Wybór routera TP-LINK do sieci orange

Ja na Orange nie narzekam, może większych prędkości nie uzyskam przy wybranym routerze, ale tak to jest jak z kupnem nowego PC’a. Wolę mieć możliwość wymiany na szybszy procesor niż w ogóle nie mieć możliwości, mając procesor średniej klasy:) I nie wydałem kasy dla szpanu, początkowo, planowałem zakupić TP-Link VR400, ale podobnie wygląda mój obecny. Wyboru nie żałuję;)

Czyli jak zmienisz na szybszy internet to nie możesz wymienić na lepszy router tylko wydasz kase na sprzet, który w tym momencie będzie chodził na 30-40%, to lepiej kupić tanszy,a reszte kasy wydac na inne przyjemności bo różnicy w działaniu intrernetu nie odczujesz.

Ja nie sugerowałem się tylko prędkością ale i antenami, mimo że VR400 też ma 3 anteny. Jednak miałem dylemat i wybrałem ten VR600. A w moim domu są grube ściany. To też brałem pod uwagę.
Twoja logika nie jest dobra, ponieważ twierdzisz, że mając szybszy internet, to nie mogę wymienić na lepszy router, kolego, raczej na odwrót.

Miszkam w domu 3 pietrowym, na kazdym piętrze po 100 metróœ kwadratowych. Wybudowany w latach 1995-1997 ubiegłego wieku z grubych pustaków. Testowane routery z dwiema antenami i anwet czterema i jesli chodzi o zasięg wifi bez żadnej różnicy. Ilość anten nie ma znaczenia.

Dlaczego?
Nie wziąłeś pod uwagi sytuacji, gdyby to autor miał potrzebę np. przesyłać dane między urządzeniami w sieci LAN, wtedy możliwości połączenia w 5GHz nie problem wykorzystać. Abstrahując jest to pasmo mniej zatłoczone, na 2.4 GHz działa sporo urządzeń domowych i z pewnością wszystkie AP w okolicy, więc i wszelkie zakłócenia mogą być mniejsze i co za tym idzie większa stabilność połączenia.

@MatX1 I między innymi to też miałem na myśli;)

Zapominasz o jednym. Router to nie wszystko jeszcze kwestia urzadzen odbiorczych i to jak one stabilnie połącza się z routerem w jednej czy drugiej technologi, a to czasem potrafi byc bardziej focharskie nawet przy routerach z najwyższej półki.

Dlatego, jeżeli drukarki w 5GHz nie będa pracować, to pozostaje 2,4GHz. Masz jakiś problem?, Bo ja nie;)

To prawda, ale przypomnę, że nie wiemy jakie autor posiada urządzenia w domu, bardzo możliwe, że jego urządzenia pozwalają na stabilną pracę na 5GHz. Bez routera który to obsługuje nie będzie w stanie tego wykorzystać :slight_smile:

@MatX1 Już spieszę się z odpowiedzią, większość urządzeń jest na 2.4GHz, czyli moja drukarka(HP Deskjet Ink Advantage 4535), adaptery białe TP-link. AAA! I laptop.

W takim razie decyzja należy do Ciebie. Moim zdaniem przyszłościowo warto kupić router obsługujący 5GHz z powodów opisanych gdzieś wyżej :slight_smile:

I taki właśnie wybrałem, ale nie ten który podałem link w moim pierwszym poście a TP-LINK VR600.

Wydaje się dobrym wyborem, dodatkowo obsługuje VDSL, modemy 4G i połączenie WAN ethernet, więc wszystko co w przyszłości może się przydać :slight_smile:

Jednego nie rozumiem. Skoro w opisie w sklepie Euro agd rtv i na komputronik jest adsl, to dlaczego z tyłu jest wejście RJ-11 z DSL?
Pisze: przeznaczenie ADSL a z tyłu na zdjęciu jest DSL.

RJ-11 to złącze telefoniczne, a RJ-45 to złącze kabla ethernet. Kazdy producent oznacza po swojemu jakies swoje oznaczenia.

To wiem, ale jak w obecnym mam na opakowaniu ADSL, to i z tyłu mam RJ-11 ADSL, a teraz w tym zakupionym jest inaczej i o to zapytałem.

To tylko oznaczenia, ważna jest końcówka :slight_smile: Sporo nowych routerów z RJ-11 ma podpisane DSL, a nie ADSL bo do VDSL tez jest RJ-11 :slight_smile:

Aha, bo zanim zamówiłem router, miałem niepewność, bo DSL jest w sieciach kablowych i czasem ma oznaczenie xDSL i tu musiałem upewnić się. Gdybym nie był pewny, to nie zamawiałbym routera. Śmieszne będzie jak okaże się, że nie będzie działać, ponieważ w ustawieniach wybiera się ORANGE_VDSL a nie ADSL. Ale to moje gdybanie, wiem, że będzie działać.

xDSL oznacza dzisiaj praktycznie wszystko co komunikuje się po interfejsie RJ45 WAN routera, czy to modem od kablówki czy terminal abonencki do światłowodu.

Skonfigurowałem i działa dobrze, ale to dziwne jest, gdy podłączając z LAN (pierwszy nowy router) do drugiego routera port WAN, to komputery nie miały internetu sieci drugiej drugiego routera a w drugim routerze adres IP jest 192.168.2.1 i DHCP wyłaczone. wcześniej przy starym routerze działało. Gdy podłączyłem z LAN do LAN, to już miały net.