Wybór systemu na Laptopa FullHD i7 16gb RAM

(Grzegorzdudek1990) #1

Witam,

W latach 90-tych stałem się posiadaczem pierwszego PC-ta z Windowsem 95, później nadszedł czas na 98, a następnie przesiadłem się na Windows XP, który towarzyszy mi do dziś...

Nigdy jakoś nie byłem za 'laptopami' i pół roku temu kupiłem sobie swój pierwszy laptop w życiu ( od 1998 na komputerze stacjonarnym ).

Po kilku miesięcznym czytaniu internetu wybór padł na laptopa "CLEVO".

Moja maszynka posiada procesor Intel Core i7-4712MQ 2.30 - 3.30GHz Turbo, 6MB L3 cache, 16GB ramu, kartę graficzną GeForce GTX 860M 4.0GB GDDR5 i ekran 15,6" Full HD 1920 x 1080 LED, Matowy.

Komputer zakupiłem bez systemu operacyjnego i od pół roku jestem na Ubuntu 14.04LTS, który bardzo dobrze współpracuje z laptopem i ogólnie jestem zadowolony.

Problem jest w tym, że brakuje mi niektórych programów z pod Windows, jestem czytelnikiem 'komputer świat' i dużo ciekawego oprogramowania się marnuje. Zdecydowałem zakupić Windows, i mieć dwa systemy operacyjne.

I teraz dylemat, który system operacyjny kupić Windows 7 czy Windows 8.1 ?

W internecie krążą opinnie, że w Windows7 przy FullHD (1920x1080) czcionki się źle skalują.

Czy to prawda ? Jestem za Window7, jednak nie wiem czy to dobry wybór... jak z tym wsparciem? Do kiedy jest w Windows7 ? Będzie możliwa migracja na Windows 10 ? 

Rozwiążmy mój dylemat wspólnie w tym temacie. Pozdrawiam.

(Longhorn2009) #2

Kwestia interfejsu kafelkowego, przed którym nie ma już i tak ucieczki, szczególnie gdy planujesz aktualizację do Windows 10 (oba systemy mają ją dostać).

Same różnice “pod maską” są nie aż tak duże.

(Grzegorzdudek1990) #3

Właśnie, że interfejs kafelkowy mi całkowicie nie podchodzi, może kwestia optymalizacji i przyzwyczajenia by był wygodny.

Ciekawi mnie jednak jak Windows 7 zachowa się na moim sprzęcie, do kiedy będzie wspierany i jak jest naprawdę z tym FullHD 1920x1080 pod Windowsem 7, są tu userzy, którzy mają tą rozdzielczość i pracują na Win7?

(Longhorn2009) #4

Windows 7 będzie wspierany do 14 stycznia 2020. Pod względem szybkości działania wygląda to bardzo podobnie, 8.1 ma szybki start, hibernuje cześć stałych elementów systemu natomiast ogólna wydajność w benchmarkach czy grach nie różni się. Plusem 8.1 jest wsparcie dla gpt i uefi w pełnym wymiarze.

O problemach że skalowaniem czcionek czy ogólnie obrazu pod 7 nie słyszałem. Obraz wiadomo będzie wymagał skupienia podczas np czytania ze względu na dużą rozdzielczość ekranu przy małej jego powierzchni, ale nie bardziej na pewno niż przy obecnym Ubuntu.

(sert) #5

Ja mam monitor FHD i windows 7 - bez żadnych problemów, tyle tylko, że w moim przypadku na procesorze i grafice AMD.

(Odyniec_Stary) #6

Problem ze skalowaniem interfejsu występuje we wszystkich edycjach Windows. Mają to podobno poprawić w Windows 10, ale zobaczymy.

Przy wyświetlaczu 15.6’ @ 1920x1080 jest dość dobrze z czytelnością, o ile nie masz problemów ze wzrokiem.  Niektórzy producenci do takiej przekątnej upychają wyższe rozdzielczości i wtedy jest już tragedia.

Co do wyboru Windows 7 vs 8.1, to nie zyskujesz wiele w przypadku 8.1. Nieodłączną cecha tego systemu są kafelki, które w komputerze bez dotykowego ekranu pasują jak pięść do nosa. Nawet sam Microsoft nie potrafi z tego wybrnąć, tworząc kolejne wariacje tego interfejsu w nadchodzącym systemie.

(system) #7

Od dnia premiery Windows 7 siedzę na 1920x1080, programy, jakaś minimalna ilość gier od czasu do czasu film.

Nigdy nie spotkałem się z problemem złego skalowania czcionek.

Ha… nie spotkałem się z problemem wynikającym z ustawienia takiej rozdzielczości czy innej. Oczywiście mówimy tu o pracy w natywnej rozdzielczości matrycy.

Natomiast naście razy spotkałem, że ten problem występuje w windows 8 (nie wiem czy poprawili w 8.1), ale nie w 1920x1080 tylko w różnych egzotycznych rozdzielczościach które trafiają się na laptopach.

(Odyniec_Stary) #8

Przejdź się do jakiegoś dużego sklepu i zobacz jak to wygląda na 13.3’ i 2560x1440, a najlepiej 4K i dwolnym laptopie lub mniejszym monitorze. Tylko weź ze sobą szkło powiększające :wink:

(Grzegorzdudek1990) #9

Witam, ok pomogliście mi dokonać wyboru, który padł na Windows 7 Professional

Teraz kwestia gdzie kupię. Laptopa zakupiłem na bluemobility , i mają tego Windowsa w cenie 650zł. Jest to moim zdaniem drogo, co myslicie o wersji ESD - jest za 189zl do kupienia na np. cyber-sklep.

Chcę kupić pewnie a nie z ‘alledrogo’, ale fajnie by było jak bym kupił ‘pewnie’ tam gdzie jest dostępny najtaniej.

Co polecicie ?

Dodam, że nie zależy mi na ‘krążku’ chce poprostu kupić ‘pewną licencje’ w dobrych pieniądzach.

Jeśli chodzi o zakup Windowsa 7, to jednak pozostaje alledrogo. Samego windowsa możesz tam kupić za fajnie pieniądze.

(Grzegorzdudek1990) #11

paweeloss - bez obrazy, ale poczytaj na temat kupowania Windowsa z alledrogo, zanim doradzisz innym tego zła!

Czytałem kilka godzin na ten temat na wielu forach, czytałem też dłuższe artykuły na ten temat, oraz dzwoniłem do microsoftu - wszędzie ostrzegają przed Windowsami z allegro, są to w większości wykradzione licencje, uzyskane z różnego rodzaju promocji, nie sprzedawane w pełni legalnie, lub już wykorzystane a allegrowidze po kilku aukcjach w większości przypadków znikają. Opisy jednak są bardzo zachęcające i gdybym się nimi sugerował - zaufałbym im i bym kupił. Tyle na temat Windows 7 z alledrogo.

A ja mam nadal dylemat…

Poczytałem sporo o Windows 10 - i ogólnie zapowiada się, że będzie to kolejny wypalony system po XP i Windows 7. Wraca klasyczny menu start, możliwość uruchomienia kliku pulpitów, okno powiadomień, i jest on budowany pod wielozadaniowość, pod myszkę i klawiaturę…

I nie wiem co teraz, czy zakupić teraz Windows7 i za w Sierpniu przejść za darmo do Windows 10 czy poczekać na Windows 10.

Orientujecie się czy z Windows 10 bez problemu będę mógł przejść spowrotem na Windows 7 ?

Czy wraz z migracją z Windows 7 do Windows 10 migrują zainstalowane programy , czy wszystko muszę stawiać od nowa… jeśli tak to chyba jestem za przeczekaniem do sierpnia, nie uśmiecha mi się dwa razy instalować aplikacji a jest ich naprawdę sporo.

(system) #12

Nawet Microsoft nie odpowie na to, a tym bardziej, że jakiś procent aplikacji może nigdy nie działać na w10 albo zacznie poprawnie działać po wydaniu poprawek przez producenta.

Tutaj masz kilka oficjalnych odpowiedzi:

https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/windows-10-faq

Specyfikację:

https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/windows-10-specifications