Wybór systemu operacyjnego przy starcie komputera

Zainstalowałem u siebie 4 systemy operacyjne w kolejności:

  1. c: windows xp sp3

  2. d: vista home premium

  3. c: windows 7 RC

d: zwykła partycja

  1. e: ubuntu 9.04

Wszystko działa jak należy :smiley:

Przy starcie komputera mam do wyboru system który chce uruchomic:

32918616d4114c79med.jpg

Po wybraniu Windows Vista (loader) mam taki widok:

3beb84bda7a69ca5med.jpg

chciałem zmienić nazwę pierwszego systemu na Ubuntu 9.04 i ukryć pozostałe, więc edytowałem plik menu.lst (sudo cat /boot/grub/menu.lst)

efekt jest taki jaki chciałem:

fe94f85025f3009amed.jpg

jednak gdy wybiorę Ubuntu 9.04 uruchamia się coś takiego:

304d3a13e2d6f321med.jpg

i teraz moje pytanie jak to wyłączyć, bo ten test chyba do jutra się nie skończy :frowning:

Systemy Windows uruchamiają się normalnie :slight_smile:

i drugie pytanie jak zrobić żeby systemy Windows znajdowały się pod Ubuntu 9.04 (żebym nie musiał wybierać Windows Vista (loader) a następnie system który chce uruchomić )? :slight_smile:

Najprawdopodobniej źle edytowałeś wpisy w menu.lst, w efekcie uruchamia Ci memtest86+. Wyedytuj go poprawnie, ew jeśli nie umiesz to wrzuć menu.lst na forum.

Wrzucę ten plik, ale najpierw muszę uruchomić Ubuntu.

Jak skończy się ten test to uruchomi się Ubuntu?

A memtest86+ nie kończy działania bodajże…

W sumie nie uruchamiałem nigdy memtest86+, ale po nim raczej komputer się zrestartuje. Możesz użyć LiveCD, żeby odczytać plik.

cofnąłem zmiany i uruchamia się normalnie :slight_smile:

plik menu http://www.wklejto.pl/index.php?id=39004

jak zrobić żeby mieć taką kolejność:

  1. ubuntu 9.04

  2. windows xp

  3. windows vista

  4. windows 7 rc

Jeśli chcesz się pozbyć wszelkich wpisów z Ubuntu poza głównym to zakomentuj (poprzedź znakiem #) linijki 139-158. Dodatkowo pozbędziesz się napisu o innych systemach operacyjnych komentując linijki 164 i 165. Co do windowsów to nie wiem.

“nr47” Dziękuję za pomoc :smiley:

mam teraz jak chciałem:

  1. Ubuntu 9.04

  2. Windows Vista (loader)

A kto wiek jak zrobić żeby zamiast Windows Vista (loader) były wypiane systemy xp, vista, 7 rc??

  1. Ubuntu 9.04

  2. xp

  3. vista

  4. 7 rc

Z Windowsem nie zrobisz tak jak chcesz ponieważ za bootwanie odpowiada BCD (chyba tak).

Ten BCD to ta jak twój GRUB. Tylko różnica jest w tym, że GRUB jak friendly dla wszystkich systemów, a BCD tylko dla Windowsów.

Może to troche czarna magia to już dotłumaczam.

Teraz masz tak jakby dwa bootloadery. Jeden to GRUB, który robi wszystko OK. BCD jest tak skonfigurowany że odpala Windowsy i bez jego pośrednictwa nie odpalisz systemów.

Ok rozumiem, szkoda :frowning:

A da się zmienić nazwy wyświetlanych systemów Windows?

Ponieważ zamiast Windows XP mam napisane Ealier Version of Windows

Zmieniłem uruchamiany domyślny system Windows ale opcji zmiany nazwy nie widzę :slight_smile:

Windowsy pewnie dałoby się bezpośrednio bootować, gdyby były na oddzielnych dyskach (wtedy GRUB mógłby załadować bootloader dla poszczególnej wersji Windows).

EasyBCD pobierz program. Tam się to ładnie definiuje.

“Ramelof” Dziękuję za pomoc :slight_smile:

w końcu zmieniłem nazwę systemu Ealier Version of Windows na Windows XP :smiley: