Wybór systemu/ów - Plusy i minusy

Witam wszystkich !!

Po pierwsze nie wiem czy w dobrym dziale umieściłem temat,jeśli w złym to przepraszam.Po drugie nie wiedziałem też jak nazwać temat.

Zacznę od początku.

Kupuję nowy dysk i mam zamiar zrobić wielkie porządki na komputerze.Oczywiście format itp.

Do tej pory korzystałem z systemu Windows Vista Ultimate 64 bitowego.Teraz gdy kupuję dużo większy dysk(łącznie będę mieć 750 GB) myślałem o tym aby zainstalować 3 systemy.Wiem że wielu powie że to głupi pomysł ale dlatego załozylem temat aby dowiedzieć się czegoś więcej.Co i jaki system polecacie ?

Jestem pewny że chcę mieć dwa lub trzy systemy.Na pewno VISTA bo jestem i byłem z niej bardzo zadowolony.Jednak nie chodziły mi na niej płynnie gry z Ea Sports - mianowicie NBA 08 i FIFA,EURO 08 a bardzo mi na nich zależy więc myślałem aby na drugiej partycji zainstalować XP z SP3.I prawie pewne jest że zainstaluje właśnie te dwa systemy.Jakie będą tego wady i zalety ? Co o tym myślicie ? I ostatni mój problem to to…czy instalować trzeci system ? Mam na myśli Linuxa np.do pracy,grafiki itp.A może Mandriva ?

Bardzo proszę wszystkich o pomoc.Sam sobie nie poradzę bo nie wiem jakie będą wady posiadania tylu systemów.

Pozdrawiam i z góry dziękuje.

Jeśli chodzi o wybór to:

  • Vista - bo lubisz

  • Xp Sp3 - żeby soft ruszył :wink:

  • Z linuksów może (K)ubuntu ? Taki dla początkującego a jednak lepszy niż Mandriva, chyba :wink:

To, że instalujesz wiele systemów, komputera chyba Ci nie spowolni, czy może sie mylę ?

Chociaż tak na to patrząc, na Xp też uruchomisz aplikacje które masz na Viście, system będzie chodził szybciej, i możesz sprawić, że będzie strasznie podobny więc po co dublować system ? (Dla kilku gier :slight_smile:

chcesz instalować 3 to jaki problem? ja za linuksami osobiście nie przepadam ale akurat z tych co mi osobiście w miarę do gustu przypadły to openSUSE i właśnie Mandriva za ubuntu raczej nie przepadam i według mnie przereklamowany

Nowe Ubuntu+Compiz. Vista wysiada (Aero+Flip3D):

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4e2 … 6e539.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/845 … 8f086.html

Raz miałem dwa systemy zainstalowane - XP i Vista.Wszystko było ok.

Teraz myślę że zrobię tak samo czyli jednocześnie Vista i XP na osobnych partycjach.I co jako trzecie ?

Leopard może ? Dobry jest :slight_smile: ? Chyba że jako trzeci będzie Linux…

Problemem pewnie będzie instalacja :frowning: Linux i Windows ,będzie się gryzło na starcie ? I jak będzie z Leopardem czyli Mac’em ?

Sam mam trzy systemy na jednym kompie (laptopie) i nie uważam, że to jest głupi pomysł, wręcz przeciwnie.

Ja posiadam Vistę (z konieczności, jak już dali wraz z laptopem to trzeba ją jakoś zagospodarować :wink: ), XP-ka bo z niektórymi programami miałem problem z uruchomieniem pod Vistą, oraz linuksa …i tu oczywiście wybór należy do ciebie. Na początek możesz wypróbować Ubuntu, a później przerzuć się na debiana. Ja posiadam narazie ubuntu/hardy ale czekam na najnowsze suse, mimo to uważam, że debian jest najlepszy (najstabilniejszy) i pewnie to będzie mój docelowy system.

Do Mandrivy nie mam przekonania, jeżeli już to tak jak wcześniej pisałem, wybierał bym spośród: ubuntu, debian, suse. W grę wchodzi jeszcze pclinuxos (wersja gnome). Ostateczny wybór należy do Ciebie :smiley:

Co do wad, to ja tu żadnych nie widzę, same zalety :smiley:

rokko , skoro masz trzy systemy to mogę zadać Ci kilka pytań :slight_smile: ?

