Wybór systemu operacyjnego

(Dawid Winiarczyk) #1

Hej.

Szczerze mam już dość windowsa... Szukam czegoś stabilnego - jak linux - i przyjaznego dla użytkownika domowego - prawie jak windows.

Ważne, żeby gry w miarę były dostępne pod ten system.

No i nie tak ważne; żeby był po polsku. Jeśli nie będzie to spędzę noce ze słownikiem w łapie :D.

Cena w miarę przystępna.

(Kamil Zubcio) #2

Jeśli już to najlepiej wybrać coś z UBUNTU jest darmowe i stabilne jeśli chodzi o gry to niestety wyboru dużego nie ma choć taki programik jak Winedor przerabia aplikacje z windy i również gry o ile się nie mylę. Osobiście mam XP nie zamienił by go na nic innego…

(P Slesinski) #3

Miałem Ubuntu był całkiem spoko ale mimo to wróciłem do Windowsa XP bo za dużo było kombinowania z uruchamianiem niektórych programów. XP SP2+wszystkie łatki to najlepszy system operacyjny jaki do tej pory zrobiono.

(Jonek29) #4

Ja miałem XP i Vistę i w końcu wybrałem XP za względu na większą szybkość działania wirtualnych maszyn.

(Fokusmick) #5

Zarówno XP jak i Vista są systemami stabilnymi. Wystarczy o nie zadbać, tzn. nie zaśmiecać niepotrzebnymi plikami i programami, instalować wszelkie dostępne aktualizację, zadbać o ochronę.

99,9% problemów z systemem Windows jest spowodowanych działaniem użytkownika, a nie wynikają z błędnego działania systemu jako takiego.

(Irabuntu) #6

Jeśli chcesz grać pozostań przy Windzie, jeśli chcesz używać kompa do innych celów linuks jest dobrym wyborem, w sieci jest cała masa artykułow na ten temat. Na początek polecam dystrybucje typu *Ubuntu, Mandriva czy Suse.

(putineq) #7

Witaj!

Hihi, to mnie rozśmieszyłeś. Najstabilniejsze systemy jakie do teraz zrobiono to systemy oparte na unixach. Xp-ek jest dziurawy jak sito. A z tym kombinowaniem to przesadzasz bo znakomitą większość aplikacji włączyło by pięcioletnie dziecko. Wystarczy uważnie przeczytać manuala.

Odłącz od internetu, wywal wszystkie aplikacje, czyść rejestr co dwa dni, wtedy się z tobą zgodzę.

Wg. mnie najlepszym wyborem dla Ciebie był by ubuntu. Niezwykle łatwa instalacja, i przyjazne środowisko. Wszystko można instalować jak w windowsie, klik i jest. No i żadnego syfu na to nie złapiesz :slight_smile:

A i się nauczysz czegoś przy okazji :slight_smile: Linux nie jest ciężkim systemem, tylko trzeba czytać manuale bo 90% problemów rozwiążemy czytając manuala. A nikt nie powiedział, że z XP musisz rezygnować :slight_smile: Możesz mieć 2 systemy :wink:

Pozdrawiam, putineq.

(GL1zdA) #8

Niestety czytając manuale nie udało ci się zrozumieć, że dla niego "Ważne, żeby gry w miarę były dostępne pod ten system.".

Wracając do tematu. Polecam XP:

Jest stabilny (wbrew temu co gada put!neQ), jest przyjazny. Gry są dostępne bez problemu, jest polska wersja. Cena za Home w wersji OEM też nie jest porażająca.

(Fokusmick) #9

Takie farmazony wypisujesz że aż głowa boli. XP kupiłem od kiedy sie pojawił, komp w sieci 24h na dobę i żadnych najmniejszych problemów. Wystarczy zachować zasady, o których pisałem wcześniej. Oczywiście pierwszą jest: kup system a nie kradnij, bo z takimi to rzeczywiście mogą być problemy.....

(Lukasz Kryj) #10

Jesli masz juz dosc Windowsa to ciezko bedzie ci cos zaproponowac. Windows XP to obecnie najlepszy system dla uzytkownikow domowych i firm. Ubuntu jest ok dopoki nie trzeba bedzie czegos skonfigurowac.

Dla przykladu podam zmiane adresu MAC. W XP zrobilem to w kilka sekund, intuicyjnie, niemalze na pamiec. W Viscie podobnie. W Ubuntu zajelo mi to kilka godzin, kilka nieudanych skryptow i wiele czasu powiecone na przeszukanie for internetowych.

Kolejna sprawa jest dzwiek 5.1 - w XP pare klikniec + konfiguracja kodekow pod ffdshowa, tak samo w Vista. W ubuntu najpierw graly mi tylko 3 glosniki; pozniej 4; nastepnie 5; raz sie nawet udalo wlaczyc 5.1 ale tego nie jestem pewiem. Byc moze po 2 dniach konfiguracji mialem omamy sluchowe. Teraz graja mi 4 satelity + niskotonowy - centralny.

Konfiguracja programow pod Windows - raz, dwa, trzy i gotowe. Np. konfiguracja AllPlayera - nic nie trzeba konfigurowac. Zainstaluje sie i gra. Konfiguracja Mplayera pod Linuksem. Error, Error ... problem ze strumieniem Audio... cos tam pokonfigurowalem... problem ze strumieniem video.... ok dziala video + audio. Teraz napisy..... nie wczytuje - nie znajduje czcionki.... Kaplica.

(lazikar) #11

Przesadziłeś z tym stwierdzeniem. :x

(Pawel Pieczyrak) #12

Jeśli masz dośyć windowsa, ale nie chcesz rozstawać się z grami to kup konsolę i po sprawie. :mrgreen: (w pewnym sensie to żart).

Prawdę mówiąc, zaisntaluj sobie windows xp do gier i tylko do tego,natomiast ubuntu do normalnego użytkowania. Ja mam tak na kompie, tylko zamiast win xp mam 98 bo moja machina jest już wiekowa.