Wycena komputera

Na ile mogę liczyć przy sprzedaży mojego komputera?  ( większość części posiada jeszcze 1rok gwarancji )

AMD FX 6100 + Spartan HE924

ASUS M5A99FX PRO R2.0

Vertex HD 7770

XFX Core 450W

WD Blue 500 GB

HyperX Predator 2x4GB 1866MHz

Witam. Myślę ze koło 1200- 1300zł.

Oj, 1200-1300zł to zdecydowanie za dużo. 700-800zł tak na oko. Z podanych części tylko płyta główna jest dobra i pamięć RAM, reszta to bardzo przeciętne podzespoły, szczególnie karta graficzna.

Ogólnie myślę że bardziej opłacało by mi się go sprzedać na części, wydaje mi się że cena 250zł nie jest wygórowaną ceną jak na ten procesor. Miałem go z czasem modernizować, lecz niestety moje fundusze się skończyły…  Zrozumiałem że platforma AMD jest wymarłą platformą, także nawet jeśli chciałbym inwestować, to tylko Intel. 2 lata temu dałem ok. 1000 zł za sam procesor i płytę, także wydaje mi się że cena 800 zł jest ceną za niską. Nie wiem co chcesz od tej karty graficznej, jak narazie każda najnowsza gra w FHD mi chodziła, może nie w najwyższych czy wysokich ustawieniach ale średnie, niskie przy przyzwoitym framerate. Niedługo studia, także jednostki centralnej ze sobą nie będę mógł zabrać, trzeba szukać czegoś bardziej mobilnego. 

700 zł mógłbym dostać co najwyżej za płytę + pamięć ( kiedyś kupiona za niecałe 200 zł :D, teraz cena jest prawie 2x większa :stuck_out_tongue: ) A gdzie uwzględniłeś resztę podzespołów? Myślę że za procesor i kartę mógłbym wziąć ok. 500 zł, dysk i zasilacz to kolejne 300 zł :stuck_out_tongue:

Moja powyższa ocena była oceną typu ‘na oko’. Przyznaję, że troszeczkę się pomyliłem. Gdybym miał zweryfikować swoją wcześniejszą wycenę, to podniósłbym ją do ok. 900-1000zł.

 

Sprawdziłem, ile kasy trzeba wydać obecnie, aby kupić Twój sprzęt (ale prosto ze sklepu) i wyszło mi nieco ponad 2000zł. Są to części używane, mają krótką gwarancję. Samo to obniża ich wartość. W takim wypadku można je wycenić na 1200-1300zł, ale trzeba wziąć jeszcze pod uwagę jeden czynnik - musisz postawić się na miejscu potencjalnego klienta i zapytać się, czy warto kupić taki sprzęt?

 

Nie oszukujmy się, ludzie nie lubią kupować używek, bo często są problemy z ich działaniem, reklamacją i samą gwarancją. Np. Twoja karta graficzna to bardzo słaba karta, ma tylko 1GB VRAM i należy już do starej serii. Na pewno nie można nazwać jej kartą do gier. Teraz minimum do gier to karta rodzaju AMD Radeon HD7850 2GB = AMD Radeon R7 265 2GB. Nie dość, że karty te mają 2GB VRAM, to posiadają szynę 256, a mając szczęście można je dostać nowe w cenie ok. 500-600zł, więc ich cene na rynku wtórnym wyniesie ok. 350-450. To na ile wyceniłbyś swoją kartę? Ja bym nie wycenił na więcej niż 180zł. Obecnie zakup Twojej karty jest po prostu nieopłacalny, więc jeśli ustalisz za wysoką cenę, to nikt może nie kupić. Inna kwestia, jeśli masz dużo czasu, to kupca możesz szukać tygodniami lub nawet miesiącami, a gwarancja ucieka.

 

Podobnie jest z dyskiem. Niby nie jest zły, ale to są groszowe sprawy. Teraz jako główny dysk montuje się dysk SSD, gdzie nowy można dostać już w kwocie zbliżonej do 250zł. Twój nie jest SSD, a jak na HDD nie jest też zbyt pojemny. Na allegro kupiłem kiedyś dysk Samsunga, HDD 500GB, ale SATAII i dałem 100zł za nowy. Twój jako używany nie jest wart nawet 100zł.

 

To te najmniej interesujące części Twojego zestawu.

 

Za RAM i płytę główną możesz zażądać więcej, bo są to dobre komponenty. RAM - 260zł i płyta 380zł.

 

Natomiast procesor szału nie robi. Lubię AMD, ale teraz FX6300 można dostać za ok. 370zł. I jest nowy. Używany więc może kosztować ok. 250zł. Twój jest słabszy, używany i z krótszą gwarancją, więc jego cena w okolicach 180-200zł.

 

Zasilacz to ok. 100zł.

 

SUMA: ok. 1200-1300zł

 

Teraz pytanie - czy ktoś kupiłby w takich cenach? To zależy.

 

Gdybym miał do wyboru używany procesor od Ciebie za 200zł lub mógłbym dołożyć nieco ponad 150zł i mieć lepszy i przede wszystkim nowy, to wolałbym dołożyć. Gdybym miał ograniczony budżet, to poczekałbym, a jeśli czas by mnie gonił, to może kupiłbym od Ciebie i właśnie na takich klientów musisz trafić - takich, którym się śpieszy, albo na takich, którzy są całkiem zieloni.

 

Zasilacz od Ciebie? 100zł to i tak dużo, bo za ok. 150zł można mieć już coś naprawdę solidnego.

 

Jeśli chodzi o dysk, to kupowanie używanego jest tym samym, co kupowanie nowego z allegro z jakichś mało znanych sklepów z drugiego końca Polski - niby tanie, ale pewności co do jakości brak. Zawsze lepiej wybrać allegro i dać 100 lub trochę więcej za dysk o takiej pojemności, bo i tak pewnie będzie służył jako magazyn danych.

