Wybór zasilacza i procesora do określonej obudowy/płyty głownej

Witam. Mam zamiar zakupić nowy zasilacz oraz nowy procesor. Nie znam się zbytnio na tym dlatego też uderzam tutaj.
Jakie modele wybrać?

  1. Procesor:
    Posiadam procesor “AMD Phenom™ II X4 965 Processor, 3392 MHz”. Interesuje mnie coś w stylu “Procesor AMD FX-8350, X8, 4.0GHz, 16MB”, ale słyszałem że potrzebne jest jakieś lepsze chłodzenie. Jeżeli tak to co polecacie lub jaki inny procesor?

  2. Zasilacz
    Posiadam zasilacz “Pentagram Silent Force 550 Total”. Podobał mi się “Zasilacz Cooler Master G650M 650W” ale nie znam się na tym całkowicie.

3.Dodatkowe informacje
Płyta główna "ASRock M3A790GHM/128M"
Karta graficzna "Palit GeForce GTX 960, 4GB"
Obudowa “Aerocool PGS RS-9” (jakaś starsza wersje chyba)
8 GB ramu (na 4 kościach)
Podaję te informacje żeby mieć pewność że się wszystko tam pomieści.
Oczywiście jeżeli wymagana będzie wymiana np. obudowy czy tez płyty głównej, to proszę o pomoc co do wyboru zamienników.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Płyta główna nie obsługuje procesorów AM3+. Phenom 965 to jeden z najwyższych modeli, które działają na tej płycie. Są jeszcze modele X6, ale te są już przeszłością. Jeśli oczekujesz widocznego wzrostu wydajności musisz skupić się na nowej platformie pod ryzen lub i5 czy i7 Intela.
Jeśli chodzi o zasilacz, typ masz dobry. Kwestia tylko co chcesz zyskać wymianą. Obecny zasilacz nie jest najwyższej możliwej jakości ale też nie jest to tykająca bom8a. Moc ma na pewno wystarczającą do obecnych podzespołów.

Czyli jak? Potrzebuję nowej płyty głównej? Jeśli tak to jaką najlepiej wziąć żeby pasowala do obecnej karty graficznej i jaki procesor wybrać w podobnej cenie do tego co podałem.
A co do zasilacza to kiedyś ktoś mi napisał ze mój gtx 960 się będzie marnowal przy obecnym zasilaczu.

Karta nie może się marnować, bowiem gdyby zasilacz nie był wystarczający to komputer by się resetował czy pracował niestabilnie. W tym wypadku jego wymiana byłaby absurdem. Osiągi karty nie zależą od mocy zasilacza.
Co do modernizacji, tutaj niezbędna byłaby zmiana platformy chcąc zyskać dobry efekt. Na najnowszych modelach płyt są już pamięci DDR4, twoje DDR3 nadawałyby się do zmiany. W dużej części gotówkę odzyskałbyś sprzedając je. Ddr3 jeszcze są w cenie, choć w twoim wypadku kości po 2GB byłyby mniej warte niż większe moduły.
Koszt modernizacji o przykładowo ryzen 5 1400 + nowa płyta główna na chipsecie B350 + 2x4GB ddr4 2400MHz to jakieś 1400zł. Porównywanie wyszedłby i5 7gen + płyta H110M z pamięciami również ddr4. Z taką modernizacją korzystniej jednak jeszcze się wstrzymać. Za niedługo premiera nowej generacji procesorów firmy Intel, która zapowiada się lepiej niż 3 poprzednie serie razem wzięte.

Właśnie problem jest w tym, że komputer nie pracuje stabilnie. Często się zacina i jest problem z jego ponownym włączeniem (monitor nie reaguje na włączenie komputera) a czasami wysakuje Bluescreen (rzadziej). Podczas pisania tej odpowiedzi komputer się zaciął i muszę ją dokończyć na telefonie. Już nie mam pojęcia co się dzieje wiec postanowiłem obwinić zasilacz (pewnie nie słusznie).

A wracając jeszcze do tematu.
Interesuje mnie podany przez Ciebie zestaw:
MSI B350M GAMING PRO + Procesor AMD Ryzen 5 1400, 3.2GHz, 8MB + 2x Pamięć GoodRam IRDM DDR4, 4GB, 2400MHz.
Rozumiem że wszystko to będzie do siebie pasować? Zarówno z kartą graficzna i się wpasuje do mojej obudowy?
I coś jeszcze będzie do tego ważne? Np. wspomniany wcześniej zasilacz, jakieś chłodzenie dodatkowe czy coś.

Co do stabilności tutaj trzeba poświęcić trochę czasu na stress testy. Procesor pomęczyć programem occt, orthos, prime95 lub innym. Przy okazji monitoring temperatur czy nie przekraczają zalecanych dla tego modelu. Dla FX polecam AMD overdrive. Za niestabilności bardziej obwiniałbym pamięci RAM. Te możesz sprawdzić programem memtest86+, koniecznie pojedynczo. Do sprawdzenia też stan dysku twardego.
Zawsze może też wyjść usterka trudna do zlokalizowania jak przegrzany chipset czy sekcja zasilania. A na to procesor z tdp 125W na budżetowej płycie mógł na wpłynąć po latach. W przypadku zasilacza tylko test pod innym egzemplarzem pozwoliłby odpowiedzieć czy jest w pełni stabilny. Dla karty graficznej dobry byłby test 3d markiem.
Czasem niestabilność pojawia się w spoczynku. To trudne w diagnostyce przypadki.
Co do wyboru podzespołów, tak takie połączenie jest w porządku. Optymalnie wziąć szybsze pamięci, szczególnie że różnica w cenie nie jest znacząca. Po takiej modernizacji można spodziewać się wzrostu wydajności +50 procent względem phenoma. Chłodzenie procesora będzie razem z nim. Gdyby zależało ci na ciszy czy wyższej wydajności można rozważać lepszy model. Płyta mATX bez trudu zmieści się w każdej obudowie ATX/mATX.

Dziękuję za odpowiedz. Lepiej wgl. wziąć 2x 4GB ram czy 1x 8GB?
I czy tak “zielona” osoba jak ja da radę to wszystko wpakowac do obudowy i reszty sprzętu czy lepiej skorzystać z pomocy ekspertów?

Różnica między dual channel (2x4GB) a single nie jest duża, ale dla wyższej wydajności np w czasie wypakowywania archiwum czy przede wszystkim dla mniejszych spadków fps lowest w grach lepiej wziąć 2X4GB (vide test Rise of Tomb Rider http://techlipton.pl/test-ddr4-dual-channel-czy-single-channel/3/).

Polecam AMD Ryzen 5 1400

ASUS PRIME B350M-A

GOODRAM 8GB 2400MHz Play