Wybór routera - sieć osiedlowa

Chciałbym pomóc znajomemu w wyborze routera z technologią WiFi. Dostęp do internetu zapewnia mu sieć osiedlowa http://www.mtx.pl. Na stronie dostawcy znalazłem informację, że sieć jest oparta na technologi WLAN. Nie znam szczegółów dotyczących dostępu do internetu w sieciach osiedlowych, bo sam takiej nie posiadam, ale z pewnością dla części czytelników nie jest to temat obcy i domyślam się, że wielu z Was używa routerów z dostępem bezprzewodowym.

Dlatego zwracam się do Was z pytaniem, jaki router moglibyście polecić, jaki odradzić i jakimi kryteriami się kierować, a także chciałbym zaczerpnąć rady dotyczącej konfiguracji takiego routera, jak to w Waszym przypadku wyglądało, czy sprawiało jakieś problemy. Mile widziane będą także informacje dotyczące ustawień urządzenia jakich trzeba dokonać, by router działał jako bezprzewodowy punkt dostępowy, do którego można podłączać się korzystając z kart sieciowych obsługujących WiFi, ewentualnie jakie warunki trzeba spełnić, by taki dostęp zrealizować. Jeśli chodzi o warunki to potrzebuję informacji dotyczących wyboru karty sieci bezprzewodowej, jakie powinna mieć parametry techniczne.

Dodam, że przeglądałem podobne tematy, które na forum były już dyskutowane, swój post piszę jednak ze szczególnym nastawieniem na rodzaj dostępu do internetu, z jakim przyszło mi się zmierzyć.

Będę wdzięczny za każdą użyteczną informację.

Witam.

Podaj jeszcze jedną informację: czy komputer łączy się z siecią za pomocą patch cord’a (RJ45) czy też podłączona jest antena?

Podłączony jest przewód RJ45.

W takiej sytuacji zaproponować mogę np router:

D-Link DI-524 http://allegro.pl/item664003305_router_ … _reki.html

albo młodszy odpowiednik:

D-Link DIR-300 http://allegro.pl/item666147397_d_link_ … i_524.html

Oczywiście można wybrać dowolny router DSL Wi-FI ale te modele mam sprawdzone osobiście dlatego tez o nich wspominam.

Jeżeli chodzi o konfiguracje to wygląda to mniej więcej następująco.

Jeżeli masz przydzielony stały adres IP to po zalogowaniu w zakładce HOME wybierasz zakładkę WAN, tam ustawiasz Static IP address i wprowadzasz ustawienia dostarczone przez lokalnego ISP (adres IP, maskę podsieci i adres bramy) Jeżeli sieć zabezpieczona jest dodatkowe filtrem mac adresów konieczne będzie sklonowanie tego adresu z karty sieciowej która była użytkowana wcześniej.

Jeżeli ustawienia są pobierane dynamicznie z serwera DHCP Twojego ISP wystarczy ustawić opcję Dynamic IP address. Wtedy router sam pobierze wszystkie ustawienia.

Nie będę się rozpisywał z resztą koniecznych ustawień, bo te zależą od wybranego modelu routera.

Jeżeli będziesz miał dalsze pytania z chęcią odpowiem.

Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź, teraz ja muszę się rozeznać jak wygląda sytuacja i będę pisał w razie wątpliwości.

EDIT:

Jeszcze takie pytanie: Należy teraz zamiast kabla skrosowanego podłączyć kabel prosty do routera? Słyszałem, że nowoczesne routery rozpoznają rodzaj połączenia i nie jest to aż tak istotne.

Obecnie nie ma najmniejszego znaczenia czy będzie to cross czy nie.

Co do tych D-Linków, które poleca DexKI , to jednak bym się nie zgodził. 524 to jeden z większych bubli jakie zrobił D-Link, często się wiesza, gubi połączenie itp. 300 jest już niby lepsza, ale coraz częściej trafiają się kilenci którzy wracają po jakimś czasie użytkowania tego routera z rekalamacjami (sprzedaję między innymi tego typu sprzęt).

Jeżeli chcesz dobry, niedrogi router, to kup Netgear’a WGR614, albo ciut droższego Linksysa WRT54GC.

Generalnie masz rację, choć jeżeli chodzi o wieszanie się to DI-524 to z firmware od 2.07 wzwyż problem występuje nader rzadko. Ale oczywiście Linksys WRT54 jest na pewno lepszy od D-link’a (w końcu CISCO to CISCO :slight_smile: ) ale cena tez jest większa. Ale tak jak napisałem, na dobrą sprawe można dobrać dowolny router DSL z funkcja zmiany mac adresów. D-Link był tylko przykładem.