Wybór procesora Intel do laptopa

Witam,
Od pewnego czasu przymierzam się do zakupu lapka na lata (minimum 7 lat). proste zastosowania: filmy, internet. ZERO gier, obrabiania filmów 4K360 itp extremalnych zadań. Mój wybór padł na konstrukcje Intela z końcówką U - bo też nie potrzebuję mocy, bo nie gram. Początkowo interesował mnie i5 8gen bo miał wysokie taktowanie i mógł mieć aż 8 wątków (co by się przydało od czasu do czasu zapuszczając coś w BOINCu). Podczas lektury jednego artykułów na DP odnośnie w10, dyskusja w komentarzach zeszła na procesory i kilka osób twierdziło, że i5 8gen są trochę do kitu, bo rzadko kiedy system pozwoli na pełną moc. Zestawiano to z konstrukcjami i3 8gen, które od razu pracowały na pełnym zegarze.
Przyznam, że trochę to ostudziło mój entuzjazm ku i5. Moim priorytetem jest jak najdłuższy czas życia lapka i chciałbym mieć w nim jak najmocniejszy procesor w swojej klasie (lapki do gier są poza moim pułapem cenowym)
Jak to z tym w końcu jest? i5 czy i3, a może i7 bo już trafiają się okazje cenowe?

Jakieś konkretne modele masz na oku? Wybierając laptopa nie patrzy się wyłącznie na CPU. Twoje zastosowania to multimedia / biuro, a więc grafika nie gra roli. Wypadałoby rozejrzeć się za takim modelem, który ma dysk SSD, ew. SSHD. Oglądania filmów przydałaby się dobra matryca IPS.
Napisz, jakie modele masz na oku, to coś doradzimy.

Do zwykłego domowego użytkowania oraz czasem jakiś dodatkowy program to nie będzie problemu.
i5U 8 generacji to przyzwoity procesor.

  1. Kwota przeznaczona na zakup:
  2. Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):
  3. Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)
  4. Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):
  5. Osobiste preferencje:
  6. System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Wg mnie jak chcesz, skoro ma być na lata to i5 pewnie, ale wg mnie i3 też by wystarczyło do takich zadań i na przyszłe 10 lat (wszak mimo wielu lat rozwoju, do oglądania Internetu i filmów wystarczy 2 rdzeniowy procesor obecnie) , do tego 2 dyski: 256GB SSD m.2 na system i 1TB na magazyn, no i wg 17 calowy ekran z matrycą IPS.

Ej Pancia, ale przyznasz, że z tym i3-8XXX na 10 troszkę przesadzasz. Te dwurdzeniowce to już dnozaury :wink: Niech lepiej nie schodzi niżej i5 lub 2300/2500u z 4 fizycznymi :wink:

Praktycznie żadne wymagania i laptop na 7 lat? To nieopłacalne. Po tym czasie będzie do wymiany bateria, może i dysk. Lepiej kupić trochę słabszy, za jakiś czas sprzedać i kupić następny. To moje zdanie, męczę się z 6 letnim laptopem, który trochę kosztował. Dzisiaj takie kosztuje 1/4 ceny tego co dałem i teraz żałuję

Korzystałem u kogoś z i5-8250U i powiem, że jest przeciętny. Jak jest zimny to jeszcze daje radę, ale po 30 sekundach obciążenia mocno zbija taktowanie i to wyraźnie czuć.

(wpis wycofany przez autora, zostanie automatycznie usunięty za 24 godziny, chyba że zostanie oflagowany)

Mogłeś dopisać, że sprzedajesz.
@anon7248146 nie, nie sądzę by do takich celów miało mu to nie wystarczyć. Mam jednego domowego laptopa od 7 lat i jedyne co by mu się przydało to wymiana dysku. Procesor 2 rdzenie / 4wątki i w zasadzie nie zdarza się by przekraczał 30% użycia. Ta wartość na przestrzeni tych lat zmieniła się może o 10%. Znajdź 1 konkretny przykład po co mu więcej niż i3.

Pewnie obecnie na niewiele, tylko zakładając, że jednak te kilka lat go będzie miał, bo jako domowy słabsza bateria nie ejst tragedią, to te 100-200 zł różnicy nie ratuje tu wiele :wink:

bez AdBlocka dla DP nawet i5 będzie mało :slight_smile:

Początkowo brałem pod uwagę Acery np Aspire 5 Laptop | A515-52G | Czarny NX.H55EP.003. Dysk najlepiej aby od razu był SSD na SATA, jeśli bedzie HDD to go wymienię właśnie na SSD. Obecnie działam na sprzęcie z vistą i bardziej niż prędkość (a raczej jej brak) irytuje mnie brak programów obsługujących nowe standardy np www. Ponieważ wytrzymałem tak długo na viście to chcę mieć nowy sprzęt który będzie miał zapas mocy na lata.
Chociaż może rzeczywiście wziąć i3 8gen na ok 5 lat, a potem ją sprzedać i kupić coś nowego? tylko czy ktoś będzie na nią chętny?
Co do ryzenów to wiem że są ale mam zerowe rozeznanie w ich typach, rodzajach, itp

Myślałem też nad HP, bo chyba mogę mieć 400pln znizki przy zakupie powyżej 2500, więc tu można trochę “zaszaleć” i może poszukać czegoś z i5 8gen z końcówką H. Tylko - czy ten z H są warte zachodu? a może coś z ryzenów? tylko który?