Wycinanie wybranych stron w PDFie

Witam.

Opiszę w jaki sposób możemy wyciąć wybrane strony z pliku .pdf.

Na początek musimy uzbroić się w dwa potrzebne prorgamy:

Czytnik pdf - PDF-XChange Viewer

Drukowanie pdf - doPDF

Wersja płatna PDF-XChange Viewer posiada opcję Wyodrębnij strony, jednak my to obejdziemy (nie ma tutaj jakiegokolwiek piractwa).

Po zainstalowaniu owych programów otwieramy nasz dokument. Z menu Plik wybieramy Drukuj.

Wybieramy drukarkę doPDF. W Zakres stron wybieramy opcję Strony i podajemy numery stron naszego pdf’a po przecinku, bądź jeżeli chcemy kilka naraz to między numery wstawiamy znak - (myślnika) np 31,32,33,50-55 (wybierzemy strony 31, 32, 33 oraz od strony 50 do 55).

pdfh.th.png

Następnie klikamy Ok. Następnie w oknie doPDF wybieramy ścieżkę i nazwę pliku i klikamy Ok. W zależności od ilości wybranych stron czekamy chwilę na “wydrukowanie” ich do pliku. Cieszymy się wybranymi stronami :slight_smile:

Nie wiem czy inne programy do czytania .pdf posiadają taką opcję, jeżeli tak to instrukcja do nich będzie podobna.

Pozdrawiam

Dołączę się do tego tematu ponieważ znalazłem program o podobnej funkcjonalności jak wyżej opisana metoda (a może o nawet większej), tak więc nie opłaca się zakładać kilku tematów o tym samym.

Program nazywa się Gios PDF Splitter and Merger , można go znaleźć pod tym linkiem.

Znajdziecie tu wersję konsolową (której nie testowałem) oraz okienkową (którą testowałem, i mogę z czystym sercem powiedzieć, że bardzo sprawnie działa).

Obie wersje nie potrzebują instalacji, po prostu pobieramy archiwum zip z programem, wypakowujemy i uruchamiamy. Tyle instalacji.

Program testowałem na wersjach systemu Windows : XP oraz Vista - na obu działa bardzo dobrze. Na Siódemce prawdopodobnie też będzie działać, ale to musicie sami sprawdzić.

Byłbym zapomniał, program (niestety) jest tylko po angielsku, ale jest bardzo prosty w obsłudze, o czym za chwilę zdołacie się przekonać.

Może znajdzie się też jakiś śmiałek, który spolszczy ten program, może mnie się kiedyś uda to zrobić, pożyjemy - zobaczymy.

A więc przejdźmy do instrukcji obsługi.

Tutaj okno programu: giospsm.png

W czarnej ramce mamy: Merge PDF! (czyli łączenie kilku PDF-ów w jedną całość).

W czerwonej ramce mamy: Split into single page files! (czyli dzielenie PDF-a/ów na kilka części)

A więc co do łączenie PDF-ów ( Merge PDF! ), wchodzimy w File - Add - (tutaj mamy dwie opcje, możemy dodać obraz lub inny PDF) " PDF File" lub " Image File".

Wybieramy np. " Add PDF File" i tutaj wybieramy ile nam tylko plików pasuje, (możemy je zaznaczać z wciśniętym Shiftem lub Control-em, lub dodawać osobno, do wyboru do koloru). Wybieramy pliki i klikamy Otwórz.

Za pomocą przycisków UP i DOWN ustalamy, który plik ma być wyżej a który niżej w hierarchii.

Po zrobieniu powyższej czynności wciskamy Merge PDF! i… wybieramy gdzie i pod jaką nazwą połączony plik ma nam się zapisać i… voila. Plik gotowy.

Jeśli da się połączyć plik, to dlaczego nie dałoby się go podzielić?

A więc wybieramy plik, identycznie jak ostatnio: File - Add itd.

W następnym oknie, przykładowo: giospsm1.png

zaznaczamy plik, i po prawej stronie wybieramy " Include this page ranges", wpisujemy tutaj nr stron, które chcemy oddzielić od całego dokumentu (zapomniałem wspomnieć, że tak samo robimy z łączeniem stron, wybieramy, które strony chcemy połączyć ze sobą, ale mam nadzieję, poradzicie sobie) i… klikamy “Split into single page files!”, u mnie pokazuje się komunikat " Split terminated - czyli po naszemu dzielenie przerwane" ale mimo wszystko plik się zapisuje i… voila. Plik gotowy.

Trochę przydługa się ta “Sprawdzona porada” zrobiła, ale mam nadzieję, że mi wybaczycie.

Mam również nadzieję, że przyda się ta moja porada dla potomności.

PS. Kto by pomyślał, ze taki mały program a takie duże możliwości.

Pozdrawiam,

max541

Można ale po co? Mam adobe reader X klikam drukuj, w okienku drukarka pokazuje mi się opcja Adobe PDF wybieram ją. Następnie wybrane strony po przecinkach i gotowe wysyła się do pliku.

To ja może dodam, że na GNU/Linux dostępny jest bardzo przyjemny programik PDF-Shuffler http://pdfshuffler.sourceforge.net/

Pozwala generować nowe dokumenty składając je ze stron innych (a więc trochę ogólniejsze działanie, niż wymienione w temacie).