Wybór wentylatora 140MM do zasilacza

Witam

Jak w temacie, łożyska wentylatora w moim zasilacza dają już o sobie znać tak więc szukam nowego wentylatora. Zasilacz to Chieftec cft-600-14cs. Z tego co udało mi się ustalić to potrzebuje wentylatora 140MM 2pin.
Poleci ktoś coś bezgłośnego i jednoczenie na tyle wydajnego, że nie ugotuje mi zasilacza?

A nie umiesz rozkręcić zasilacz tak, żeby dostać się do wentylatora? Tam trzeba odkleić przesłonkę, wydobyć zawleczkę na ośce. trzeba sposobu, ale to możliwe. Po wyjęciu zawleczki wysuwa się część z ośką i magnesami. Tam dokładnie oczyścisz z opiłków (efekt tarcia na sucho) - zresztą dokładnie wszystko wyczyścisz. Potem wpuścisz na ośkę kroplę oleju silikonowego (taki można kupić za 4 zł do maszyn do szycia w pasmanterii).
Po zmontowaniu i założeniu zawleczki - skręcisz obudowę. Po ponownym zamocowaniu zasilacza i podłączeniu - komputer ogłuchnie nagle. Zrobi się cisza i spokój.
Tak to jest, że nic się nie da na sucho. Właśnie po wyparowaniu smarowania silikonowego, wszystkie zaczynają być głośne, bo zaczyna się tarcie na sucho.

Powiedzmy - kupisz nowy wentylator, co w magazynie poleżał parę lat, potem w sklepie. Tam już na pewno nie ma smarowania, ale jeszcze są względnie ciche, bo jeszcze od zacierania nie tworzą się metaliczne drobiele. Potem i tak trzeba wymienić…
A nie słyszałem, żeby były wiatraczki jak z igły od producenta, ze smarowaniem jeszcze. Zawsze to jakieś są sklepowe zapasy, a na daty produkcji nikt nie zwraca uwagi.

Rozbierałem już ten wentylator i jest on na dwóch łożyskach więc nie można go niczym smarować. Próbowałem też z wymianą łożysk i okazały się jeszcze głośniejsze niż te fabryczne :confused:

To może to cicho sza: SilentiumPC wentylator Zephyr 140x140x25mm 8,9dBA BOX

Wysoką kulturę pracy ,wentylatory ZEPHYR zawdzięczają nowoczesnemu łożysku FDB (Fluid Dynamic Bearing). Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest przedłużona, niż ma to miejsce w ślizgowych łożyskach, żywotność wynoszącą 50000h.

Tak zachwalają i pewnie to byłby mój wybór do mojego zapasowego zasilacza silentium titan…
A bo fortron wył. Ale on na jednej ośce i po przeczyszczeniu i smarowaniu fortron stal się cichutki, więc drugi kupiony leży jak należy i czeka…