Wybor twardego dysku - 5900RPM VS 7200RPM

Witam,

Postanowilem kupic twardy dysk SATA zamiast IDE zeby w przyszlosci zrobic hardwarowe RAID 0. W gre wchodza dwa modele dyskow seagate :

Seagate SV35 500GB 16MB Cache 7200RPM

VS

Seagate Barracuda 500GB 16MB Cache 5900RPM

Ktory bedzie szybszy??, dysk jest pod windowsa, gry i ogolnie wszystko. W przyszlosci mam zamiar kupic nastepny 500GB ale nie wiem dokladnie ile RPM pod RAID 0.

Sprawdź sobie te dyski na CDRinfo. Ale od razu nasuwa się, że nie ma sensu kupować wolniejszego dysku, szczególnie skoro chcesz jeszcze podnieść wydajność przez RAID.

Uważam, że lepszym wyborem byłby ten: http://allegro.pl/nowy-hdd-samsung-500gb-hd502hj-7200-sataii-16mb-i1647018311.html ewentualnie z serii F4 ale one chyba mają jak na razie 320 GB.

Nie ma po co, “na siłę” spowalniać twardziela. O co chodzi? O te kilka W energii?

Nie daj się wciągnąć w te nowe, ekologiczne trendy.

Taki 5400 (5900) RPM sprawdzi się od biedy tylko jako drugi dysk lub magazyn na media AV albo miejsce na kopie bezpieczeństwa.

W codziennym użytkowaniu, jako dysk systemowy, lepiej kupić jak najszybszy dysk 7200 RPM.

Trefilem jeszcze jeden tanio i kupilem, Western Digital Caviar Blue 7200RPM 500GB. Jutro przyjdzie to zacznie sie wgrywanie windowsa i przegrywanie 300GB danych … :-x

Niezły wybór. Ja mam WD Caviar Blue 640 GB i działa u mnie od dwóch lat jak złoto.

Tez mialem kiedys zwykly WD 80GB IDE ale to kilka lat temu i dzialal bez zarzutow kilka lat i bad sectorow, sprzedalem tylko dla tego ze tu w szkocji ludzie czesto wyrzucaja rzeczy na ulice jak nie chca na przyklad na chodnik, i ktos wyrzucil 2 nagrywarki z telewzji kazda miala 160GB Dysk to wzielem i podlaczylem a na WD juz miejsca nie bylo :smiley:

Toś się, bracie , obłowił :wink:

Nie, najlepsze co wystawili to 26’’ LCD TV :smiley: