Wybór systemu przy uruchamianiu

(Maniek 6108) #1

Otóż mam Windows 7 i zrobiłem nową partycję i zainstalowałem na niej Ubuntu 13.4 lecz gdy włączam komputer to nie mogę wybrać systemu, a pliku menu.lst by to zmienić nie mogę znaleźć ;/ wie ktoś co muszę zrobić ? :expressionless:

[W10] Wybór systemu, Język Polski, ikony pasek zadań - problemy
(Solace46) #2

a masz ustawione, by wybierać system? Windows 7(domyślny) : Właściwości systemu: Zaawansowane: Uruchamianie i Odzyskiwanie

(reos) #3

Gdzie się podział GRUB?

Podczas instalacji Ubuntu instalator informował, gdzie zainstaluje bootloader Grub, opisz przebieg instalacji.

W Grub 2 lista jest w /boot/grub/grub.cfg

(Maniek 6108) #4

dobra jest, ale jak chce ustawić set default=" _ 1 _ " to nie moge zapisać, tak jakbym nie mial uprawnień…

(ubuuser) #5

Użytkownik może bez ograniczeń edytować pliki w swoim katalogu (poza nielicznymi przypadkami). Jeśli chcesz edytować coś poza swoim katalogiem musisz poprosić system aby nadał ci prawa administratora. Do tego służy polecenie sudo. Ale to chyba wiesz?

(Maniek 6108) #6

a jeśli nawet jestem jako root i nie mogę otworzyć ?

root@Maniek-Ubuntu:~# /boot/grub/grub.cfg

-bash: /boot/grub/grub.cfg: Brak dostępu

dodam, że trochę linuxa nie ogarniam i 3 dzień się pomału uczę :smiley:

(ubuuser) #7

Nie gniewaj się, lecz twoja komenda nie ma sensu. Aby edytować plik musisz przecież wskazać systemowi jakiego edytora ma użyć do edycji np. sudo gedit /etc/default/grub. Wtedy system “wie”, że żądasz od niego aby otworzył plik edytorem gedit. Czy proponowany przez ciebie plik z katalogu /boot jest słuszny? Moim zdaniem nie.

(etam) #8

Nie wiem jak w ubuntu, ale w openSUSE trzeba zmienić wartość GRUB_DEFAULT w /etc/default/grub. Jeżeli zmienisz w /boot/grub2/grub.cfg, to przy najbliższej aktualizacji jądra twoja zmiana zostanie nadpisana wartością domyślną.

(roobal) #9

Przy uruchomieniu komputera, zaraz po załadowaniu BIOSu i pojawieniu się bootloadera, należy wcisnąć klawisz Shift lub Esc, aby wejść do menu programu rozruchowego i z listy będziesz mógł wybrać jaki system chcesz uruchomić. Jeśli chcesz, aby ta lista zawsze się pojawiała przy uruchamianiu komputera, w /etc/default/grub zmień wartość GRUB_TIMOUT prawdopodobnie będzie tam 0, ewentualnie 1 (liczone w sekundach), możesz ustawić na wyższą wartość, np. 5. Jeśli chcesz zmienić domyślnie uruchamiany system, w pozycji GRUB_DEFAULT zmieniasz zero na numer pozycji systemu na liście (liczone od zero).

Jest jeszcze inny sposób na zmianę domyślnego systemu, utwórz konfigurację w /etc/grub.d z wyższym priorytetem, niż 10_linux, np. 09_windows, zapobiegnie to obniżaniu się pozycji Windowsa po aktualizacji jądra Linux, gdyż os-prober umieści go na wyższej pozycji na liście.

(Maniek 6108) #10

w GRUB_TIMOUT mam 10, a jak naciskam ctrl lub shift to mi wyskakuje tylko czy chce odpalic ubuntu normlanie w trybie awaryjnym i cos tam jeszcze

(roobal) #11

Czyli nie wykrywa Ci Windowsa. Możesz zrobić tak, jak pisałem, stworzyć osobną konfigurację dla Windows i nadać mu wyższy priorytet, jeśli Windows ma być domyślnie uruchamiany. W tym celu stwórz plik konfiguracji poleceniem

sudo nano /etc/grub.d/09_windows

i wklej tam poniższą zawartość

#! /bin/sh -e

echo “Adding Windows” >&2

cat << EOF

menuentry “Windows″ {

set root=(hd0,1)

chainloader +1

}

EOF

Gdzie hd0 to pierwszy dysk, natomiast 1 to pierwsza partycja, jeśli Windows jest na innej partycji, podaj jej numer, lub pokaż wynik polecenia

sudo fdisk -l

Zapisz plik wciskając Ctrl+O, żeby wyjść z edytora Ctrl+X. Następnie wykonaj polecenie

sudo update-grub

Gdy Grub będzie aktualizował wpisy, powinieneś zobaczyć linijkę Adding Windows. Po restarcie komputera, na pierwszej pozycji powinien być Windows. W razie problemów, pokaż wynik polecenia.

sudo os-prober

(marcin82) #12

Podaj wynik skrytpu bootinfoscript :

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .