Wybór routera do neostrady

Witam. Potrzebuję zakupić jakiś dobry router do domu do dwóch PC.

Mam Linksys WAG200G ale od samego początku były z nim problemy, teraz zupełnie się z nim nie mogę połączyć.

WAG zrywał połączenie, szczególnie ostatnio, zauważyłem że częściej wtedy gdy uruchomiony był program np: bitcomet i przeglądarka.

Aha, po beznadziejnym supporcie ze strony tego producenta już od nich urządzenia nie kupię. Zresztą widać to wpisując WAG200G problem, co 2 użytkownik się skarży że coś jest nie w porządku.

Oglądałem urządzenia Asusa; czy taki router z podłączonym HDD zewnętrznym będzie mi pozwalał mieć dostęp do tego HDD przez wifi z pełną prędkością dysku (np 60MB/s) i jak się ten dostęp będzie odbywał, jako normalny dysk logiczny w explorerze, czy przez programy asusa?

I niektóre Asusa miały klienta torrent, też by się przydał

Na stronie Asusa jest jeszcze napisane: możliwość intsalacji 1 firewalla, ale chyba normalnego firewalla- chociażby zone alarm free tam nie wsadzę?

Rozumiem, że poszukujesz routera do neostrady.

Co do prędkości przesyłania danych z dysku sieciowego przez wifi, to osiągniesz transfer taki jaki oferuje twoja sieć wi-fi. (60MB/s nie ma co się spodziewać).

Ten Asus o którym wspomniałeś jest OK, ale podam Ci jeszcze alternatywę dla niego, mianowicie D-Link DIR-635.

tak, do neostrady, narazie 1024kb/s; może za 2 lata coś lepszego.

Dobra, wśród gąszczu routerów znalazłem takie:

-AirLive WMU-6500FS [obsługa torrentów, HDD, ale szybkość 4MB/s; 1wyjście ethernet?; słaba dostępność w Polsce]

-ASUS RT-N13 [nie wiem czy obsługuje torrenty, można podłączyć zewnętrzny HDD, szybkość rzekomo 300mb/s]

Ta firma AirLive to raczej nieznana, zato Asusów jest kilka.

Jak już mam nowe urządzenie kupować to zależy mi na tych funkcjach:

-HDD i racjonalny transfer- przydałaby się możliwość serwera ftp żeby można było chociażby z dysku routera oglądać bezprzewodowo filmy HD.

-bezawaryjność :smiley:

-klient torrentów

-podłączenie laptopa i pc przez wifi do gier. czyli sieć wlan.

a cena- hmm tak do 400zł, licząc że jeszcze hdd trzeba zakupić to robią się poważne koszty.

aha, te routery pracują na linuksowym systemie plików. Czy to oznacza że taki dysk podłączony do windowsa bez sformatowania będzie bezużyteczny?

Delikatnie mówiąc bzdury piszesz - bardzo dobry sprzęt i ma super opinie.

Może uszkodzony, źle skonfigurowany lub problem ma linia telefoniczna.

ASUS WL-500 Premium czy coś takiego, z pamięci piszę, wpiszesz na google napewno będzie dokładniejsza nazwa.

Co do dysku to podłączasz normalnie i ew. coś skonfigurować w panelu urządzenia, system plików jaki tam ma być to nie wiem jak to z tym jest ale wydaje mi się, żę FAT32 będzie lub NTFS, wątpie iż by trzeba robić Linuksowy system plików(ext2 czy wyższy).

Torrent-konfigurujesz wszystko w przeglądarce i wybierasz gdzie na dysku zewnętrznym ma zapisywać pliki.

Co do prędkości przez WiFi to przy bliskiej odległości od routera może wydrzesz 2MB/s+, ja swój własny rekord mam przy szyfrowaniu WPA2, 3.1MB/s.

Kablem uciągnie te 10-12MB/s przy dobrym kablu, ew. jak masz GigaBit Ethernet w kompie i w routerze by było to można by się o to pokusić.

Ps, AirLive o ile wiem to też ma nazwę OvisLink.

Też mam tegoż Linksysa i nie narzekam. Może to wina tej śmiesznej Neostrady, a nie routera. A nawet jeżeli to trafiłeś na wadliwy sprzęt i tyle.

hmm ten model co podałeś wl-500gp (premium) wydaje się być ok, nie ma komentarzy o zawieszaniu się, można zmieniać soft itd…

Ale interesuje mnie jeszcze jedna sprawa. Ten router nie ma modemu, musiałbym do niego dołączyć speed touch 330 thomson od neostrady, tylko że:

używając samego speed touch 330, gdy ściągam pliki torrent to nie mogę już nic w necie podziałać- po prostu strona otwiera się minutę.

używając samego wag200g jak jeszcze działał sprawnie, mogłem ściągać torrenty i grzebać w internecie, aczkolwiek trochę wolniej niż normalnie.