 

Karta szału nie robi, na starsze gry się nada, ale jak długo pochodzi? Lepiej trochę dorzucić i mieć coś wydajniejszego.

 

Tak czy inaczej zestaw był słabo złożony - po co do takiej karty i procesora taka płyta główna? Już nie mówiąc o pamięci RAM, która jednak za szybka trochę jest. Wydajność podzespołów w komputerze powinna być na mniej więcej równym poziomie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcesz rozbudować komputer w przyszłości, ale Ty sobie chyba takiego celu nie postawiłeś.

 

Zasilacz ma niecałe 2 miesiące dałem około 200 zł więc nie sądzę że znajdziesz gdziekolwiek używkę z 2 letnią gwarancją za 100 zł

 

 

 

Napisałem wcześniej że cena pamięci RAM znacząco się różniła niż dzisiaj, wolałem dopłacić 50 zł i mieć coś lepszego, wg mnie cena 200 zł była bdb ceną jak za te pamięci.

 

Samsung i WD to dwie różne firmy, proszę cię nie porównuj tych dwóch mark, bo wiadomo że WD jest jednym z najbardziej zaufanych producentów. Mogłem dopłacić 20 zł za 1 TB, ale znowu dysk posiadał więcej talerzy a jak wiadomo więcej talerzy większa szansa na awarię. Dysk ma przepracowane niecałe 2000h.

 

Proszę cię znajdź taką kartę z gwarancją za 180 zł. Sam chętnie kupię.

Gdybyś przy każdym z podzespołów podał więcej informacji odnośnie gwarancji, to też byłoby trochę inaczej.

 

To, że zasilacz ma tylko 2 miesiące podniesie jego cenę maksymalnie o 10-20zł. Pamiętaj, że ceny z reguły idą w dół. Teraz Twój zasilacz można kupić za ok. 180zł, więc nikogo już nie interesuje, że kupiłeś go za ok. 200zł. Konkurujesz z rynkiem. W momencie zakupu stracił on już na wartości. Pomyśl sobie, że go kupiłeś i rozpakowałeś, po czym uznałeś, że kolor Ci nie odpowiada a go nawet nie użyłeś i chcesz go sprzedać - myślisz, że sprzedasz go w cenie, w której go kupiłeś? Może tak, ale musisz mieć szczęście, bo niemal każdy wolałby kupić ze sklepu. Więc Twój zasilacz już po zakupie kosztował ok. 170zł. Niestety tak działa rynek. Teraz cena wynosi 180zł, więc po zakupie osiąga wartość ok. 150-160zł. To za ile sprzedałbyś swój już używany? Cena nie może być bliska ceny nowego, bo nie sprzedasz lub będziesz szukał bardzo długo klienta.

 

Co do pamięci masz rację, może i warto było wziąć (biorąc pod uwagę wcześniejsze ceny), ale wg mnie lepiej byłoby, gdybyś dopłacił do karty graficznej lub procesora.

 

Co do dysków, to chyba zapominasz o tym, jakie znacznie miał Samsung na rynku dysków HDD. WD to firma ogólnie mniej znana. Samsung robił dobre dyski, teraz został zastąpiony przez Seagate. Jednak Samsung nadal wypuszcza dobre dyski SSD. Nawet nie podałeś prędkości swojego dysku. Musisz wiedzieć, że dla ludzi nie ma znaczenia często, czy jest to dysk WD, Toshiba, Samsung, Seagate czy inny. Obecnie nowy dysk kosztuje 170-180 - 500GB,SATAIII, 7200rpm. Jeśli Twój ma te same parametry, to jego koszt wynosi ok. 190zł. Na ile byś go wycenił? Myślę, że cena ok. 100zł jest cenę do przyjęcia.

 

Co do kart graficznych:

http://allegro.pl/obraz-i-grafika-karty-graficzne-4313?buyUsed=1&counters=1&order=pd&price_enabled=1&price_to=200

Jest tu kilka kart do ok. 200zł, które warto wziąć pod uwagę i znajdzie się oferta, która przebije Twoją. Jeśli swoją kartę wycenisz na 250-300zł, to może być słabo.

 

Ja chcę Ci tylko pokazać, że sprzedaż używanego sprzętu wcale nie jest taka łatwa. Sam miałem często problemy ze sprzedażą, gdy ustalałem zbyt wysoko ceny. To jest Twój sprzęt i Ty ustalasz cenę, moich opinii nie musisz wcale brać pod uwagę. Przyznaję, że mam trochę specyficzne podejście. Może inny użytkownik napisał by Ci trochę inaczej. Tak czy inaczej życzę Ci powodzenia w sprzedaży.

Wciąż nadaje się do znakomitej większości gier na low, medium. Stara seria? Nie przypominam sobie następcy GCN.

 

Chyba sobie żartujesz. Za tyle dostaniesz co najwyżej HD 6770.

To na ile byś wycenił taką kartę?

230-250 zł.

Na tyle to może bym wycenił MSI, Asusa, Gigabyte. Vertex to jednak trochę mniej popularna marka. Nowe karty HD7770 można jeszcze znaleźć przy odrobinie szczęścia za ok. 350zł i pochodzą od producentów takich jak właśnie MSI, Asusa, Gigabyte. Vertex kosztowałby pewnie ok. 320zł, więc używany nie może kosztować 250zł.

Może tyle kosztować, szczególnie na gwarancji. Po tyle ludzie sprzedają. Ty masz prawo nie kupować, jak cena nie odpowiada.

Rzeczywiście, jeden z głównych producentów dysków…

Ale dla przeciętnego użytkownika  mniej rozpoznawalna, niż Seagate.