Wybór transmiterów PLC (Powerline) do mieszkania

Cześć,

W moim mieszkaniu, router musi stać w salonie. Niestety komputer którego używam do pracy znajduje się w innym pokoju. Ciągnięcie przewodu nie jest możliwe. Zasięg WiFi w obu pasmach pozwala na korzystanie z internetu, ale z 300 Mb/s zostaje jakieś 20-30. Próbowałem ze standardem ac i repeaterem (Tp-link RE210), ale po dostawieniu kilku mebli po drodze zasięg spadł do 26%. W efekcie, prędkość znowu nie jest oszałamiająca.

Pomyślałem, żeby spróbować z TL-PA7020P, jednak nigdy nie miałem do czynienia z tą technologią i nie wiem, czy to zda rezultat. W mieszkaniu mam nową sieć elektryczną z miedzianymi przewodami o przekroju 2.5mm2. Testował ktoś może to urządzenie w warunkach domowych i może się pochwalić prędkościami?

Druga sprawa, czy po podłączeniu tego urządzenia do podwójnego gniazdka, drugie gniazdko zostanie zasłonięte? Ze zdjęć wydaje się dość spore, a w internecie nie znalazłem żadnej fotografii w takiej konfiguracji.

20-30MB/s czy Mb/s ? 300Mb/s to ~30MB/s więc jest ok
nawet jeśli to 30Mb/s to z tych 300 to i tak sporo
było by genialnie gdybyś miał 50MB/s to norma że w polsce tak oszykują na internecie

Tak jak napisałem mam 300 Mb/s, co jest równe około 37.5 MB/s. Ale tu nie chodzi o prędkość internetu od dostawcy, bo tutaj nie ma problemu. Połączenie z użyciem przewodu działa poprawnie z pełną deklarowaną prędkością, połączenie po Wifi nie działa zbyt dobrze z użyciem różnych standardów (ac, n w częstotliwości 2.4 i 5 GHz). Tak jak napisałem prędkość ulega zmniejszeniu (do 20-30 Mb/s). Moje pytanie dotyczy głównie poprawy tego stanu w pomieszczeniu, do którego nie mogę pociągnąć przewodu. Mój pomysł to spróbować użyć urządzenia do przesyłu sieci po instalacji elektrycznej. Nie miałem nigdy styczności z takim rozwiązaniem i chciałbym się dowiedzieć od kogoś kto używa tego rozwiązania jakie prędkości są możliwe do uzyskania? Czy to rozwiązanie się sprawdza?

Masz nową instalację elektryczną, więc nie powinno być problemu przy tego typu rozwiązaniu, ani z prędkością, ani ze stabilnością połączenia.

Niektóre tańsze urządzenia tego typu są podatne na zakłócenia z sieci elektrycznej np. jak podłączysz po drodze suszarkę, odkurzacz.
Kwestię zasłaniania podwójnego gniazdka możesz rozwiązać przedłużaczem lub rozgałęźnikiem.

Innego wyjścia chyba nie masz.
Ja zamiast repeatera kupiłem drugi router i połączyłem poprzez WDS Bridging.
Rozwiązanie jednak ma wadę w postaci, że masz do dyspozycji tylko połowę przepustowości pasma na drugim routerze.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany wnioskami po zakupie i porównaniem transmitera z repeaterem to zapraszam na mojego bloga: LINK