Wybór systemu przy uruchamianiu

Otóż mam Windows 7 i zrobiłem nową partycję i zainstalowałem na niej Ubuntu 13.4 lecz gdy włączam komputer to nie mogę wybrać systemu, a pliku menu.lst by to zmienić nie mogę znaleźć ;/ wie ktoś co muszę zrobić ? :expressionless:

a masz ustawione, by wybierać system? Windows 7(domyślny) : Właściwości systemu: Zaawansowane: Uruchamianie i Odzyskiwanie

Gdzie się podział GRUB?

Podczas instalacji Ubuntu instalator informował, gdzie zainstaluje bootloader Grub, opisz przebieg instalacji.

W Grub 2 lista jest w /boot/grub/grub.cfg

dobra jest, ale jak chce ustawić set default=" _ 1 _ " to nie moge zapisać, tak jakbym nie mial uprawnień…

Użytkownik może bez ograniczeń edytować pliki w swoim katalogu (poza nielicznymi przypadkami). Jeśli chcesz edytować coś poza swoim katalogiem musisz poprosić system aby nadał ci prawa administratora. Do tego służy polecenie sudo. Ale to chyba wiesz?

a jeśli nawet jestem jako root i nie mogę otworzyć ?

root@Maniek-Ubuntu:~# /boot/grub/grub.cfg

-bash: /boot/grub/grub.cfg: Brak dostępu

dodam, że trochę linuxa nie ogarniam i 3 dzień się pomału uczę :smiley:

Nie gniewaj się, lecz twoja komenda nie ma sensu. Aby edytować plik musisz przecież wskazać systemowi jakiego edytora ma użyć do edycji np. sudo gedit /etc/default/grub. Wtedy system “wie”, że żądasz od niego aby otworzył plik edytorem gedit. Czy proponowany przez ciebie plik z katalogu /boot jest słuszny? Moim zdaniem nie.

Nie wiem jak w ubuntu, ale w openSUSE trzeba zmienić wartość GRUB_DEFAULT w /etc/default/grub. Jeżeli zmienisz w /boot/grub2/grub.cfg, to przy najbliższej aktualizacji jądra twoja zmiana zostanie nadpisana wartością domyślną.

Przy uruchomieniu komputera, zaraz po załadowaniu BIOSu i pojawieniu się bootloadera, należy wcisnąć klawisz Shift lub Esc, aby wejść do menu programu rozruchowego i z listy będziesz mógł wybrać jaki system chcesz uruchomić. Jeśli chcesz, aby ta lista zawsze się pojawiała przy uruchamianiu komputera, w /etc/default/grub zmień wartość GRUB_TIMOUT prawdopodobnie będzie tam 0, ewentualnie 1 (liczone w sekundach), możesz ustawić na wyższą wartość, np. 5. Jeśli chcesz zmienić domyślnie uruchamiany system, w pozycji GRUB_DEFAULT zmieniasz zero na numer pozycji systemu na liście (liczone od zero).

Jest jeszcze inny sposób na zmianę domyślnego systemu, utwórz konfigurację w /etc/grub.d z wyższym priorytetem, niż 10_linux, np. 09_windows, zapobiegnie to obniżaniu się pozycji Windowsa po aktualizacji jądra Linux, gdyż os-prober umieści go na wyższej pozycji na liście.

w GRUB_TIMOUT mam 10, a jak naciskam ctrl lub shift to mi wyskakuje tylko czy chce odpalic ubuntu normlanie w trybie awaryjnym i cos tam jeszcze

Czyli nie wykrywa Ci Windowsa. Możesz zrobić tak, jak pisałem, stworzyć osobną konfigurację dla Windows i nadać mu wyższy priorytet, jeśli Windows ma być domyślnie uruchamiany. W tym celu stwórz plik konfiguracji poleceniem

sudo nano /etc/grub.d/09_windows

i wklej tam poniższą zawartość

#! /bin/sh -e

echo “Adding Windows” >&2

cat << EOF

menuentry “Windows″ {

set root=(hd0,1)

chainloader +1

}

EOF

Gdzie hd0 to pierwszy dysk, natomiast 1 to pierwsza partycja, jeśli Windows jest na innej partycji, podaj jej numer, lub pokaż wynik polecenia

sudo fdisk -l

Zapisz plik wciskając Ctrl+O, żeby wyjść z edytora Ctrl+X. Następnie wykonaj polecenie

sudo update-grub

Gdy Grub będzie aktualizował wpisy, powinieneś zobaczyć linijkę Adding Windows. Po restarcie komputera, na pierwszej pozycji powinien być Windows. W razie problemów, pokaż wynik polecenia.

sudo os-prober

Podaj wynik skrytpu bootinfoscript :

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .