Wybor twardego dysku - 5900RPM VS 7200RPM

(Bjuszczak8) #1

Witam,

Postanowilem kupic twardy dysk SATA zamiast IDE zeby w przyszlosci zrobic hardwarowe RAID 0. W gre wchodza dwa modele dyskow seagate :

Seagate SV35 500GB 16MB Cache 7200RPM

VS

Seagate Barracuda 500GB 16MB Cache 5900RPM

Ktory bedzie szybszy??, dysk jest pod windowsa, gry i ogolnie wszystko. W przyszlosci mam zamiar kupic nastepny 500GB ale nie wiem dokladnie ile RPM pod RAID 0.

(Mad Duck) #2

Sprawdź sobie te dyski na CDRinfo. Ale od razu nasuwa się, że nie ma sensu kupować wolniejszego dysku, szczególnie skoro chcesz jeszcze podnieść wydajność przez RAID.

(Jas162) #3

Uważam, że lepszym wyborem byłby ten: http://allegro.pl/nowy-hdd-samsung-500gb-hd502hj-7200-sataii-16mb-i1647018311.html ewentualnie z serii F4 ale one chyba mają jak na razie 320 GB.

(Witkacy75) #4

Nie ma po co, "na siłę" spowalniać twardziela. O co chodzi? O te kilka W energii?

Nie daj się wciągnąć w te nowe, ekologiczne trendy.

Taki 5400 (5900) RPM sprawdzi się od biedy tylko jako drugi dysk lub magazyn na media AV albo miejsce na kopie bezpieczeństwa.

W codziennym użytkowaniu, jako dysk systemowy, lepiej kupić jak najszybszy dysk 7200 RPM.

(Bjuszczak8) #5

Trefilem jeszcze jeden tanio i kupilem, Western Digital Caviar Blue 7200RPM 500GB. Jutro przyjdzie to zacznie sie wgrywanie windowsa i przegrywanie 300GB danych ... :-x

(Witkacy75) #6

Niezły wybór. Ja mam WD Caviar Blue 640 GB i działa u mnie od dwóch lat jak złoto.

(Bjuszczak8) #7

Tez mialem kiedys zwykly WD 80GB IDE ale to kilka lat temu i dzialal bez zarzutow kilka lat i bad sectorow, sprzedalem tylko dla tego ze tu w szkocji ludzie czesto wyrzucaja rzeczy na ulice jak nie chca na przyklad na chodnik, i ktos wyrzucil 2 nagrywarki z telewzji kazda miala 160GB Dysk to wzielem i podlaczylem a na WD juz miejsca nie bylo :smiley:

(Witkacy75) #8

Toś się, bracie , obłowił :wink:

(Bjuszczak8) #9

Nie, najlepsze co wystawili to 26'' LCD TV :smiley: