesowały Cię jakieś wyniki wydajnościowe 960T, zaproponuj jakieś benchmarki - mogę przetestować. :wink:

Ok, gdyby mi coś przyszło do głowy to napiszę: :stuck_out_tongue: To może jak się rozpisaliśmy to się dopytam jaki zasilacz do 960T byś proponował? Posiadam 450 W modecom ale on chyba nie da rady.

Modecom 450W brzmi raczej niezbyt dobrze i choć (przy założeniu niezbyt prądożernej karty graficznej) teoretycznie może i dałby radę, na pewno bezpieczniej byłoby wymienić go na coś mocniejszego, a przede wszystkim markowego. Nie wspominałeś jeszcze właśnie o karcie graficznej - od niej też dużo zależy w kwestii mocy zasilacza i jak podasz jaką masz lub masz mieć, będzie można się dokładniej ustosunkować. :wink: Niemniej spróbuję - może nieco nad wyrost, a może i nie.

Osobiście kupiłem sobie zasilacz raczej na zapas, a konkretnie OCZ ZS 650W, a to ze względu na przystępną cenę, wysoką sprawność, cichą pracę i 3 lata gwarancji - obecnie za ok. 250 zł i na pewno go polecam. :slight_smile: Jest także model 550W za ok. 200 zł, czyli również bardzo opłacalny względem tego, co oferuje. Poniżej 200 zł widzę już raczej tylko 500W, np. Chieftec CTG-500-80P za 183 zł lub Fortron FSP500-60APN za 167 zł, ale chyba jednak poniżej tego OCZ ZS 550W bym nie schodził, tak myślę.

Kto mówił, że jeśli Intel to trzeba kręcić :wink:

http://www.morele.net/plyta-glowna-asro … 3s3-381465 230zł

http://www.morele.net/procesor-intel-co … ox-361402/ 699zł

Oczywiście nie trzeba, ale moim zdaniem, gdybym miał już kupować droższy procesor (np. taki, jak zaproponowałeś), to wolałbym się wstrzymać i dozbierać kasy do kompletu z 2500K, wiedząc, że będzie można prędzej czy później (w miarę rosnących potrzeb w przyszłości) uzyskać znacznie lepsze osiągi.

@Zuj: Jeszcze co do 960T, musiałbyś najpierw upewnić się, czy wersja BIOSu, którą masz obecnie wgraną, to FB - jeśli nie, trzeba zaktualizować.

Jednak tutaj popieram sapphire9550 , jak już bym miał kupić płytę + procesor to lepiej dozbierać kasę i wykosztować się na 2500K. Wybiorę jednak 960T ponieważ nie chce zmieniać płyty( bo nie miałbym co z nią za bardzo zrobić:D) a też cenowo amd trochę korzystniej wypadają. Aktualizację biosu jeszcze nie sprawdzałem ale to nie będzie żadnego problemu.