Wybór systemu plików na netbook


(jmmzon) #1

Witam, odkąd używam  Linuksa, korzystałem z rodziny systemów plików ext (na początku ext2, ext3, ext4).  Jednak jakiś czas temu , na dobrychprogramach pojawił się wpis o XFS, co skłoniło mnie do zastanawianie się zmiany fs.  I teraz pytam się, czy opłaca się zmieniać system plików? Słyszałem że JFS mało obciąża procesor (co w netbooku znaczenie raczej ma), ale nie wiem jak jest z wydajnością. ReiserFS raczej odpada, bo to już chyba trup, więc może warto zastanowić sięt też nad XFS? Bo nie oszukujmy się ale wybór leży raczej w takich fs, jak ext4, jfs, xfs i ten reiserfs.

 

Wiem, że temat jest często poruszany, w dodatku są w sieci testy, ale ja kiepksi jestem z ich analizowania. Z góry dziękuję za odpowiedź.


(dragonn) #2

Z tego co kiedyś czytałem XFS jest dobry dla dużych plików, przy małych plikach jego wydajność znacznie spada (z testów które dotychczas wiedziałem). O JFS słyszałem podobną opinię, ale nie testowałem. Ale moim zdaniem najlepszy jest ext4 i najbezpieczniejszy (w przypadku uszkodzenia system plików najprościej i najefektywniej odzyskać dane). Dodam że ext4 jest najczęściej również używane w smartphone/tabletach na Androidzie - których wydajność często jest poniżej netbooka.


(Xemidra) #3

Moim zdaniem powinieneś pozostać przy aktualnym systemie plików. 


(Achcik) #4

Reiser będzie działać ok pomimo, że nie rozwijany, ale czy jakiś boost odczujesz to nie wiem. XFS jest dobry na składnice większych danych. Mozesz też wybrać ext4 i wyłączyć księgowanie, żeby działał szybciej, kosztem bezpieczeństwa danych.


(dragonn) #5

marach-82 nie polecam, ryzyko utraty danych znacznie się zwiększa, wystarczy jeden nieplanowany reset systemu i część danych nad którymiś pracowaliśmy w tym momencie wyparowuje, lepszy pomysłem jest dodanie do opcji montowania “journal_async_commit” + ewentualnie przeniesienie księgowania na osobną partycję (najlepiej szybko pamięć flash, a wystarczy na nią 8MB).


(jmmzon) #6

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie, wiecie coś może o następcy ReiserFS, czyli Reiser4? Oczywiśćie wiem, że trzeba do niego nałożyć na kernel łatki i ciężko ze wsparciem, ale mnie to interesuje (oczywiście raczej w granicy ciekawostki). W sumie jestem zadowolony z obecnej wydajnośći ext4, ale  czasem (jeszcze) lubię sobie poeksperymentować. Właściwie kernel z Reiser4 już stoi :wink:


(dragonn) #7

A tak dla ciekawskich http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTU5MTQ myślę jak tylko zostanie załączony do mainline może być ciekawą alternatywą dla ext4 na zwykły HDD - bo na SSD warto spróbować f2fs.