Wybór systemu - Windows 7 czy Windows 8.1?

Witajcie. 

Mam od około tyg dylemat jaki system wybrać? Mój aktualny system to Windows 7 (32 BIT). Konfiguracja PC:

  • AMD Athlon 64 3000+ (1x 2.01 GHz)

  • 2 GB RAM (3x Kingston 400MHz)

  • karta graficzna 1 GB Nvidia GT 220

Komputer ten jest przeznaczony wyłacznie do internetu i filmów (youtube) lecz niestety od pewnego czasu zaczyna spowalniać jego praca. Mam do wyboru albo zostać na Windows 7 lub przejsc na Windows 8.1. Ostatnio zainstalowałem na osobnym dysku Linuxa lecz nie spodobała mi sie jego praca. Wole zostać sie na systemie Microsoftu. Co byście wybrali 7 czy 8.1? Wyłacznie 32 Bit ponieważ 64 nie bedzie pracowało spójnie na 2 GB ramu :/. Komputer jeszcze raz powtarzam wyłacznie do internetu i filmów (również na youtube bo na 7 spadają FPS przez Flash). Proszę o pomoc z góry dziękuje. Pozdrawiam

Zdecydowanie Win7 . Win8 może Cie ‘zniesmaczyć’ .

Z czasem każdy system zwalnia, zwłaszcza jak nie robi się regularnie defragmentacji, czyszczenia systemu i innych tego typu operacji.

 

A jaką dokładnie zainstalowałeś dystrybucję, co dokładnie ci się nie spodobało?

Dystrybucji jest od groma i różnią się one znacznie zarówno wyglądem jak i funkcjonowaniem (różne środowiska graficzne jako domyślne) a same środowiska graficzne w linuxie mają wiele opcji konfiguracyjnych dzięki czemu można bardzo mocno zmienić ich sposób działania i np. upodobnić do windowsa.

 

Dla zastosowań takich jak podane to jednak raczej bym polecał wybrać jakąś dobrą dystrybucję linuxa.

Skoro badziew wybrałeś to nie dziw się, że badziew otrzymałeś. Polecam Xubuntu, wersja LTS. Ewentualnie Sabayon, Debian.

 

Na Twoim miejscu wybrałbym Windowsa 8.1 64 bitowego. Na stronie Microsoftu jest wersja próbna na 3 miesiące.

 

Skąd wziąłeś tę bzdurę o 64 bitach?

 

To nie jest bzdura - w teorii system x64 ma nieco większe zapotrzebowania niż x86, w praktyce nie zauażyłem raczej potwierdzenia (niemniej nie wzięło się to pewnie z powietrza). Druga sprawa, że w zasadzie przy 2GB RAM, to nawet taki system nie da teoretycznie nieco lepszego działania (bo x64), gdyż sam RAM przycina mocno skrzydła. Generalnie różnicy na tym sprzęcie między x86 a x64 nie zauważy, a sugerując się teorią x64, to x86 mógłby być nieco lepszy (+ mały RAM).

 

W8.1 jest wart rozważenia, ponieważ jest nieco bardziej responsywny od W7 - może to kwestia wywalenia Aero? Niemniej jeśli nie trawisz kafli i pastelowych kolorów tu i tam oraz spłaszczonego interfejsu - wbrew pozorom te wizualne niedogodności potrafią uwierać niektórych (np. mnie). Używałem testowego 8 i 8.1 ze strony MS na 90dni i przyznam, że W8.1 długo zachował świeżość i werwę działania - teraz powróciłem do W7 i przez pierwsze 2 dni miałem wrażenie super lekkiego systemu, ale po tygodniu już czuć zwolnienia. Jakiego Windows byś nie wybrał - z czasem i tak będzie zwalniać, a 2GB są wąskim gardłem Twojej maszyny, sam Firefox potrafi wciągnąć więcej pamięci. Także tego RAMU wystarczy ledwo na Windows i jakieś aplikacje proste, potem system wlezie solidnie na swap.

Zamiennie nie rezygnuj z Linuksa - Ubuntu z Unity na 2GB RAM to nie jest dobry pomysł (raczej minimum do w miarę działania, co jest nawet w helpie Unity na www systemu). Postaw Linuksa, nawet z rodziny Ubuntu ale Xubuntu, bądź Minta i powinno być OK. Windows potrafi się zatkać na 2GB RAM, Linux nudzić. Niemniej czasem przestawienie się jest niemożliwe z tego powodu, że to inny system a nie Windows i rozumiem to (niektórym Windows po prostu podoba się bardziej i koniec).

Nie jest, owszem, ale i tak poradzi sobie z 2gb lepiej niż na winzgrozie. Kulą u nogi jest tu raczej procesor- miałem z nim do czynienia. 10letni, jednordzeniowy athlon może napędzić co najwyżej Windows XP lub Xubuntu, najlepiej debiana z xfce. System zwalnia, bo proc nie wyrabia.Do siódemki, czy nawet i ósemki nie warto się zbliżać, jeżeli nie mamy przynajmniej pentiuma 4 z ht, a najlepiej Pentium D. Pentiumy duale , core2duo to już wogule rakieta. Od strony amd to minimum to chyba athlony x2… bardzo tanie, pogrzeb w necie i poszukaj obsługi proców dla twojej płyty. Zakup nawet oem, używanego athlona x2 4200+, i już mamy przyspieszenie.

Słuchaj… 

Kupując Windows 8.1 masz de facto dwa systemy (x86 i x86_64) więc nie kupujesz “jednego” - to primo. 

 

Przesiądź się na 8.1. Jest lżejszy od siódemki, a kafelki możesz sobie wyłączyć. Jeśli jesteś studentem to “wyhaczysz” za 250 PLN - chyba, że jesteś w DreamSparks… 

Jeżeli chodzi o wymagania sprzętowe to 7 jest porównywalna z Windows 8. Osobiście miałem podobny wybór jak ty i przez kilka dni testowałem Windows 8 - jakoś nie mogłem się przyzwyczaić i z powrotem wróciłem do 7’ki.

Kupując inny Windows w wersji BOX także dostajesz wersje x86 i x64 na osobnych płytach.

 

Placebo. Testy ani opinie doświadczonych użytkowników (w tym moja) tego nie potwierdzają.

 

http://pclab.pl/art55136.html

OK. Tylko po co komuś system, w którym trzeba od razu wyłączyć podstawową, odróżniającą go od poprzednika funkcję?

 

Jeszcze powiedz, że Menu Start także może doinstalować w postaci zewnętrznej aplikacji. 

Windows 7 (godne zastępstwo win xp) :slight_smile:

Win7 - a jeszcze lpesza opcja to XP.

Jedyna opcja z Windows to XP na tym zestawie. 

7 na Athlon 64 3000+? To tak jakby wsadzać silnik z mercedesa do malucha :stuck_out_tongue: Nie wejdzie, a jak wejdzie to będzie się zacinało. Do 7 powinno się dobierać dopiero jak ma się “dwujajowy” procesor. W tym zestawieniu XP lub jakaś lekka dystrybucja Linuxa - polecam Linux Mint, korzystałem z niego w wersji 12, raczej niewiele się zmienił przez ten czas :wink: A nie sprawiał żadnych problemów.

jeśli te 2 systemy to:

8.1 jesli chcesz mieć “fajny i nowy system” - jest lżejszy od samej 8

7 - jesli chcesz mieć sprawny i dopracowany system

Xp jest spoko, ale chyba już nigdy do niego nie wrócę jako podstawowy system. Tam gdzie są maszyny z 512MB ram może i jest przymus go stosowania, ale 1,5 -2GB 7 działa całkiem sprawnie. Jak masz pare złotych to może czas zainwestować w SSD? choćby 60Gb na system, uwież mi jest róznica w działaniu :slight_smile:

RAM to nie wszystko. Zapomniałeś o procesorze. Na Athlonie 64 żaden nowy Windows nie będzie działał sprawnie.

w win7 starczy wyłączyć aero, raportowanie błędów, windows search (indeks) i mamy system tak wydajny jak 8 a nawet lepszy ze względu na interfejs, mam dość dobry sprzęt żeby aero zostawić, po co zmieniać system na8 z wyłączonym aero jak można zrobić to samo na słabym sprzęcie na 7