Wybór skryptu - CMS i forum - dla community gry komputerowej

Mam dosyć nietypową sprawę. W branży tworzenia stron internetowych i ich prowadzenia działam od kilku lat, ale po raz pierwszy postanowiłem stworzyć community gry komputerowej, która jest dosyć popularna w naszym kraju, ale nie ma jeszcze strony internetowej całkowicie w języku polskim. Jest to gra strategiczna, nowa, o sporych możliwościach - i na tym skończę opis :wink:

Do tej pory tworzyłem community serii Men of War, jednakże z racji tego, że są to specyficzne gry, nie musiałem podejmować decyzji długofalowych jeśli chodzi o wybór skryptu. Joomla w połączeniu z Kuneną wystarczają na tę serię gier i drobne community jakie w Polsce działa. Nowy projekt wymaga jednak ode mnie czegoś więcej. Tym razem potrzebuję strony typowo dla graczy - nie tylko strona główna do kilku wiadomości i artykułów, plus forum dla kilkuset postów. Szacuję, że potrzebuję strony dla kilkuset graczy początkowo, sporej ilości klanów i grup graczy itd. Stąd mam dylemat co do wyboru skryptów na jakich postawię stronę. Ostatnimi czasy zawiodłem się trochę na joomli ze względu na spore perturbacje z podłączeniem pod nią forum - Kunena mi nie leży, płatnych skryptów póki co nie mam możliwości zakupienia, a mosty jakie są dostępne dla popularnych skryptów też idealne nie są. Szukam więc czegoś co byłoby w miarę przystępne jeśli chodzi o obsługę i pozwalałoby na dobrą integrację forum z stroną główną - możliwość ingerencji w wygląd i zawartość profilów userów i możliwość publikacji sporych ilości treści przez użytkowników w zależności od rang/poziomów dostępu itd. - głównie screeny, mini blogi, grupy użytkowników itd. Typowe community.

Wiem, że dobrze by się do tego nadawało pewnie forum vBiulletin, ale nie mam na razie możliwości inwestowania w taki skrypt i jego obsługę. Wolę też coś bardziej prostego dla userów.

Zastanawiałem się nad połączeniem joomli z phpBB3 ale pojawia się pytanie mostów między tymi skryptami, tak aby userzy mając jedno konto mieli wpływ na obie strony - komentarze do artykułów, forum itd. Zawsze mogę wrzucić starego dobrego przema, ale tam portal jest tragiczny.

Szukam jakiś opinii, od czego zacząć. Portal na pewno będzie się rozwijał, także w przyszłości możliwe, że będę mógł zainwestować w profesjonalnie stworzony system strony, ale póki co muszę uważać na koszty a chciałbym zrobić pierwszą odsłonę strony raz a dobrze na dłużej niż kilka miesięcy.

Byłbym wdzięczny za opinie i sugestie, jakie skrypty najlepiej wybrać dla community gry komputerowej, tak aby zawierały najlepsze wsparcie społeczności.

Nie podaję nazwy gry z pewnych przyczyn :slight_smile:

Napisz od 0 w zend / symfony i połącz z phpbb3 :))

Hm też wyjście - zastanawiałem się nad czymś podobnym, tj. strona we flashu (nie mam zielonego pojęcia na temat flasha :smiley: ) połączona z phpbb3, tyle tylko, że zastanawia mnie kwestia tworzenia treści w takiej sytuacji - tj. umieszczanie jej na portalu i np. dodawanie komentarzy itd.

Osobiście nie jestem za dobry w pracach na skryptach - pomaga mi w tym znajomy, który niestety ma obecnie deficyt czasu, przez co mam właśnie taki klops z wyborem skryptu ponieważ wszelkie prace z joomlą w moim przypadku zawsze kończą się totalną przebudową układu i systemu strony.

Co do flasha, da się bez problemu ładować treści, jednak trzeba się łączyć z bazą tak czy siak (gdzieś to musisz trzymać). Jeśli zamierzasz to robić jak większość ludzi (masa bajerów ważących nie wiadomo ile, nic nie wnoszących) to se odpuść :slight_smile:

Moim zdaniem samo forum w zupełności by wystarczyło. Na portalu i tak ludzie siedzieć nie będą, poza tutkami / news’ami, które na forum również można umieścić.

Tak jak napisał @drobok. Najlepiej jak byś napisał od początku w jakimś frameworku (osobiście wybrałbym Ruby on Rails) i bez problemu podepniesz pod jakiekolwiek forum. Pchanie się w joomle jest bezsensu. Będziesz borykał się z wydajnością serwisu, a jak do tego dojdą jeszcze pluginy, to śmierć dla serwera. (tak w skrócie). Jeszcze zostaje kwestia dopasowania joomli pod twoje wymagania, to już w ogóle inna bajka. Autorski system da Ci pełną kontrolę, swobodę itd. Napisanie od nowa naprawdę Ci dużo czasu nie zajmie. Wykorzystując takie technologie jak Django, RoR czy ewentualnie Symfony, to jest “chwila” roboty.

Jeżeli chcesz mieć profesjonalne forum to daruj sobie phpbb3, tylko zainwestuj w IPBoard czy vbulletin.