Wybór wentylatorów na przód obudowy

Chciał bym zakupić 3 wentylatory na przód obudowy fractal design meshify, i zastanawiam się nad którymiś z tych dwóch, sprawdza się dobrze na przodzie ? silent da radę czy też te 5 dB nie będzie na tyle duża różnica w poziomie hałasu że lepiej wybrać wersję balance ?


Patrząc na ilość przepompowanego powietrza to raczej ta druga opcja wydaje się być lepsza.

Zależy Ci na ciszy czy na niskiej temperaturze?

Najlepiej oba, ale jak nie da rady to niższe temperatury lepiej mieć, a czy te ewentualne 5 dB w obudowie będzie aż tak słyszalne ?

Nie radze dawać wentylatorów na przód, a leżeli już chcesz do trza doprać przód - tył bo inaczej zakłócisz cyrkulacje powietrza. Na przodzie daje się s specyficznych warunkach, np chłodzenie dysków. Popatrz sobie tak: np wyrzud powietrza z karty graficzne a ty pchasz tam powietrza, i np jak masz napowietrzanie radiatora CPU (z boku czy zdłusz obudowy) - trzeba to wszystko przeanalizować

U mnie tylny (120mm) prawie nic nie daje (spadek o 1 stopień, tylko gdy przednie są ustawione na maksimum). Z przednimi (2x140 mm) temperatura wewnątrz spada o 10-12 stopni. Ale ja mam jeszcze dwa wentylatory na górze, wyciągające powietrze z obudowy (chłodnica, 2x120).

@Vins mam be quiet! Pure Wings 2 140 mm - na 12V są bardzo wydajne, na 5V - niesłyszalne. Jak masz możliwość montażu wentylatorów 140 mm, to proponuję wybrać 2x140 zamiast 3x120. Przerabiałem obie konfiguracje i w przypadku 2x140 jest cicho i wydajnie. 140-tki są z natury wolniejsze (przez co są cichsze od 120-tek) i mają większy przepływ powietrza.

Obecnie mam 2x140, niestety dyski nie załapują się na nawiew, a temperatury dochodziły do 50 stopni w gorące dni, i musiałem zdjąć przedni mesz i podłączyć 120 która była z obudową, wtedy temp. dysków trzymają się około 30 stopni, a wole nie ryzykować uszkodzenia dysków, bo wentylatory tańsze niż kupienie nowego dysku i odzyskanie danych.
Niestety nie ma możliwości niższego zainstalowanie 140 aby nawiewała dyski, a sama 120 nie wejdzie przy dwóch 140, i nie da się tam zainstalować żadnych innych mniejszych wentylatorów, więc pozostaje mi tylko 3x120 aby mieć nawiew na dyski.

@anon53970806 Tylni wentylator był już w obudowie, wiec żaden problem.

To ja bym brał Balance - jest szansa, że na co dzień nie rozkręcą się na maksa. Zwłaszcza, że lato się kończy :wink:

Ale przeczytaj sobie co napisał “1mog” - Ale ja mam jeszcze dwa wentylatory na górze, wyciągające powietrze z obudowy
50 st C do normarla temperatura dla dysku - może jeszcze masz 7200 odr/min. Zobacz jaką masz na CPU i GPU. Dyskami się nie przejmuj. Albo kup se specjalne wentylatory na dyski
https://www.komputronik.pl/product/170420/titan-wentylator-do-dysku-3-5-2-fan-aluminium.html

Cały bajer w tym że nigdy nie miałem takiej sytuacji aby temperatury na dyskach dochodziły do 50 stopni, a z kompami mam do czynienia od 15 lat, na początku myślałem że wina starej obudowy w której były one w tyłu obudowy i tego że kable z zasilacza nie dało się inaczej ułożyć jak z przesłonięciem dysków, ale w tej obudowie bez wentylatora potrafiły przebić 45 stopni, a z wentylatorem są w okolicy 30 stopni, a w upalne dni nie przekraczają 40 stopni.

@anon50463725 Cena nie jest super zaporowa, wiec chyba się skuszę.