Wybór procesora na AM2: Athlon 6400, Phenom 9550, a może inny?

Cześć! Tytuł tematu się zgadza? Mam nadzieje, że tak.

Święta idą, więc czas na małe - wymuszone - zmiany. 3 dni temu padł mi wentylator w starym procesorze, wyłamała się łopatka z wentylatora, więc stwierdziłem że przy okazji mogę pokusić się o wymianę całego procesora, nie tylko chłodzenia.

Moja płyta główna to GB M61SME-s2, bios aktualizowałem do ostatniej wersji.

 

Mam zamiar wydać 200 zł na nowy procesor + kilkadziesiąt złotych na chłodzenie, moimi głównymi kandydatami są Athlon 64 6400 x2 oraz Phenom 9550, innych opcji nie dostrzegam. Do czego wykorzystuję komputer? Gram sporadycznie w starsze gry, najbardziej wymagająca, w jaką grałem, to Wiesiek 2 lub GTA4, ale te gry (i nowsze) raczej nie mają dla mnie znaczenia. 

Tak sobie myślę, że raczej nie używam programów, które mogłyby skorzystać ze 4 rdzeni, a na starszych programach Phenom może okazać się słabszy od Athlona.

Mam też jedną wątpliwość, mianowicie, czy nie będzie żadnych komplikacji, jeśli zdecyduje się na Phenoma, który jest na AM2+, a moja płyta ma AM2? Znalazłem tylko notkę, która informuje, że częstotliwość HT zostanie obniżona - czy to widocznie przełożyłoby się na pracę procesora?

 

Gdyby ktoś był zainteresowany listą obsługiwanych CPU: http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2507

 

Zaznaczam, że nie stać mnie na wymianę całej platformy, nie odczuwam również takiej potrzeby.

 

 

tl;dr - Ahtlon 6400 x2 czy Phenom 9550?

Możesz się rozejrzeć też za jakimiś procesorami na socket AM3 bo są kompatybilne wstecz np athlona x2 270 albo x3 450

Przez moment o tym myślałem, ale zdaje się że AM3 nie mają wbudowanego kontrolera DDR3, no i producent nie wykazuje kompatybilności, więc zastanawiam się nad tymi dwoma procesorami.

Jak nie wykazuje jak wykazuje? Masz przecież podział na 3 typy socket’ów na tej stronie ze specyfikacją, wszystkie tabele do tej płyty GA-M61SME-S2, a jest wśród nich socket am2 am2+ i am3 więc są kompatybilne :stuck_out_tongue: a i procesory am3 mają kontroler DDR3 przykład http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3415#ov

Ach, człowiek inaczej myśli, a inaczej pisze. Chodziło mi o kontroler DDR2, innych pamięci moja płyta nie obsługuje :stuck_out_tongue: Spójrz dokładniej na tą listę, w kolumnie “since bios version” przy procesorach AM3+ stoi jak byk “N/A”, co dla mnie oznacza not available, więc nieobsługiwane.

 

Przepraszam za brak litery "_ z" _, ale na tym laptopie ten klawisz odmawia posłuszeństwa :frowning:

Faktycznie nie dojrzałem tego mój błąd :stuck_out_tongue:

Zdecydowałem się na Athlona, wydaje mi się, że w moich warunkach będzie sprawować się lepiej. Poza tym, oferta wydała mi się atrakcyjniejsza, mimo że potem natrafiłem na Phenoma 9850 w przystępnej cenie, ale odrzucił mnie brak jakiejkolwiek gwarancji, prócz tzw. rozruchowej.

W każdym razie, dzięki za chęci, temat można zamknąć.

 

Dimatheus,  dzięki za poprawienie tamtego “Z”, to strasznie irytująca sprawa :stuck_out_tongue: