Wybór systemu po włączeniu komputera?

Witam.

Na komputerze mam zainstalowany Windows 7 i XP ale po włączeniu komputera nie mam opcji wyboru z którego systemu chce skorzystać i automatycznie ładuje mi sie Win7. Czy ta się to ustawić bez konieczności ponownej instalacji WinXP a potem Win7 by takie okno wyboru się pojawiało?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

w xp - panel sterowania - system -właściwości sytemu - uruchamianie i odzyskiwanie - czas wybór sytemu ustaw na 30 sekund

ewentualnie edycja boot.ini ale tu nie mam pewności

sprawdzałem ale nie mam tam dwóch systemów do wyboru

to chyba trzeba go dopisać w boot.ini

na tych samych partycjach masz systemy? na tych samych dyskach?

Wzorujesz się na poprzednim wpisie w boot.ini, tylko zmień lokalizację dysku i nazwę jaką na uważasz. Lub może pomoże (z pomocą płyty windows) komenda fixmbr oraz fixboot.

sprawdzałem ale nie mam tam dwóch systemów do wyboru

Dodane 07.11.2009 (So) 15:24

mam na różnych dyskach

dlatego musisz dopisać… wklej jak wygląda boot

No właśnie, tam go nie ma. Trzeba go dodać, kopiujesz linijkę zawierającą ten kod, wklejasz zaraz pod tym i zmieniasz dane z np. Windows 7 na My Windows XP. Oczywiście jeszcze musisz zmienić lokalizację dysku (tam gdzie znajduje się xp)

teraz odpalam Windows7 ale tam nie mam możliwości dopisania czegokolwiek tak jak to było mozliwe w WinXP

Zainstaluj EasyBCD i w nim oddaj XP.

za pomocą EasyBCD zrobiłem tak:

Entry #1

Name: Windows 7 Ultimate (recovered)

BCD ID: {current}

Drive: C:\

Bootloader Path: \Windows\system32\winload.exe

Windows Directory: \Windows

Entry #2

Name: Microsoft Windows XP

BCD ID: {2494b276-cb5f-11de-a699-fd0eaa767f12}

Drive: D:\

Bootloader Path: \NTLDR

robiłem to w Win7 tak że przy #1 nic nie zmieniałem. Natomiast WinXP mam zainstalowany na partycji D wiec zrobiłem to tak jak jest powyżej z tym że po ponownym uruchomieniu komputera mam okno wyboru ale gdy wybieram WinXP pojawia mi się jakiś błąd i cofa mnie z powrotem do wyboru systemu

Spróbuj ustawić dla XP Drive c:\

to było to :slight_smile:

wielkie dzięki za pomoc

Z tego co pamiętam win7 na jakiej partycji byś go nie zainstalował pokazuje że jest na c:\

Więc siłą rzeczy pokaże dla XP inną partycje,choć ten był zainstalowany na c:\ i to może być trochę mylące.

chociaz jak teraz uruchomiłem WinXp to okazało się że jest zainstalowany na partycji D a na C jest Win7 tak samo jak bym odpalił Win7

Więc wygląda że dla systemu tak to będzie widoczne,ale nie dla bootloadera.Zresztą najważniejsze że działa :slight_smile:

działa ale jest jeden mały problem z instalacją sterowników np od mojej mobo bo automatycznie instalują się na C i nie można tego zmienic chcąc zainstalować je na innej partycji w tym wypadku D na której mam WinXP ;/