Wybór systemu operacyjnego

Hej.

Szczerze mam już dość windowsa… Szukam czegoś stabilnego - jak linux - i przyjaznego dla użytkownika domowego - prawie jak windows.

Ważne, żeby gry w miarę były dostępne pod ten system.

No i nie tak ważne; żeby był po polsku. Jeśli nie będzie to spędzę noce ze słownikiem w łapie :D.

Cena w miarę przystępna.

Jeśli już to najlepiej wybrać coś z UBUNTU jest darmowe i stabilne jeśli chodzi o gry to niestety wyboru dużego nie ma choć taki programik jak Winedor przerabia aplikacje z windy i również gry o ile się nie mylę. Osobiście mam XP nie zamienił by go na nic innego…

Miałem Ubuntu był całkiem spoko ale mimo to wróciłem do Windowsa XP bo za dużo było kombinowania z uruchamianiem niektórych programów. XP SP2+wszystkie łatki to najlepszy system operacyjny jaki do tej pory zrobiono.

Ja miałem XP i Vistę i w końcu wybrałem XP za względu na większą szybkość działania wirtualnych maszyn.

Zarówno XP jak i Vista są systemami stabilnymi. Wystarczy o nie zadbać, tzn. nie zaśmiecać niepotrzebnymi plikami i programami, instalować wszelkie dostępne aktualizację, zadbać o ochronę.

99,9% problemów z systemem Windows jest spowodowanych działaniem użytkownika, a nie wynikają z błędnego działania systemu jako takiego.

Jeśli chcesz grać pozostań przy Windzie, jeśli chcesz używać kompa do innych celów linuks jest dobrym wyborem, w sieci jest cała masa artykułow na ten temat. Na początek polecam dystrybucje typu *Ubuntu, Mandriva czy Suse.

Witaj!

Hihi, to mnie rozśmieszyłeś. Najstabilniejsze systemy jakie do teraz zrobiono to systemy oparte na unixach. Xp-ek jest dziurawy jak sito. A z tym kombinowaniem to przesadzasz bo znakomitą większość aplikacji włączyło by pięcioletnie dziecko. Wystarczy uważnie przeczytać manuala.

Odłącz od internetu, wywal wszystkie aplikacje, czyść rejestr co dwa dni, wtedy się z tobą zgodzę.

Wg. mnie najlepszym wyborem dla Ciebie był by ubuntu. Niezwykle łatwa instalacja, i przyjazne środowisko. Wszystko można instalować jak w windowsie, klik i jest. No i żadnego syfu na to nie złapiesz :slight_smile:

A i się nauczysz czegoś przy okazji :slight_smile: Linux nie jest ciężkim systemem, tylko trzeba czytać manuale bo 90% problemów rozwiążemy czytając manuala. A nikt nie powiedział, że z XP musisz rezygnować :slight_smile: Możesz mieć 2 systemy :wink:

Pozdrawiam, putineq.

Niestety czytając manuale nie udało ci się zrozumieć, że dla niego “Ważne, żeby gry w miarę były dostępne pod ten system.”.

Wracając do tematu. Polecam XP:

Jest stabilny (wbrew temu co gada put!neQ), jest przyjazny. Gry są dostępne bez problemu, jest polska wersja. Cena za Home w wersji OEM też nie jest porażająca.

Takie farmazony wypisujesz że aż głowa boli. XP kupiłem od kiedy sie pojawił, komp w sieci 24h na dobę i żadnych najmniejszych problemów. Wystarczy zachować zasady, o których pisałem wcześniej. Oczywiście pierwszą jest: kup system a nie kradnij, bo z takimi to rzeczywiście mogą być problemy…

Jesli masz juz dosc Windowsa to ciezko bedzie ci cos zaproponowac. Windows XP to obecnie najlepszy system dla uzytkownikow domowych i firm. Ubuntu jest ok dopoki nie trzeba bedzie czegos skonfigurowac.

Dla przykladu podam zmiane adresu MAC. W XP zrobilem to w kilka sekund, intuicyjnie, niemalze na pamiec. W Viscie podobnie. W Ubuntu zajelo mi to kilka godzin, kilka nieudanych skryptow i wiele czasu powiecone na przeszukanie for internetowych.

Kolejna sprawa jest dzwiek 5.1 - w XP pare klikniec + konfiguracja kodekow pod ffdshowa, tak samo w Vista. W ubuntu najpierw graly mi tylko 3 glosniki; pozniej 4; nastepnie 5; raz sie nawet udalo wlaczyc 5.1 ale tego nie jestem pewiem. Byc moze po 2 dniach konfiguracji mialem omamy sluchowe. Teraz graja mi 4 satelity + niskotonowy - centralny.

Konfiguracja programow pod Windows - raz, dwa, trzy i gotowe. Np. konfiguracja AllPlayera - nic nie trzeba konfigurowac. Zainstaluje sie i gra. Konfiguracja Mplayera pod Linuksem. Error, Error … problem ze strumieniem Audio… cos tam pokonfigurowalem… problem ze strumieniem video… ok dziala video + audio. Teraz napisy… nie wczytuje - nie znajduje czcionki… Kaplica.

Przesadziłeś z tym stwierdzeniem. :x

Jeśli masz dośyć windowsa, ale nie chcesz rozstawać się z grami to kup konsolę i po sprawie. :mrgreen: (w pewnym sensie to żart).

Prawdę mówiąc, zaisntaluj sobie windows xp do gier i tylko do tego,natomiast ubuntu do normalnego użytkowania. Ja mam tak na kompie, tylko zamiast win xp mam 98 bo moja machina jest już wiekowa.