Każdy na osobnej partycji instalować tak ? Jak będzie przebiegać instalacja ?Z dwoma Windowsami to wiem…ale jak do tego doinstalować Linuxa? A jakbym zdecydował się na Leoparda to da się go zainstalować obok Windowsów ?

tylko że wygląd to nie wszystko, a co do tego czy akurat to jest ładny wygląd to już kwestia gustu, mi osobiście się nie podoba

JacoBabyBoy , o mac-kach nic nie wiem, jedynie windowsy + linuksy. Jak chcesz to pytaj na pw lub gg.

Masz do tego prawo, a mi się podoba :smiley: . To jest moja subiektywna ocena i dlatego dla JacoBabyBoy , podałem kilka linków, aby się z tym także zapoznał. Co do reszty zgoda, wygląd to nie wszystko, ale uważam, że na początek Ubuntu wystarczy. Co do Compiz, powiedziałem o nim dla zachęty do instalacji i poznania Linuksa.

mi akurat funkcjonalnośc ubuntu też tak średnio odpowiada. z linuksa o wiele bardzeij do mnie przemawia openSUSE. A co do wyglądu to tutaj to już zależy co się komu podoba. mi aż tak bardzo przebajerowany wygląd nie odpowiada

Włącze się do tej dyskusji i powiem, że compiz jest nawet wporządku ale jak dla mnie wodotryski w takiej postaci są zbędne (w szczególności na laptopie). Co kto lubi… :slight_smile:

Kiedyś miałem jazdę instalować Debiany w trybie tekstowym, kompilować jądra itp. Koledzy ze studiów byli jeszcze lepsi. Teraz mi to przeszło, instaluje ubuntu, działa i do tego całkiem fajnie wygląda.

Można też inaczej na to patrzeć, po co kupiłem wydajny komputer, przecież nie po to, aby oglądać ciągle tryb tekstowy, chociaż i tak go najczęściej widzę. Ale jaka to ulga dla oczu, po kilku godzinach sprawdzania prac studentów (Midnight Commander+gcc) wychodzę z tego i widzę coś ładnego i przyjemnego dla oczu.

Co do Linuksów to ja mam największy sentyment do Slackware. Może dlatego, że była to moja pierwsza dystrybucja (instalowana z dyskietek na Pentium 150MHz).

No tak, każdy widzi to inaczej, w tym wypadku nie miałem na myśli trybu tekstowego bo to już jazda ekstremalna, sam potrafię “bawić się” w trybie tekstowym, ale kiedy tylko mogę, to używam zwykłych graficznych wizardów. Komp ma pomagać i wyręczać usera w monotonnych czynnościach :wink:

PS. Slacka jeszcze nigdy nie testowałem, cosik_ktosik , jaki on jest ?? Dla średniozaawansowanego usera się nadaje ??

A jeśli się ma 3 systemy - dwa Windowse i Linuxa to jak jest z wyborem systemu ? Nie ma problemu ? Menedżer rozruchu wygląda jak ten z Windowsa czy to ten "GRUB"lub jakoś tak :slight_smile: ?

Wtedy będziesz mieć zazwyczaj gruba lub lilo jako bootmanagera. Z uruchomieniem danego systemu nie będzie problemu.

rokko , , ostatnia moja dystrybucja slackware to 7.2 to był rok 2001, może 2002 (dawno). W 1999r. wydawał mi się ciężki, ale był bardzo stabilny i dopracowany. Dzisiaj pewnie byłoby inaczej. Ja się na nim uczyłem Linuksa (inny nie chciał chodzić na moim komputerze :slight_smile: ) i programowania, więc jeżeli siedzisz już trochę w tym systemie to nie będziesz miał problemu.

To w takim razie wypróbuje slacka, może okaże się lepszy (stabilniejszy) od debiana i te zależności pakietów ustąpią :smiley:

Dzięki.

To jeszcze jedno pytanie.Ktoś może testował Leoparda :slight_smile: ? Warto go instalować obok Windowsów ?

Myślę teraz tylko nad trzecim systemem…

Za duża kombinacje żeby wrzucać Leoparda. System jest przereklamowany, poza tym nie na nasz rynek. A jego słabe zabezpieczania, albo bardziej ich brak, mogą kogoś irytować.