Wybór procesora: używany i5 vs nowy pentium

Witam, obecnie używam dość wydajnego laptopa, jednak zabieram się za składanie PC.
Używam programów min: Autocad, Inventor, PhotoShop + Internet + Gry
I mam dylemat co do serca komputera: Intel Pentium G4560 czy używany Intel CORE i5-2500? Różnica cenowa to ± 50 PLN na korzyść nowego Pentiuma. Ja bym raczej był za i5, jednak mocniejszy, więcej rdzeniów… jednak na LGA 1155 a jest to już dość wiekowy układ, jednak pozwala jeszcze na późniejszą wymianę procesora na mocniejszy. Pentium to najnowsza platforma Intela 1151 więc tym bardziej nie było by problemu z rozbudową w przyszłości. Dodam, że pamięć RAM ddr4 nie jest mi niezbędna, wolał bym nawet tańszą ddr3. Proszę o Wasze sensowne przemyślenia :wink:

Sensowne przemyślenia zniosły mnie na tor na którym od miesiąca myślę na AMD. Od pół roku szukam laptopa na lata. Robię dokładnie to samo co Ty ale po przetestowaniu dziesiątek sprzętów do 2500zł najczęściej wychodziło mi to że tańsze AMD robi wszystko szybciej i żywiej jak droższy (i starszy!) Intel.
Co do Pentiuma to nie wypowiadam się bo nie miałem ale miałem Celerona G1830 + płyta ASUS H81MK + 4GB DDR w jednej kości. Śmigałem na grafice zintegrowanej. I wie kolega co? Byłem cholernie zadowolony!
Całość miała jeszcze dysk SSD Patriot Blaze SATA3 60GB i Windows 7 lub 10 do testów.
Sprzęt w trybie UEFI uruchamiał 10-tkę w zaledwie 6,7 sekund i była gotowa do pracy!
Jeśli najtańszy Celeron był tak dobry to spokojnie powinieneś być zadowolony z Pentiuma.

A tu jednak takie przykłady z życia wzięte. Należy się zastanowić i to porządnie:
PhenomII 2.80GHz 4GB DDR3L 60GB SSD ATI4250 WIN7
kontra
Intel G1830 4GB DDR3 60GB SSD INTEL HD WIN10

  1. konwersja pliku 2500x1500dpi w Photoshopie do rozmiarów billboard’u (2,5x1,5m)
    a) AMD = 22min b) Intel = 18min

  2. łączenie video w Premiere PRO (10 filmów, każdy po 1GB z kawałkiem, 720p, H263)
    a) AMD = 2h03min b) Intel = 1h40min

  3. konwersja i zmiana rozmiaru filmu 320x480 do 720p i zmiana z MOV na MP4, plik 1,35GB
    a) AMD = 14min b) Intel = 12min

  4. Need for Speed:
    a) AMD = 18FPS b) Intel = 22FPS

  5. uruchamianie Windows 10 PRO x64 w trybie UEFI (od power do chwili przejęcia kontroli)
    a) AMD = 11sek b) Intel 6,7 sek

Róznica między AMD a Intelem:
a) AMD z lipca 2010
b) Intel z maja 2014

W grach między G4560, a i5-2500 różnica jest niewielka. Moim zdaniem lepiej wybrać nowszą platformę.

Myślałem też na AMD Ryzen 3, ale jego premiera dopiero za pół roku, a ja tyle czasu nie mam:/

Tez wybral bym nowa platforme Intel G4560 nada sie do to pracy i gier

Się wetnę :slight_smile:
Od kilku lat używam praktycznie wyłącznie procesorów AMD, choć z rok temu kupiłem żonie jakiś notebook ze współczesnym Celeronem. Córka używa m.in. komputera do AutoCADa.
Zatem trzy procesory, dwa AMD (A6-4455M oraz E1-1600 /bodaj/ i jeden Celeron (4 rdzenie, nie pamiętam teraz modelu).
AMD jest fajny, pod warunkiem, że w ogóle nie patrzymy na zabawkę dla grzecznych dzieci pn. E1. AMD z serii A i wysokie modele powinien być tańszy od Intela i prezentować się podobnie. W grach - w zależności od tego czy będziemy używać GPU dedykowanego, czy w APU.
Celeron (ale o niego nie dopytuje się Berry_T) - plasuje się nieco poniżej mojego AMD A6, zdecydowanie jednak lepiej od E1.
Odnośnie pytania Berry_T nie wypowiadam się, to jedynie komentarz do tego co napisał Szpakuś.

Nabywać sprzęt w teorii jest bardzo ciężko. Wiem to po sobie. Najlepszym rozwiązaniem było by przetestowanie i porównanie przez zakupem ale praktycznie nigdzie nie ma takiej możliwości. Sprzedawcy niechętnie chcą wyjmować sprzęt z opakowań i składać PC tylko po to by ktoś mógł to sprawdzić. Sprawdzasz dopiero po zakupie i to najczęściej w domciu. Tylko co sprawdzasz? Sprawność?
Porównania nie ma jakiegokolwiek. Jedynie można bazować na internetowych testach z działów PC LABO itp. ale też nie do końca. Mój HP kiedyś w testach z 2GB i Phenomem N620 dostał w jakiś benchmarkach po 2000pkt. z kawałkiem. Był z dyskiem HDD. Dziwnym okazało się to że po latach ten sam HP z 4GB i SSD miał niespełna 1000pkt. z hakiem na tym samym systemie w tej samej wersji Bencha.

Brałbym Pentium. Jednak to nowszy socket. W przypadku rozbudowy nie będziesz musiał wymieniać całej płyty głownej. W swoim PC mam obecnie G4400 i bardzo go sobie chwalę.

Rzeczywiście, nowszy procesor będzie chyba lepszym wyborem, który pozwoli w przyszłości zainstalować nowszy procesor. Ale wacham się, ponieważ często używam wielu aplikacji na raz i tutaj i5 4-rdzeniowy miał by raczej przewagę, gdyż jednak 4-rdzenie to co innego niż 2-rdzenie 4-wątki … Wydajność tego pentiuma chyba mi wystarczy, po przesiadce z laptopowego i3-3120M 2.5GHz. Aczkolwiek ceny nowych płyt głównych i RAM są wyższe w 1151 w porównaniu do 1155…