Wybór routera - przeczytaj zanim zadasz pytanie

Jako że na forum w ciągu każdego tygodnia pojawia się kilka/kilkanaście tematów z pytaniem Jaki router? i tematy te niczym praktycznie nie różnią się od pozostałych, postanowiłem stworzyć ten temat. Jednocześnie informuję, że każdy nowo powstały temat z pytaniem „Jaki router do…” będzie automatycznie lądował w koszu.

W tej chwili na rynku najpopularniejsze są routery pracujące w dwóch standardach: IEEE 802.11 G oraz IEEE 802.11 N i takim sprzętem się zajmiemy.

Nie będę wdawał się w szczegóły techniczne tych standardów, a opiszę najważniejsze cechy interesujące większość użytkowników, czyli prędkość i zasięg.

Standard IEEE 802.11 G - teoretyczna prędkość przesyłu danych to 54 Mb/s. Jest to tylko prędkość teoretyczna, tzw. brutto. Niestety, takiej prędkości nigdy nie uzyskamy z powodu wielu czynników. W kilku opracowaniach spotkałem się z prędkością rzeczywistą (netto) na poziomie 32 Mb/s, ale nie liczcie na to że taką prędkość uzyskacie w warunkach „nielaboratoryjnych”. W warunkach domowych, przy małej odległości karty sieciowej od routera (ok. 5 m) uda Wam się uzyskać wynik ok. 18 Mb/s. Oczywiście, czym dalej od routera, tym prędkość ta będzie spadała. Przy odległości ok. 20 m będzie to ok. 14 Mb/s, przy 25 nawet do 11 Mb/s. Zasięgu niestety nie da się dokładnie określić, bo wpływ na niego ma sporo czynników - ściany, ich grubość, materiał z jakiego są wykonane, przewody elektryczne w ścianach, zakłócenia (głośniki, kuchenki mikrofalowe).

Jeżeli więc Wasza prędkość dostępu do sieci wynosi poniżej 20 Mb/s, to odpowiednimi dla Was routerami będą te pracujące właśnie w tym standardzie.

Standard IEEE 802.11 N - teoretyczna prędkość przesyłu to 300 Mb/s. Tak samo jak w przypadku standardu G, tak i tutaj tej teoretycznej prędkości nie uzyskamy. W praktyce jeżeli uda się „wycisnąć” z N-ki 100 Mb/s, to powinniśmy być zadowoleni (oczywiście piszę tutaj o typowych routerach które można w sklepach kupić za 150 - 200 zł. Są modele 4-o antenowe, które w połączeniu z 4-o antenowymi kartami potrafią dać sporo wyższe prędkości). Zasięg takich routerów jest także kilkukrotnie większy niż tych pracujących w starszym standardzie. Jeżeli chcemy rozsiewać sygnał na większe odległości, np. kilkukondygnacyjny domek, to standard N będzie do tego celu dużo lepszym rozwiązaniem niż G.

Pamiętać trzeba o jednym. Jeżeli chcemy żeby nasza sieć pracowała w tym standardzie, wszystkie bezprzewodowe urządzenia w tej sieci MUSZĄ mieć karty sieciowe zgodne ze standardem 802.11 N. Jeżeli np. będziemy mieli 3 laptopy, w dwóch z nich będą karty zgodne ze standardem N, a w trzecim starsza karta, w standardzie G, to całą sieć będzie pracowała w standardzie G, bo router w tym momencie będzie dostosowywał się do najsłabszego ogniwa (wszystkie routery jakie znam, które pracują w standardzie N, są kompatybilne wstecznie, czyli potrafią działać w starszym trybie G.)

"Standard" LITE N - żeby za dużo się nie rozpisywać, to w uproszczeniu routery pracujące w tym standardzie mają o połowę mniejszy zasięg niż te pracujące w standardzie N, oraz oferują o połowę wolniejszy transfer danych.

Tak więc dobierając router, powinniśmy dopasować go do posiadanej prędkości dostępu do sieci oraz do wielkości obszaru jaki sygnał Wi-Fi ma objąć swoim zasięgiem. Oczywiście, jeżeli mamy dość szybki internet, a kupimy router w standardzie G, sieć będzie działała, tylko że bezprzewodowo nie wykorzystamy pełnej prędkości. Pamiętać też należy o zgodności standardów, czyli decydując się na router w standardzie N, żeby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw tego standardu, wszystkie karty bezprzewodowe powinny być także w „N-ce”.

Uproszczony sposób doboru routerów w zależności od prędkości dostępu do Internetu:

 • do 20 Mb/s - IEEE 802.11 G
 • od 20 do 50 Mb/s - LITE N
 • powyżej 50 Mb/s - IEEE 802.11 N

Router jest urządzeniem, którego zadaniem jest łączenie dwóch sieci, w większości przypadków router będzie łączył sieć lokalną (LAN) z siecią globalną (WAN). W większości routerów do użytku domowego, wbudowany jest przełącznik (ang. switch), przy pomocy którego można podłączyć kilka komputerów oraz punkt dostępu do sieci bezprzewodowej (ang. Access Point), przy pomocy którego można się łączyć z routerem bezprzewodowo. Wybór routera uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju łącza, a w drugiej kolejności od specyficznych wymagań użytkownika. Ja opiszę czym należy kierować się przy wyborze routera w zależności od typu łącza i na co należy zwracać uwagę.

