Wybór transmiterów PLC (Powerline) do mieszkania

(Eginio) #1

Cześć,

W moim mieszkaniu, router musi stać w salonie. Niestety komputer którego używam do pracy znajduje się w innym pokoju. Ciągnięcie przewodu nie jest możliwe. Zasięg WiFi w obu pasmach pozwala na korzystanie z internetu, ale z 300 Mb/s zostaje jakieś 20-30. Próbowałem ze standardem ac i repeaterem (Tp-link RE210), ale po dostawieniu kilku mebli po drodze zasięg spadł do 26%. W efekcie, prędkość znowu nie jest oszałamiająca.

Pomyślałem, żeby spróbować z TL-PA7020P, jednak nigdy nie miałem do czynienia z tą technologią i nie wiem, czy to zda rezultat. W mieszkaniu mam nową sieć elektryczną z miedzianymi przewodami o przekroju 2.5mm2. Testował ktoś może to urządzenie w warunkach domowych i może się pochwalić prędkościami?

Druga sprawa, czy po podłączeniu tego urządzenia do podwójnego gniazdka, drugie gniazdko zostanie zasłonięte? Ze zdjęć wydaje się dość spore, a w internecie nie znalazłem żadnej fotografii w takiej konfiguracji.

(tobexor) #2

20-30MB/s czy Mb/s ? 300Mb/s to ~30MB/s więc jest ok
nawet jeśli to 30Mb/s to z tych 300 to i tak sporo
było by genialnie gdybyś miał 50MB/s to norma że w polsce tak oszykują na internecie

(Eginio) #3

Tak jak napisałem mam 300 Mb/s, co jest równe około 37.5 MB/s. Ale tu nie chodzi o prędkość internetu od dostawcy, bo tutaj nie ma problemu. Połączenie z użyciem przewodu działa poprawnie z pełną deklarowaną prędkością, połączenie po Wifi nie działa zbyt dobrze z użyciem różnych standardów (ac, n w częstotliwości 2.4 i 5 GHz). Tak jak napisałem prędkość ulega zmniejszeniu (do 20-30 Mb/s). Moje pytanie dotyczy głównie poprawy tego stanu w pomieszczeniu, do którego nie mogę pociągnąć przewodu. Mój pomysł to spróbować użyć urządzenia do przesyłu sieci po instalacji elektrycznej. Nie miałem nigdy styczności z takim rozwiązaniem i chciałbym się dowiedzieć od kogoś kto używa tego rozwiązania jakie prędkości są możliwe do uzyskania? Czy to rozwiązanie się sprawdza?

(Domker) #4

Masz nową instalację elektryczną, więc nie powinno być problemu przy tego typu rozwiązaniu, ani z prędkością, ani ze stabilnością połączenia.

Niektóre tańsze urządzenia tego typu są podatne na zakłócenia z sieci elektrycznej np. jak podłączysz po drodze suszarkę, odkurzacz.
Kwestię zasłaniania podwójnego gniazdka możesz rozwiązać przedłużaczem lub rozgałęźnikiem.

Innego wyjścia chyba nie masz.
Ja zamiast repeatera kupiłem drugi router i połączyłem poprzez WDS Bridging.
Rozwiązanie jednak ma wadę w postaci, że masz do dyspozycji tylko połowę przepustowości pasma na drugim routerze.

(Eginio) #5

Jeżeli ktoś jest zainteresowany wnioskami po zakupie i porównaniem transmitera z repeaterem to zapraszam na mojego bloga: LINK