Wybór switcha z PoE

Witam.
Szukam dobrego switcha z PoE pod kamery IP. Od dawna korzystam w domowej sieci z Netgear GS108 i jestem z niego bardzo zadowolony. Upatrzyłem więc model tej firmy:
https://www.morele.net/switch-netgear-gs110tp-v3-gs110tp-300eus-6478960/
Producent daje wieczystą gwarancję co jest ciekawe i mało spotykane. Nie wiem ile będzie kamer ale na pewno cztery. Wolałbym mieć zapas portów. I tu pytanie: jaka wydajność prądowa / port jest przeciętnie zalecana. Wiem, że to zależy od modeli kamer, skrętki it. Kamery kupię dopiero w przyszłym roku. Może jest jakaś norma choć wolałbym sugestie z praktyki. Czy koniecznie szukać switch zarządzalny?

Nie powiem Ci jaka powinna być wydajność prądowa, ale switche zarządzalne to niepotrzebny wydatek. Ja jak kiedyś taki kupiłem to myślałem, że będę mógł priorytetyzować porty, ale nic z tych rzeczy. Tam masz różne opcje, w których ciężko się połapać jeśli nie pracujesz z sieciami na codzień.

Są przydatne.
Zwykle jest możliwość separacji sieci czy np. nadawania priorytetów.

Chyba około 15W na port, więcej w nowszym standardzie POE.
W praktyce kamera może zużywać mniej.

W praktyce taka gwarancja dotyczy czasu życia produktu, jeżeli producent wycofa tego switcha ze sprzedaży oraz ogłosi koniec wsparcia, to gwarancja również przestanie obowiązywać.

Więc pewnie będzie to 5-10lat, lub nawet mniej w przypadku produktu który już jakiś czas jest na rynku.

A co myślicie o tym modelu, który podałem? Jest to zabawka czy już konkretny model?

Netgear to bardzo dobra opcja, sam wykorzystuję je komercyjnie. Producent daje wieczystą gwarancję nie bez powodu - one działają mega stabilnie i to wiele lat. Mam w sieciach switche, które zostały zamontowane 10 lat temu i działają stabilnie do dziś. Mało tego, gdy masz problem konfiguracyjny w złożonej topologii i poprosisz support o pomoc, to inżynierowie odtworzą ją u siebie, zrobią rozeznanie i podadzą rozwiązanie problemu. Netgear bije pod tym względem wielu producentów, szczególnie TP Link, który pisze poprawki na żądanie na kolanie. Netgear produkuje również sprzęty z wyższej półki, które spokojnie konkurują z takim chociażby Cisco za cenę 10000x mniejszą. Jednym słowem dobrze wybrałeś.

Switch PoE są niestety kosztowne, ile masz tych kamer? Jakie potrzebują moc, powyżej 15W?

Panu już podziękujemy. Switche zarządzalne są niewiele droższe od niezarządzalnych i mają większe możliwości. Poza tym nie znasz potrzeb autora. Skoro ma GS108T, to najwyraźniej wie co kupuje i potrzebuje switcha zarządzalnego. Kupowanie switcha niezarządzalnego to strata kasy w dzisiejszych czasach.

Przykro mi, że nie jesteś sieciowcem, ale skoro Ciebie switche zarządzalne przerastają, to nie znaczy że innych muszą.

Akurat Netgeary są bardzo łatwe w zarządzaniu.

Niestety tu się mylisz i muszę wyprowadzić Cię z błędu. Od kilku lat pracuję na Netgearach i jeśli producent mówi dożywotnio, to znaczy dożywotnio bez kombinowania. W jednej z firm bywaly problemy z prądem, switch dostał strzała kilka razy i zaczął się wieszać. Poszedł na reklamację, pomimo że w 99% było podejrzenie, że z tego powodu producent odrzuci reklamację. Switch miał 5 lat. Dwa dni temu producent przysłał nówkę sztukę. Netgear robi naprawdę bardzo dobry sprzęt i takie Cisco chowa się.