 1. Podział routerów ze względu na rodzaj łącza:
 • a. Bez wbudowanego modemu DSL/ADSL, dla dostawców TV kablowej oraz dostawców lokalnych (złącze RJ-45).
 1. Podział routerów ze względu na budowę:
 • a. Z wbudowanym przełącznikiem (ang. switch).
 1. Podział routerów ze względu na specyficzne wymagania:

  • a. Posiadające zaawansowany QoS z możliwością podziału pasma, tzw. bandwith sharing lub traffic shaper.

1. Wybór routera dla Neostrady, Netii itp.

a. Jeśli korzystasz z usług danego operatora na łączach TP S.A. powinieneś kierować się tymi kryteriami wyboru routera:

 - [\*:30evq5pg] z wbudowanym modemem ADSL (wejście WAN na kabel telefoniczny, kabel ze złączem RJ-11); 

b. Jeśli korzystasz z usług danego operatora na jego własnych łączach, np. Netia na łączach Netia, powinieneś kierować się tymi kryteriami wyboru routera:

  - [\*:30evq5pg] z wbudowanym modemem ADSL (wejście WAN na kabel telefoniczny, kabel ze złączem RJ-11); 

Uwaga! Przy wyborze routera z modemem, należy również kierować się maksymalną przepustowością, jaką jest w stanie obsłużyć wbudowany modem. Dotyczy głównie łączy powyżej 5Mb/s

2. Wybór routera dla łączy DSL i tak zwanych kablówek.

Jeśli posiadasz łącze DSL i dostałeś od operatora modem, który łączysz z komputerem przy pomocy kabla ze złączem RJ-45 lub posiadasz tylko gniazdko i kabel, powinieneś wybrać router bez wbudowanego modemu, z wejściem WAN na kabel sieciowy ze złączem RJ-45.

Uwaga! Przy wyborze routera, należy również kierować się maksymalną przepustowością, jaką jest w stanie obsłużyć karta sieciowa oraz przełącznik w routerze. Dotyczy głównie łączy powyżej 100Mb/s

3. Wybór routera ze względu na specyficzne wymagania.

a. Router z wbudowanym dostępem do sieci bezprzewodowej WiFi (ang. Access Point) - jeśli zamierzasz korzystać z dobroci sieci bezprzewodowej, to taki router powinieneś wybrać. W przypadku tych routerów należy również zwrócić uwagę w jakich standardach działa punkt dostępu. Najbardziej powszechne standardy to IEEE 802.11 a , IEEE 802.11 b oraz IEEE 802.11 g oraz zdobywający popularność standard IEEE 802.11 n. Każdy z tych standardów charakteryzuje się pewnymi cechami, dotyczącymi głównie zasięgu, pasma częstotliwości, trybu modulacji oraz szybkości przesyłu danych. W zależności od potrzeb należy dobrać odpowiedni router. Warto też zwrócić uwagę, jakie zabezpieczenia sieci bezprzewodowej oferuje router - obecnie najbardziej powszechnym i najtrudniejszym do złamania jest szyfrowanie WPA2 z algorytmem szyfrowania AES. Większość zabezpieczeń powinna być zgodna z twoją kartą sieciową i sterownikami (dla pewności sprawdź specyfikację karty sieciowej i sterowników na stronie producenta karty sieciowej). Pamiętaj, że do łącz typu adsl (Neostrada, Netia) należy wybrać router również z wbudowanym modemem.

b. Router z rozbudowanym oprogramowaniem - jeśli szukasz routera, który umożliwi Ci podłączenie łączy dwóch różnych operatorów zwróc uwagę czy router posiada opcję load balancingu. Jeśli chcesz mieć możliwość podziału pasma pomiędzy klientów, należy szukać routerów posiadających QoS z możliwością podziału pasma (po ang. bandwith sharing lub traffic shaper), ponieważ większość routerów posiada QoS, ograniczający się jedynie do możliwości nadawania priorytetów pakietom sieciowym. Oprócz tego przydatne opcje to DMZ, jeśli zamierzasz udostępniać całemu światu serwer, np. serwer gier, stron internetowych, plików itp.

c. Routery z możliwością wgrania alternatywnego oprogramowania - jeśli oprogramowanie producenta ogranicza możliwości sprzętowe routera, możesz mieć możliwość wgrania oprogramowania alternatywnego, który może wykorzystać w pełni możliwości twojego routera oraz rozbudować jego funkcjonalnośc.

Pozdrawiam!