Wybór profilu koloru drukarki do domowych wydruków


(k-9) #1

Cześć Wam,

Ostatnio musiałem wydrukować kilka kopii zdjęć do pracy magisterskiej w czarno-bieli.

Mam Canon pixma ip4950. Miałem też papier (no name), ale dobrej sztywności który ładnie przyjmuje kolor. Trochę się namęczyłem aby dopasować wymiary zdjęć. Najpierw w Corelu... ale wydruk był masakryczny... czerń mieszała się z odcieniami zielonego...

No nic zmieniłem wymiary w PS do wymaganych. W internecie do drukowania takich rzeczy ludzie polecali program Digital Photo Professional który standardowo jest dołączany do aparatu.

Program w zakładce print pozwala w łatwy sposób zmienić profil koloru drukarki. Trochę się pobawiłem i są bardzo duże różnice w jakości zdjęć. Standardowy profil pięknie zielenił mi czarny atrament... Widzę, że na liście są dostępne różne profile do Canona. 

http://fotoo.pl//out.php?i=745241_pofile.jpg

Czy ktoś mógłby rzucić na nie okiem i powiedzieć z doświadczenia który profil jest najbardziej uniwersalny na domowe warunki?

Wiem, że o profilach kolorach są książki i składa się na nie wiele elementów... papier, tusz, profil ekranu, profil aparatu... kolorymetry...

===

Po zmianie profilu na Canon IJ Color Printer Profile 2005 otrzymałem wydruk najbardziej zbliżony do tego co było na ekranie... Jedynie trochę ciemny wydruk jest... rozjaśniałem w programie... ale drukarka swoje... Może papier tak przyjął kolor albo tusze... (nie oryginalne). Z no name, ActivJet ma najbardziej zbliżone kolory do oryginałów, ale niestety producenci ostro poszli z ceną... komplety min 60zł...

Niestety nie mam więcej papieru foto aby posprawdzać wszystkie profile i zobaczyć czym się one różnią na wydrukach..

==

Może ktoś z was bawi się w drukowanie trochę bardziej na serio i może mi podpowiedzieć który profil na domowe warunki będzie najlepszą alternatywą w drukowaniu zdjęć w kolorze i czarno-białych :slight_smile:

 


(Guiness) #2

U mnie kiedyś pomogło ustawienie jako domyślnego wszędzie tego samego profilu sRGB czyli w opcjach Zarządzanie kolorami, drukarce i w PS (Color settings). Nie pamiętam jak to było w Corelu ale w PS mam ustawione View > Proof Setup > Monitor RGB. Oprócz tego, jak już masz otwarte zdjęcie, View > Proof Colors (Ctrl+Y).


(k-9) #3

Tzn. laptopa trudno skalibrować… Coś tam mam po ustawiane sugerując się poradami “kalibruj kolor ekranu” w Windows.

Tak… Monitor będzie w RGB… moja drukarka działa w plecie CMYK… nie widzę sensu dawania w drukarce profilu rgb… (Tak mi się wydaje)