Wybór Szkoły Po Gimnazjum

(buubaaa321) #1

Mam duży problem . W tym roku mam wybrać szkołę do której zamierzam się wybrać po Gim. W zasadzie już wybrałam zawód "Technik Informatyk" ale jeżeli pójdę do szkoły to będzie problem , bo będzie trochę dziko, ponieważ jestem dziewczyną . Za bardzo nie wiem czy moja wiedza o PC jest na odpowiednim poziomie . Czy muszę umieć coś żeby pójść do wybranej szkoły ? Z jakich przedmiotów trzeba mieć oceny w górze ? Może ktoś był w takim zawodzie i powie mi kilka słów. Z komputerem mam doczynienia od najmłodszych lat można powiedziec , że lubię w nim ekspyrementować .

(pstrowsky) #2

W szkole się wszystkiego nauczysz. Jeśli czujesz, że jest to kierunek, który Cię interesuje to nie ma co się zastanawiać tylko składać papiery :slight_smile:

(j24) #3

Samo lubienie komputera i klikania to trochę za mało.

Najważniejsze jest to, ze chcąc być prawdziwym informatykiem trzeba być matematykiem o czym wielu młodych nie zdaje sobie sprawy.

To czy jesteś chłopcem czy dziewczyną nie ma według mnie większego znaczenia.

(Piterus) #4

Wybór szkoły to naprawdę duży problem. Czy twoja wiedza jest odpowiednia? Jeżeli wiesz jak uruchomić komputer to już wystarczy. :wink:

Nie wiem jaki poziom jest w szkole go której się wybierasz, ale jak są dobrzy nauczyciele, to nauczą tego, jak zdobywać wiedzę samemu (Informatyk, jednak musi być w miarę na bieżąco z technologiami jakie są obecnie stosowane). Jeżeli umiesz myśleć logicznie (sposób myślenia tak zwanych umysłów ścisłych, a nie humanistycznych) i lubisz się uczyć, to będzie prosty kierunek nauki, choć informatyka jest bardzo rozległym działem nauki. Nauczyciele powinni przekazać podstawy w sposób łatwy i w miarę przyjemny do zrozumienia. Wiem to z autopsji, że to jest bardzo pomocne. Jak chodziłem do studium informatycznego, to jeden z nauczycieli (reedukowany specjalista od obróbki metali) zniechęcił mnie do uczenia się obsługi systemów z rodziny Linux, przez to, że nie umiał przekazać podstaw i lekcję prowadził w sposób bardzo nudny (przez całą lekcję czytał z książki lub z zeszytu bez w sposób bardzo monotonny, a na lekcjach Urządzeń Techniki Komputerowej, to niestety większą wiedzę mieli uczniowie :/). Bawić się tym systemem zacząłem dopiero jakiś czas po skończeniu szkoły

Z jakich przedmiotów warto mieć dobre oceny? Powiem tak: najlepiej ze wszystkich, ale matematyka jest bardzo wskazana (trochę głupio pisać jakiś program i nie umieć wykonywać działań matematycznych. Zwłaszcza przy poznawaniu systemów dwójkowych i szesnastkowych i ich konwersji).

Co do samego zawodu, to obecnie rynek pracy jest nasycony i trochę jest ciężko z pracą bez specjalizacji, ale to co się nauczysz w technikum, to tak naprawę będą tylko podstawy potrzebne dla każdej specjalizacji.

Tak więc jak lubisz się bawić komputerem jako urządzeniem a nie tylko programami rozrywkowymi, to składaj papiery na ten kierunek. To co się lubi nigdy nie jest za trudne do nauczenia się czy wykonania.

(skrzek) #5

proponuję popatrzeć na kierunki techniczne, które mają więcej wspólnego z reklamą / grafiką, często obejmuje ona typowo informatyczną wiedzę, ale także matematyczne analizy, a wszystko to spięte jest ogólnie pojętą estetyką i użytecznością. osobiście uważam, że ciekawsze niż siedzenie w htmlu, czy w C.

(buubaaa321) #6

Jak już pisałam to moje hobby , bo nie interesuje mnie takie coś jak np. zabawa w programach bo to jest banalne z programami miałam do czynienia jakieś 2 lata temu wtedy zaczely sie pierwsze znaki zabawy , natomiast mnie teraz intresuje cos wiecej niz tylko jak rozebrac komputer . Z matematyką u mnie jest kiepsko , bo za bardzo nie mam ochoty jej sie uczyć , jezeli jest konieczna to owszem postaram sie wyjechac w niej wyzej o stopnie , ale to nie matematyka mnie zachecila do mojej pasji , bez matematyki tez poczatki byly latwe . Dziekuje bardzo za odpowiedzi :slight_smile:

Dodane 19.11.2012 (Pn) 11:37

Grafika hmm. owszem bardzo fajne zajecie , ale malo interesujące mnie interesuje montaż i te inne sprawy …

Dodane 19.11.2012 (Pn) 11:39

Z tym lubieniem to owszem zgadzam się z tobą bo to moim zdaniem troche za malo podobnie jak i twoim . Ale czy matematyka koniecznie musi byc na 5 … , slabo z nią troche , ale dzieki za podpowiedzi

(Drobok) #7

Polemizowałbym

Ogólnie to ja bym ci to technikum polecił jak nic nie umiesz, bo jak już coś ogarniasz to nauczysz się niewiele :))

To jest kwestia samozaparcia. Akurat te sprawy są najgorsze. Chcesz serwisować mobo idź na elektronikę bądź ucz się sama.

A płeć nie ma nic do gadania, wystarczy się zintegrować z grupą :stuck_out_tongue:

(lith) #8

Poradzić to sobie poradzisz. Raczej się zastanów, czy wolisz iść na technika informatyka, czy może do LO, a potem na polibudę/uniwerek na studia. Dziewczyn dość mało się na to decyduje, ale ja jako zupełnie nie związany z informatyką znam 2 (jedna jest już po studiach i musi być niezła w te klocki, bo dobrą robotę ma), czyli jednak częstsze zjawisko niż yeti :wink:

(Piterus) #9

Polemizowałbym

No to porozmawiajmy na ten temat :D. Niestety trzeba się przyłożyć do wkuwania, ponieważ na tym kierunku w szkole trzeba wiedzieć regułki co to jest CPU, o co chodzi z topologią gwiazdy, do czego się używa kabla F/UTP (mnie w szkole uczono oznaczenia UTP), co to jest USB, jak się przekształca system dziesiętny na kod U2, co to są języki niskiego poziomu i jeszcze sporo innych ciekawych rzeczy.

@j24 Z tym, że trzeba być matematykiem, to trochę przesadziłeś… Trzeba rozumieć podstawowe zasady rządzące matematyką i logiką, bo znajomość całek i macierzy jest nie potrzeba.

@ buubaaa321 U mnie w grupie było 4 dziewczyny i sobie radziły bez problemu, a i chłopaki chętnie pomagali w zrozumieniu pewnych zagadnień. :smiley:

(silvver) #10

Po technikum też można iść na studia. Czyli raczej:

1. technikum -> studia

czy

1. LO (oczywiście profil matematyczny/informatyczny) -> studia

przy czym na studiach ludzie po technikum mają zazwyczaj większy problem z matematyką i fizyką niż ci po liceum, ale mają za to łatwiej bo mieli pewne przedmioty już kierunkowe w technikum (np jakiś wstęp do elektroniki).

(Drobok) #11

W technikum informatycznym nie ma nic z elektroniki. Bardzo mnie to aktualnie boli. Co do problemów z przedmiotami ogólnymi. Tylko kujony ich nie mają (z ręką na sercu). Oczywiście po technikum przedmioty stricte zawodowe masz ogarnięte (oczywiście są wyjątki od reguły).

Wykuwasz prawa i setki wzorów, albo masz problemy. (patrz fizyka, analiza matematyczna)

Co do uczenia się, wszystko przychodzi z czasem :slight_smile:

(buubaaa321) #12

Raczej TI . Okej zakuduje sobie wasze rady . ; )

(lith) #13

No to zależy jakie ma się technika na miejscu, bo u mnie np. leżą i kwiczą i potem nie dość, że w technikum dłużej o rok ludzie siedzą to mają jeszcze dużo większe problemy na studiach. Wychodzi na to, że matma i fizyka była prowadzona wyraźnie gorzej niż w liceach, a te kierunkowe przedmioty się na wiele nie przydają, bo też często wiedza się kończy na kilku podstawowych definicjach typu USB, czy procesor… a z programowania to komendy konsoli w CS xD

(Drobok) #14

No akurat komend konsoli cs nauczyłem się od 0 (bo po prostu nigdy nie miałem z nim doczynienia :P). Ale sam poziom zależy od nauczycieli a nie typu szkoły :slight_smile:

Zawsze można iść tam, gdzie najwięcej ludzi zdaje zawodowy :slight_smile:

(lith) #15

ja mieszkałem w mieście gdzie jest jedno TI i raczej nikt ze znajomych chcących iść w tym kierunku nie brał go nawet pod uwagę, bo najwyżej można by kompy w vobisie sprzedawać :slight_smile:

Oczywiście, że poziom nie zależy od typu szkoły… do marnego LO tez nie ma co iść.

(buubaaa321) #16

Dobra. Wszystkim bardzo dziekuje za pomoc i od tej chwili temat zamknięty . ; ))