Wybór Szkoły Po Gimnazjum

Mam duży problem . W tym roku mam wybrać szkołę do której zamierzam się wybrać po Gim. W zasadzie już wybrałam zawód “Technik Informatyk” ale jeżeli pójdę do szkoły to będzie problem , bo będzie trochę dziko, ponieważ jestem dziewczyną . Za bardzo nie wiem czy moja wiedza o PC jest na odpowiednim poziomie . Czy muszę umieć coś żeby pójść do wybranej szkoły ? Z jakich przedmiotów trzeba mieć oceny w górze ? Może ktoś był w takim zawodzie i powie mi kilka słów. Z komputerem mam doczynienia od najmłodszych lat można powiedziec , że lubię w nim ekspyrementować .

W szkole się wszystkiego nauczysz. Jeśli czujesz, że jest to kierunek, który Cię interesuje to nie ma co się zastanawiać tylko składać papiery :slight_smile:

Samo lubienie komputera i klikania to trochę za mało.

Najważniejsze jest to, ze chcąc być prawdziwym informatykiem trzeba być matematykiem o czym wielu młodych nie zdaje sobie sprawy.

To czy jesteś chłopcem czy dziewczyną nie ma według mnie większego znaczenia.

Wybór szkoły to naprawdę duży problem. Czy twoja wiedza jest odpowiednia? Jeżeli wiesz jak uruchomić komputer to już wystarczy. :wink:

Nie wiem jaki poziom jest w szkole go której się wybierasz, ale jak są dobrzy nauczyciele, to nauczą tego, jak zdobywać wiedzę samemu (Informatyk, jednak musi być w miarę na bieżąco z technologiami jakie są obecnie stosowane). Jeżeli umiesz myśleć logicznie (sposób myślenia tak zwanych umysłów ścisłych, a nie humanistycznych) i lubisz się uczyć, to będzie prosty kierunek nauki, choć informatyka jest bardzo rozległym działem nauki. Nauczyciele powinni przekazać podstawy w sposób łatwy i w miarę przyjemny do zrozumienia. Wiem to z autopsji, że to jest bardzo pomocne. Jak chodziłem do studium informatycznego, to jeden z nauczycieli (reedukowany specjalista od obróbki metali) zniechęcił mnie do uczenia się obsługi systemów z rodziny Linux, przez to, że nie umiał przekazać podstaw i lekcję prowadził w sposób bardzo nudny (przez całą lekcję czytał z książki lub z zeszytu bez w sposób bardzo monotonny, a na lekcjach Urządzeń Techniki Komputerowej, to niestety większą wiedzę mieli uczniowie :/). Bawić się tym systemem zacząłem dopiero jakiś czas po skończeniu szkoły

Z jakich przedmiotów warto mieć dobre oceny? Powiem tak: najlepiej ze wszystkich, ale matematyka jest bardzo wskazana (trochę głupio pisać jakiś program i nie umieć wykonywać działań matematycznych. Zwłaszcza przy poznawaniu systemów dwójkowych i szesnastkowych i ich konwersji).

Co do samego zawodu, to obecnie rynek pracy jest nasycony i trochę jest ciężko z pracą bez specjalizacji, ale to co się nauczysz w technikum, to tak naprawę będą tylko podstawy potrzebne dla każdej specjalizacji.

Tak więc jak lubisz się bawić komputerem jako urządzeniem a nie tylko programami rozrywkowymi, to składaj papiery na ten kierunek. To co się lubi nigdy nie jest za trudne do nauczenia się czy wykonania.

proponuję popatrzeć na kierunki techniczne, które mają więcej wspólnego z reklamą / grafiką, często obejmuje ona typowo informatyczną wiedzę, ale także matematyczne analizy, a wszystko to spięte jest ogólnie pojętą estetyką i użytecznością. osobiście uważam, że ciekawsze niż siedzenie w htmlu, czy w C.

Jak już pisałam to moje hobby , bo nie interesuje mnie takie coś jak np. zabawa w programach bo to jest banalne z programami miałam do czynienia jakieś 2 lata temu wtedy zaczely sie pierwsze znaki zabawy , natomiast mnie teraz intresuje cos wiecej niz tylko jak rozebrac komputer . Z matematyką u mnie jest kiepsko , bo za bardzo nie mam ochoty jej sie uczyć , jezeli jest konieczna to owszem postaram sie wyjechac w niej wyzej o stopnie , ale to nie matematyka mnie zachecila do mojej pasji , bez matematyki tez poczatki byly latwe . Dziekuje bardzo za odpowiedzi :slight_smile:

Dodane 19.11.2012 (Pn) 11:37

Grafika hmm. owszem bardzo fajne zajecie , ale malo interesujące mnie interesuje montaż i te inne sprawy …

Dodane 19.11.2012 (Pn) 11:39

Z tym lubieniem to owszem zgadzam się z tobą bo to moim zdaniem troche za malo podobnie jak i twoim . Ale czy matematyka koniecznie musi byc na 5 … , slabo z nią troche , ale dzieki za podpowiedzi

Polemizowałbym

Ogólnie to ja bym ci to technikum polecił jak nic nie umiesz, bo jak już coś ogarniasz to nauczysz się niewiele :))

To jest kwestia samozaparcia. Akurat te sprawy są najgorsze. Chcesz serwisować mobo idź na elektronikę bądź ucz się sama.

A płeć nie ma nic do gadania, wystarczy się zintegrować z grupą :stuck_out_tongue:

Poradzić to sobie poradzisz. Raczej się zastanów, czy wolisz iść na technika informatyka, czy może do LO, a potem na polibudę/uniwerek na studia. Dziewczyn dość mało się na to decyduje, ale ja jako zupełnie nie związany z informatyką znam 2 (jedna jest już po studiach i musi być niezła w te klocki, bo dobrą robotę ma), czyli jednak częstsze zjawisko niż yeti :wink:

Polemizowałbym

No to porozmawiajmy na ten temat :D. Niestety trzeba się przyłożyć do wkuwania, ponieważ na tym kierunku w szkole trzeba wiedzieć regułki co to jest CPU, o co chodzi z topologią gwiazdy, do czego się używa kabla F/UTP (mnie w szkole uczono oznaczenia UTP), co to jest USB, jak się przekształca system dziesiętny na kod U2, co to są języki niskiego poziomu i jeszcze sporo innych ciekawych rzeczy.

@j24 Z tym, że trzeba być matematykiem, to trochę przesadziłeś… Trzeba rozumieć podstawowe zasady rządzące matematyką i logiką, bo znajomość całek i macierzy jest nie potrzeba.

@ buubaaa321 U mnie w grupie było 4 dziewczyny i sobie radziły bez problemu, a i chłopaki chętnie pomagali w zrozumieniu pewnych zagadnień. :smiley:

Po technikum też można iść na studia. Czyli raczej:

  1. technikum -> studia

czy

  1. LO (oczywiście profil matematyczny/informatyczny) -> studia

przy czym na studiach ludzie po technikum mają zazwyczaj większy problem z matematyką i fizyką niż ci po liceum, ale mają za to łatwiej bo mieli pewne przedmioty już kierunkowe w technikum (np jakiś wstęp do elektroniki).

W technikum informatycznym nie ma nic z elektroniki. Bardzo mnie to aktualnie boli. Co do problemów z przedmiotami ogólnymi. Tylko kujony ich nie mają (z ręką na sercu). Oczywiście po technikum przedmioty stricte zawodowe masz ogarnięte (oczywiście są wyjątki od reguły).

Wykuwasz prawa i setki wzorów, albo masz problemy. (patrz fizyka, analiza matematyczna)

Co do uczenia się, wszystko przychodzi z czasem :slight_smile:

Raczej TI . Okej zakuduje sobie wasze rady . ; )

No to zależy jakie ma się technika na miejscu, bo u mnie np. leżą i kwiczą i potem nie dość, że w technikum dłużej o rok ludzie siedzą to mają jeszcze dużo większe problemy na studiach. Wychodzi na to, że matma i fizyka była prowadzona wyraźnie gorzej niż w liceach, a te kierunkowe przedmioty się na wiele nie przydają, bo też często wiedza się kończy na kilku podstawowych definicjach typu USB, czy procesor… a z programowania to komendy konsoli w CS xD

No akurat komend konsoli cs nauczyłem się od 0 (bo po prostu nigdy nie miałem z nim doczynienia :P). Ale sam poziom zależy od nauczycieli a nie typu szkoły :slight_smile:

Zawsze można iść tam, gdzie najwięcej ludzi zdaje zawodowy :slight_smile:

ja mieszkałem w mieście gdzie jest jedno TI i raczej nikt ze znajomych chcących iść w tym kierunku nie brał go nawet pod uwagę, bo najwyżej można by kompy w vobisie sprzedawać :slight_smile:

Oczywiście, że poziom nie zależy od typu szkoły… do marnego LO tez nie ma co iść.

Dobra. Wszystkim bardzo dziekuje za pomoc i od tej chwili temat zamknięty . ; ))