Czy jak dane będą przechodziły przez ten modem a potem router, to router zrobi z tym porządek, czy też to wina modemu?

a transfery tragiczne, możesz powiedzieć czy ten dysk hdd od routera jest widoczny normalnie w explorerze? tzn chodzi mi o możliwość bezpośredniego chociażby odtwarzania filmów HD z tego routera, lub muzyki, zdjęć.

Wtedy można założyć bezpieczny magazyn danych, bez obawy o jakieś wirusy itd.

i co ten router ma jeszcze nadzywczajnego? bo szczerze to za 450zł to mogę nawet kilka innych routerów kupić.

znalazłem WMU-6500FS w Morele.net, czyli nie jakimś tymczasowym sklepie internetowym, więc tak naprawdę to już niewiem który wybrać. Asus ma niby 2 razy szybszy cpu i to jedyna widoczna różnica.

Widać kiepski złoty robi swoje, bo ja tam go widywałem po 300zł, na allegro pierwsza znaleziona aukcja to 400zł :stuck_out_tongue:

Dysk można podłączyć(mapowanie) pod literkę np. Z czy tam następną literkę jaką masz wolną przy dyskach, co do wirusów to raczej potrafiłyby się na dysk tamten skopiować, ale filmów HD bez zacinki to nie wiem jakby to było, kablem luzik ale WiFi to nie wiem bo by musiał nadążać, pewnie przynajmniej transfer by musiał mieć 1MB/s o ile dobrze licze, film=90minut i rozmiar jego ok. 5GB.

Zapomniałem właśnie, że to router pod RJ-45, najpierw to się upewnij czy ten speed touch 330 ma wyjście RJ-45-w co wątpie, bo nie mam pojęcia czy ASUS by chciał współpracować z Internetem dostarczanym przez port USB(sterowniki do modemu to niebardzo mu wciśniesz).

Co do pobierania przy modemie to masz tak, że modem nic nie filtruje/piorytetuje tylko puszcza jak pakiety chcą, a router w jakimś tam stopniu Ci puszczał http-strony www przodem i p2p schodziło na drugi plan, jak to w ASUSie jest to nie wiem, ale jeżeli byś wrzucił do niego Tomato z wsparciem dla USB(chyba podejdzie pod ASUSa) to masz tam traffic managera(sztywny podział na kompy) QOS-piorytetowanie po usługach, portach praktycznie full wypasik jak za te kase :stuck_out_tongue: Przynajmniej ja mam jak dałem za WRT54GL 190zł z kurierem i bodajże każdy firmware podejdzie(z innych urządzeń to nie, ale ten alternatywny tak).

Co do tego WMU-650FS to gdyby miał ten wbudowany modem ADSL to możnaby brać, a takto masz tą samą kasę i pozbawiasz się w razie czego alternatywnego firmware itp.

Ja na Twoim miejscu bym brał ASUSa, ale wątpie, że go weźmiesz skoro nie ma modemu ADSL a przez USB neta chyba nie wcisniesz.

a ja mam Sagem F@st 3202 zwanego liveboxem i nie narzekam ;D

Bolo92 dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. :slight_smile:

no to już wszystko odpada. Widziałem gdzieś sterowniki st300 do tego open systemu do routerów, ale czy to zadziała to ciężko powiedzieć. Zostaje mi wl-600g, ale ten nie ma torrentów, i zmiennego oprogramowania- więc to co on posiada to i w tańszych routerach jest. Masz jeszcze propozycje jakiś modeli routerów?

chyba już taniej/lepiej byłoby kupić eee pc asusa który ma niedługo wyjść, ale on ma wentylator niestety, 26dba. Narazie zareklamuję wag200g, może mi go wymienią; i poczekam aż złotówka się trochę umocni.

Za wl-500gp+ jakiś router drugi+ dysk zewnętrzny 500GB to by wyszło z 850zł, eh, aż tyle torrentów nie ściągam a i te co mam spoczywają nieużywane na hdd :stuck_out_tongue:

Asus eee pc przecież już chwilę jest-netbook, laptopa to nie słychać wcale jak wiatraczek mu nie chodzi albo bardzo powoli, ja tam nawet przy swoim jak śpię to go nie słyszę, czasami jak mam robótkę dla procesora to mu daję powersafe-800MHz procek itp. więc się nie grzeje zbyt i wiatraczek ledwo się kręci, ew. jak mam dużo pracy dla procka i na szybko to wyrzucam laptopa za drzwi mojego pokoju gdziekolwiek i niech się drze.

A popatrz jak by było z możliwościami i ceną, router do neostrady, ja od siebie polecam TP-Link W-8901 i TP-Link TD-8910G, chyba dobrze napisałem nazwy+serwer NAS czy QNAP z możliwością pobierania torentów.