Wybór wersji linuxa

Czy na moim sprzęcie Linux Mint wersja Cinnamon będzie płynnie śmigać?

Nazwa: Lenovo ideapad 100-15ibd 80qq
Procesor: Intel® Core™ i3-5005U CPU @ 2.00GHz 2.00 GHz
RAM: 4 GB
Dysk: 1TB
Karta graficzna: Intel® HD Graphics 5500 (1 GB)

Bez większych problemów. Mam na starym laptop ie Linuxa Minta i dobrze działa. Z taką samą ilością RAM u i gorszym procesorem i kiepściejszą kartą graficzną

Mam identycznego lapka tylko z SSD i Manjaro z Plasmą chodzi jak pszczółka. Podobna Cinammon jest lżejszy więc nie będzie problemu.

Powinien działać, pytanie tylko ile RAM będzie to zjadać. Ja dla świętego spokoju jednak wziąłbym raczej XFCE/LXDE - na pewno będzie miał trochę mniejszy apetyt na zasoby PC.

Będzie śmigało całkiem nieźle.

Powinno działać ładnie. Ale ja i tak dałbym SSD. :wink:

Cinnamon jest dość ciężki.
Lekkie środowiska (Mate, XFCE) są przyjemniejsze w użytkowaniu.

U mnie (Cinnamon) podczas przeglądania niniejszego forum jest tak:

Zużycie pamięci, a responsywność (czas reakcji na kliknięcie, płynność animacji, itd) to dwie zupełnie różne rzeczy.

Cinnamon pod tym względem na wielu starszych sprzętach wypada gorzej od Windows, czas otwarcia okna jest dłuższy, animacje gubią klatki itd.

1 polubienie

Ale kolega pytał o RAM

Ja odniosłem się do pytania autora tematu.

Głównym obciążeniem dla pamięci RAM będzie i tak współczesna przeglądarka i strony wypchane śmieciami.

1 polubienie

Tak powinna smigac :slight_smile:

A ja bym polecił Manjaro KDE.
Ludzie z KDE odwalili kawał dobrej roboty. Jak jeszcze używałem Manjaro to na starcie zużywało około 500MB RAM. Podobnie jak XFCE.
Xfce też lubię i polecam.

Ostatnio dorwałem 15-letniego ThinkPada T60 (2x1,83GHz, 3GB RAM, SSD, 1400x1050) i zainstalowałem na nim Linux Mint w odmianie MATE. Na start zajmuje ok. 750 MB RAM, działa płynnie i responsywnie, wygląda ładnie i można całkiem sporo wizualnie dostosować klikając.