Wybór systemu przy starcie - Pilne

Witam serdecznie, jakiś czas temu kombinowałem coś z plikiem boot.ini aby nie wyswietlal mi się 2x system win 7. Skasowałem bodajrze i działało dobrze (wkleiłem jakieś linijki kodu z jakiegos forum ale mniejsza z tym). Aktualnie, dzisiaj, byłem zmuszony “doinstalowac” windowsa XP z tego względu że potrzebuje serwera z interpreterem php na swoich komputerze a na ‘siódemce’ zaden xampp i xamppo podobne programy mi nie dzialaly. Problem pojawił się przy pierwszym uruchomieniu systemu, od razu wlaczyl mi sie XP i nie mam mozliwosci wybrania 7(a bardzo potrzebuje miec dostep do 7). Jak przywrocic mam ekran wyboru systemu ?

Dla skorygowania, system win 7 mam na C (systemowy) a XP na E.

poniżej kod z pliku boot.ini:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

Będę wdzięczny dozgonnie za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam

Systemy ZAWSZE należy instalować w kolejności od najstarszego do najnowszego, w przeciwnym pojawiają się właśnie takie problemy.

http://nokiahacking.pl/przywracanie-boo … vt4100.htm

instalacja-drugiego-windowsa-t451102-15.html#p2857694

easyBCD

użyj tego programu

  1. BCD Deployment->Install BCD (na partycji C)

  2. BCD Deployment->Write MBR (Install the WIndows Vista/7…)

  3. Add New Entry-> i dodajesz siódemkę tylko podaj właściwą partycje

4.zrestartuj system

gotowe

http://www.dobreprogramy.pl/Instalacja-starszego-Windowsa-obok-nowszego,Blog,24440.html

na drugi raz w takich przypadkach jak potrzebujesz xp polecam postawienie maszyny wirtualnej - sprawnie chodzi, a nie trzeba się pomiędzy systemami przełączać. To tak na przyszłość :slight_smile:

tylko że win xp nie obsługuje bootloadera visty/7 jedynie obsługuje plik boot.ini

więc musi go dodać tak jak ja napisałem wtedy będzie się uruchamiać tylko 7 chyba że na xp jeszcze doda tam XP

Zrobiłem jak napisałeś, 7 się włącza, ale teraz za to xp nie. Co mam zrobić dodatkowo (pisałeś coś poniżej ale nie zrozumiałem przesłania) aby dodać też XPka?

W New entry nie mam z listy rozwijanej żadnego XPka do wyboru.

Dziękuje za poprzednią sugestię.

Add New Entry ->Windows ->Type:windows NT/2k/XP/2k3 ->Add Entry

prosze

tam nie ma xp bo tam jest rodzina NT

Dziękuje bardzo za pomoc, sprawdzę gdy tylko znajdę chwilke :slight_smile:

Dodane 17.07.2011 (N) 16:13

Wszystko działa tak jak należy, dziękuje za pomoc!

tylko że bootloader win7 startuje pierwszy, a nie drugi i nie dopisuje się do boot.ini,(bootloader xp nie uruchomi bootloadera win7 )tylko uruchamia go po wybraniu windows NT(w tym przypadku XP)

w sumie można było to zrobić bez programu ale to musiałby być płyta windowsa7 i wpisywać polecenia naprawy a później w win 7 dodać bootloadera xp do bootloadera win7 w CMD pod adminem

więcej roboty czasu moją metodą można było by to zrobić pod 1 systemem i w 1 minute(nauczyłem się i dlatego mam bootloadera na innej partycji)

ostatecznie można było by zainstalować gruba ale na tym się nie znam

Ważne że chodzi, tylko o to mi chodziło. :slight_smile: