Wybór RAMu DDR4 (taktowanie czy CL)?

Witam

chcę kupić RAM, wymienić 1x 16 GB na 2x16 GB, pytanie co wybrać? chcę wydać max 1200 zł i teraz pytanie na co zwrócić uwagę? Bardziej taktowanie czy CL? RAM będzie pracował na płycie ASUS Z370-E, procesor to Intel Core i7 8700k, całości natomiast dopełnia karta graficzna MSI Geforce GTX 1080. Wstępnie wytypowałem dwie opcje:


Tu jest Taktowanie szyny pamięci (MHz): 3600 MHZ ale CL aż 19
lub:

Tutaj taktowanie jest na poziomie 3200 MHZ ale CL w nich wynosi 16.
Reasumując tu moje pytanie - co jest “ważniejsze” / będzie bardziej odczuwalne? taktowanie czy CL przy podanej konfiguracji? Zastosowanie… w zasadzie ogólne, zarówno internet, czasami gry, trochę emulatorów i zabaw z maszynami wirtualnymi.

P.S Nie upieram się przy G. Skill mogą być inni producenci, nie zależy mi też na RGB.

GOOGLE :smiley:
Już chyba ze 3 razy wklejałem tą tabelkę na forum :wink:

Mógłbyś trochę to rozwinąć? Mam problemy ze wzrokiem i trochę mi się zlewa ta tabelka, możesz doradzić konkretnie?

Konkretnie, to na przecięciu odpowiednich linijek wychodzi, iż 3200 powinna być teoretycznie odrobine szybsza, oczywiście o ile autor nie machnął się. Też sokolego wzroku nie mam, ale da się odczytać :wink: Obie ejdnak nie sa złe, a różnica powinna być minimalna, w Ryzenach szybkość Ram jest ważna dla procka, w Intelach chyba mniej :wink:

Wychodzi mi podobnie w Calcu :slight_smile:

Czy ryzen czy Intel, w obydwu przypadkach powyżej 3200MHz przyrost wydajności jest b. mały (poza tym do ryzena płyty głównej, która obsłuży prędkość powyżej 3200 szukaj od 1k zł). Wg mnie najtańsze 3200MHz z CL16 będą wystarczające.

Dzięki za informację. Powiedzcie mi jeszcze jedno - czy są jakieś wyraźne różnice między producentami pamięci? W cenie do 1200 zł mam w zasadzie do wyboru Corsaira, Kingstona, HyperX i G.Skill, czy wybór ma jakieś odczuwalne znaczenie?

Jeśli 3200 to TridentZ CL14
Lub nieco lepiej 3600 TridentZ CL15

Jedyne odczuwalne znaczenie to czy ma radiator czy nie, bo z radiatorem nie będą się tak grzać, a z producentów to okres gwarancji gdzie HyperX daje dożywotnią.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi - wszystko jasne, wiem na czym stoję.