Aktualizacje są udostępniane na bieżąco, nie to co w TP Link, który traci wsparcie już po zejściu z linii produkcyjnej. EOL w Netgear oznacza tylko brak aktualizacji dla wersji sprzętowej, ale nie dotyczy to gwarancji.

Podobne podejście ma Dell, wymieniałem monitor na gwarancji, nawet nie chcieli go oglądać. Przysłali nowy i jeszcze przepraszali, że inny model, bo tego co jest reklamowany już nie produkują.

Istanieją firmy, którym zależy na dobrej opinii i w ten sposób wyrabiają sobie markę. Nie zawsze liczy się tylko zysk, bo bez klientów tego zysku nie będzie. Czasami lepiej trochę stracić, aby później zyskać.

Teraz pytanie czy ten model co podałem, czy może jakiś bliski brat / siostra?
Pisałem wcześniej, że nie wiem ile będzie kamer ale na pewno 4 choć pewnie więcej.

Ten model jest jak najbardziej okej. Seria 100 ma właśnie wieczystą gwarancję i możliwość podpięcia do Netgear Insights, taki odpowiedniek Cisco Meraki, ale niestety trzeba wykupić subskrybcję.

Jak pisałem, ile ma być kamer w sieci? Lepiej kupić switch 24-porty, o ile masz szafkę rack, niż mieć potem kilka switchy 10-portowych. Niestety jak pisałem, switche PoE są kosztowne. Taki 24 kosztuje około 1500 PLN. Switch z PoE+ jakieś 200 zł więcej.

Widzę, że nawet na napad.pl reklamują switche Netgear jako rozwiązanie do zasilania kamer.

1 polubienie

Więcej niż 8 kamer raczej nie będzie. Jestem zdania, że lepiej mniej a lepszej jakości.

1 polubienie

To nie dokońca tak działa. Jako sieciowiec, zawodowy powiem Ci, że lepiej mieć właśnie więcej portów. Tak przynajmniej projektuje się sieci. Jednak tu musisz sam zdecydować. Jeśli ma być od 4 do 6 kamer, pewnie ten 110 wystarczy. Myślałeś o zagregowanych linkach? Tu odpadnie Ci minimum 2 porty na uplink. Warto zrobić LACP pomiędzy innymi switachami. W razie jeden link Ci padnie, wszystko nadal działa. Jednak tu sam musisz podjąć decyzję.

Jeśli chodzi o jakość, nie zawiedziesz się. Ten z serii GS100 jest dobrym wyborem. Musisz jeszcze wiedzieć czy potrzebujesz PoE czy PoE+.

1 polubienie

Wiem, że lepiej mieć zapas portów tylko , że kamer więcej niż 8 raczej nie będzie. Myślę , że 6 i koniec. Wolę dołożyć do lepszych niż zabijać dysk dziadostwem. Nie jestem specem też od sieci bynajmniej IT :stuck_out_tongue:

1 polubienie

W takim razie model, który wskazałeś sprawdzi się dobrze. Myślę, że się nie zawiedziesz.

1 polubienie

Zaczął się black week w morele, może wyhaczysz tego Netgear taniej :wink:

1 polubienie

Nie potrzeba mi taniej, bo nie chcę drożej.

1 polubienie

:+1:

Zamówiony :slight_smile: Dziękuję :slight_smile:

8 portów to maksymalnie 7 kamer jakby co

To akurat dość standardowa praktyka w przypadku sprzętu.

Np. pamięci RAM są często na wieczystej gwarancji, ale chyba żaden producent nie chce wymienić uszkodzonej kości po terminie EOL.

Pisałem odnośnie Netgeara. U innych bywa różnie.

Dzięki, pamiętam.

Czasem Netgear pisze bynajmniej na morelach gwarancja wieczysta ograniczona. Co to znaczy?