Wybór zasilacza a zużycie prądu

Witam, obecnie korzystam z zasilacza o mocy 750W choć wystarczyłby 550W. Jeśli więc ten 750W zmieniłbym na 550W to spadnie mi zużycie prądu w domu?

Zależy od sprawności tych dwóch zasilaczy przy Twoim aktualnym obciążeniu. Zasilacz swoją najwyższą sprawność zazwyczaj uzyskuje przy ok. 80% obciążeniu - natomiast typowe obciążenie bywa różne. Przy pracy w Wordzie jest znikome. Jak przeglądasz internet - ciut wyższe. Gra albo jakieś obliczenia na procesorze / grafice - maksymalne obciążenie.

Sam dobierając ekonomiczny zasilacz pod swojego HTPC (typowe obciążenie ok. 20W) wybrałem zasilacz 400W zamiast 350W bo ten konkretny egzemplarz (modelu nie pamiętam) miał lepszą sprawność przy tak niskim obciążeniu niż ten słabszy. Więc to nie zawsze jest reguła.

Dzięki za wiadomość, włożyłem do obudowy zasilacz 750w tylko na próbę ponieważ on ma 8-pinowy wtyk a ten 550w tego nie ma. Według jaichś tabelek w moim przpadku optyymalny zasilacz powinien mieć 430w a więc musiałbym mieć 500 lub 550w. Może więc poszukam przejściówek lub oba sprzedam ponieważ jeden to tagan a drugi corsair a więc nie szroty.

Możesz kupić lub pożyczyć od kogoś miernik zużycia prądu (watomierz). Oczywiście wynik nie będzie super dokładny, ale da Ci pojęcie ile faktycznie zużywa Twój zestaw w różnych sytuacjach. Nie jest to droga rzecz, ok. 40 zł, a da Ci konkretną liczbę.

Mając tą wartość, szukasz sobie wykresów sprawności wpisując w google “[nazwazasilacza] power efficiency”. Weźmy taki przykładowy wykres:

Z którego możemy odczytać ile procent zużywanej energii faktycznie trafia do komputera, a ile (reszta) jest tracona na ciepło wydzielane przez zasilacz.

Uwaga - pomiar z watomierza zawiera w sobie też straty zasilacza, więc żeby uzyskać rzeczywisty pobór mocy, musisz znaleźć analogiczną tabelkę dla Twojego aktualnego, odczytać i pomnożyć przez odczytaną wartość.

BTW z tego wykresu widać, że najwyższą sprawność ten konkretny Corsair uzyskuje przy 50% obciążeniu i wynosi ona 87%.

Korzystam z watomierza i w przypadku laptopa w stanie spoczynku to około 20w a peceta 45w.

A ile maksymalnie?