Wybór systemu na serwer plików

Witam. Chciałbym się dowiedzieć na jakim systemie będzie najlepiej pracował domowy serwer plików. Czy dobrym rozwiązaniem będzie system Windows Server 2003, czy Debian z dodatkiem Samby. Jeśli chodzi o system Linux to dodam że nie mam pojęcia jak to skonfigurować. Proszę o jakieś podpowiedzi bądź linki z poradą. Dziękuję i pozdrawiam martewicz12.

Szukaj pod takim kątem:

http://www.google.pl/search?q=debian+se … ba4952cc19

Niestety część opisów może być “out of date” …

Marcin’82- powiedz mi podałeś mi linka do Linuksa. Linuks to darmowy system operacyjny a czy jest w nim możliwość udostępniania plików czy nawet dysków twardych?

Tak, jest taka możliwość. Poczytaj o Sambie.

Ok. już zdecydowałem, zainstaluje Debiana z dodatkiem Samby. Teraz takie pytanie odnośnie sprawy technicznej. Na serwer mam przeznaczone płytę główną z procesorem 2,4Ghz to jest Pentium VI oraz 1024mb pamięci ram ddr czy mi to wszytko uciągnie? Pomijając dyski ponieważ mam dwa Samsunga 80 i 160gb plus Seagate 60gb. Wszystko będzie zasilane Mustangiem 400Vatt. Co o takiej konfiguracji sądzicie?

Jak na serwer plików to w zupełności wystarczy. Pytanie tylko, czy chcesz instalować jakieś środowisko graficzne, czy tylko tryb tekstowy?

U mnie osobiście kilka lat temu za serwer plików robił jakiś Pentium 233 MHz i 32 MB RAM. Wszystko wtedy stało na Slackware (oczywiście bez żadnego środowiska graficznego) i działało to bez żadnych problemów.

Raczej bym był za tym pierwszym czyli tryb graficzny ponieważ nie chodzi mi o tryb tekstowy z wyświetlaniem czegoś na ekranie ja bym pracował na systemie zdalnym to jest bez myszy i klawiatury. Proszę o poprawienie jeśli mylę pojęcia

Mylisz pojęcia, system zdalny to system zdalny.

Tryb tekstowy - klawiatura i wpisywanie poleceń.

Tryb graficzny - klawiatura i mysz i możliwość otwierania okien itp. (tak najogólniej)

Tryb tekstowy jest zdecydowanie mniej wymagający dla komputera i nawet słabe komputery sobie poradzą z jego obsługą.

Jeden i drugi da się oczywiście uruchomić zdalnie, bez fizycznie podłączonej klawiatury/myszy.

Z pewnością Windows Server 2003 będzie łatwiejszy do skonfigurowania na początek, zwłaszcza jeżeli nie miałeś styczności z Linuksem i Sambą, ale jest przede wszystkim płatny i ma większe wymagania sprzętowe (nie wspominając o tym, że jest już dość przestarzały, podobnie jak Windows XP).

Nemhein- dziękuję za wytłumaczenie mam możliwość kupienia tego systemu tylko wersja angielska i legalna. Dziękuję za wytłumaczenie. A serwer będzie pracował w trybie tekstowym bez monitora.

Instaluj Debiana z trybem tekstowym, a zarządzać nim możesz przez przeglądarkę za pomocą Webmina. Moim zdaniem, na serwer domowy nie ma sensu kupować Windows Servera, a jeśli już, to myślę, że lepiej i taniej kupić Windows Home Server.

Pozdrawiam!

Dziękuję za odpowiedzi porównam oby dwa Systemu i zobaczymy. Pozdrawiam do następnego.