Wycena starego kompa

Koleżanka nie daje mi spokoju, przyniosła używany komputer od znajomych i chce go kupić, na lepszy aktualnie nie ma kasy. Jest razem z monitorem, klawiaturą i głośnikami. Sprawdziłam Everestem, komp słaby i na dodatek nie podobają mi się temperatury, szczególnie napięcie na +12V ( BIOS podaje trochę niższe, ale blisko 12.70 V).

Głównie chodzi o to, ile ten komp jest wart i czy w ogóle opłaca się go kupić, mając na względzie ewentualną wymianę zasilacza ( jaki kupić, żeby nie był zbyt drogi a funkcjonalny?), jak również chyba dołożenie RAMu. Poza tym jej brat pyta czy da się go jakoś “zmodernizować”, żeby chodził Microsoft Flight Simulator, ta starsza wersja. Osobiście wydaje mi się, że to raczej odpada przy tym procesorze. Bardzo proszę o pomoc, bo trzeba ten zabytek kupić, albo oddać do wieczora.

Płyta główna: 

			Typ procesora AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+ 

			Nazwa płyty głównej Epox EP-8K9A7I (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN) 

			Mikroukład płyty głównej VIA VT8377A Apollo KT400A 

			Pamięć fizyczna 256 MB (PC3200 DDR SDRAM) 

			Typ BIOS'u Award (01/08/04)


Ekran: 

			Karta wideo GeForce4 MX 440 with AGP8X (64 MB) 

			Karta wideo NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X (Microsoft Corporation) (64 MB) 

			Akcelerator 3D nVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X 

			Monitor Samsung SyncMaster 703DF(X)/753DF(X)/783DF(X)/MagicSyncMaster CD173A(T) [17" CRT] (HVDWC03777)


Multimedia: 

			Karta dźwiękowa Realtek ALC655 @ VIA AC'97 Enhanced Audio Controller


Wartości napięć: 

			Napięcie rdzenia procesora 1.60 V 

			+3.3 V 3.28 V 

			+5 V 4.87 V 

			+12 V 12.83 V 

			+5 V podczas wstrzymania pracy 5.64 V 

			VBAT baterii CMOS 3.10 V 

			DIMM 2.70 V 

			AGP 1.50 V

150zł

Napięcia +5 oraz +12 rzeczywiście sporo za wysokie, z tego zestawu to procek (można go jeszcze podkręcić) i mobo są coś warte (za te 150 zeta, jak nie więcej, pójdą bez problemu na allegro) więc pewnie koleś nie puści tak nisko… reszta podzespołów za cukierki no może poza moniotrem.

Tak więc dałbym za niego 150 zł +50 dych za monitor.

Zasilacz do tego to fortron 400W.

Co do pamięci to nie wiem czy jest sens dokładać sdramy są bardzo drogie (wiem bo sam chciałem kupić).

Do internetu to spokojnie wystarczy, gry taki ja CMR1, Football Menagery to na tym bardzo powoli ale pojda. Nic nowszego na tym nie pojdzie. (jak dolozysz ramu to menagery i stare gry beda chodzily lepiej, ale i tak nowych gier nie odpali sie bo grafa to zabytek).

Osobiście uważam, że mozna wziąć bo potem do muzeum techniki będzie można oddać :mrgreen: :mrgreen:

Monitor ile może być wart? Może sama bym wzięła? - jak robię coś przy kompach znajomych, co ostatnio często się zdarza, to muszę ciągle podłączać mój LCD.

Dalej nie wiem czy brać tego kompa czy nie? Doliczając cenę zasilacza, już nawet bez RAM, to nie wiem czy nie lepiej wziąć jakiegoś “gotowca” z marketu za niewiele ponad 700zł ( nawet na raty), albo coś złożyć, nie wiem co taniej wyjdzie? Jak na razie to koleżance potrzebny komputer głównie do pisania i przeglądania netu, przydałby sie taki do rozbudowy w późniejszym czasie, najgorsze to, że aktualnie nie ma środków.

P.S. Minęły się odpowiedzi i dopiero po wysłaniu mojej, odczytałam poprzedni post. Tak myślałam, że monitor ok. 50zl.

@dybos jakie SDRAMy (nie myl SDram z DDR SDram)?! Tam jest chipset KT400A więc wszystkie DDRki idą ( z 400 włącznie). Dokupi 1GB (w jednej kości, lub 2X512 jak będzie taniej) i starczy bo więcej nie potrzeba. Do tego jakaś tania karta (pokroju Radeon 9600 Pro albo 9800) i trochę mozna pograć.

@Jagodka gotowe zestawy marketowe mają to do siebie że zazwyczaj nie za bardzo nadają się do rozbudowy. Dają mocny procek i trochę więcej ramu (ale najczęściej najwolniejszego) jakis w miarę dysk a reszta to już low budget. Szkoda kasy wywalać.

EDIT:

@destroy oczyWIŚCIE że miernikiem ale skoro program i bios pokazują tak spore odchyły to coś musi być nie tak z zasiłką…

Napięcie mierzy się miernikiem a nie programem komputerowym :x

Ile koleżanka ma pieniędzy na ulepszenie go albo w ogóle na zakup nowej platformy ?

:x :x Nie zauważyłem tego sorry

Przede wszystkim to dziekuję za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.

Z tego co zrozumiałam, to można dać 200zł za całość i to wszystko, dokupić zasilacz i RAM, ale to w sumie wyjdzie ok. 400zł. No i mamy następny dylemat, może lepiej dołożyć ok. 300zł ( najlepiej na raty, więc Allegro odpada) i kupić coś o lepszych parametrach? Tylko nie wiem gdzie?

Wiem, że miernikiem, ale swój pożyczyłam i aktualnie nie mam takiej możliwości.

BIOS podaje takie: +5V - > 4.91V

+12V - > 12.64V do 12.70V

Aktualnie wcale nie ma na taki zakup kasy, 200zł może dać już, jak nowy wchodzi w grę coś na raty.

Raty to ostateczność bo niestety odsetki są wysokie (no chyba że rzeczywiście trafisz na prawdziwe 0%), za te 700 zeta cudów nie będzie, ale bardzo rzadko można trafić na takle marketowe super okazje (gdy opylają towar który całkowicie leży odłogiem). U mnie w markecie własnie zrobili taka promocję na budę z jakimś Celofanem a wszystko za 540 zeta, niestety co w środku jest bóg jeden wie.