Wybrać laptopa z dyskiem SSD czy tradycyjny magnetyczny

Witam,

z powyższym pytaniem chciałem się zwrócić do doświadczonych użytkowników laptopów. Właśnie przeglądam oferty cenowe i widzę np. Lenovo http://www.komputronik.pl/product/320192/Elektronika/Laptopy_Tablety/Lenovo_100_15IBD_80QQ00H4PB_480GB_SSD.html

Dobry procesor i5 5200U do tego 4 GB RAM, które i tak planuję zwiększyć do 8, ale to porównując do ceny samych kości nie ma większego znaczenia, dalej dysk twardy flash SSD 480 i to wszystko. Pytanie jaki to dysk, czy samo określenie SSD480GB wystarczy? Słyszałem, że dysk SSD o niebo wyprzedza te tradycyjne, ale czy aby na pewno każdy? Słyszałem propozycję, że warto kupić lapka z SSD i potem zainwestować w dysk zewnętrzny zwykły na wiekszą ilość danych pod USB 3.0. Nie mam porównania jak to śmiga bo nie korzystałem jeszcze z takiego lapka. Słyszałem i czytałem że warto? Ten powyższy lap nie odpowiada mi aż tak bo wejść USB ma tylko 2 a to stanowczo za mało.

Nie mam pojęcia, jaki konkretnie dysk SSD jest w tym laptopie, ale każdy dysk SSD znacząco prześcignie w prędkości tradycyjny dysk talerzowy. Pół roku temu wymieniłem dysk z HDD na SSD w swoim lapku i różnicy w np. uruchamianiu się systemu nie sposób nie zauważyć. 

Co do podłączania dodatkowego dysku zewnętrznego do komputera, to mój brat pracuje w ten sposób ze swoim laptopem już od kilku lat. Fakt, ma to pewną wadę, bo trzeba mieć przy sobie ten dysk i dodatkowy kabel, ale kto co lubi. Alternatywnie można wyjąć stację dysków i w jej miejsce włożyć drugi dysk twardy (np HDD). W ten sposób masz w laptopie 2 dyski: SSD, na którym możesz zainstalować system i HDD z gierkami, programami i innymi plikami.