Wycinki z gazet na własnym forum - legalne?

Mam forum internetowe pewnej miejscowości czy jeśli zamieszczę zdjęcie jakiegoś artykułu z gazety podam oczywiście źródło, skąd jest ten artykuł czy to będzie zgodne z prawem polski?

Hmmm… Jeśli to są wycinki, ale z tych starszych gazet, to sądzę, że nie będzie to nikomu przeszkadzało, aczkolwiek pamiętaj o podaniu źródła z której gazety to wziąłeś… najlepiej zadzwoń, jak to jest, każda gazeta może na to reagować inaczej… Sądzę jednak, że jest to legalne :slight_smile:

Wydaje mi się, że jeśli podasz skąd pochodzi tekst to nie powinno być problemu.

BTW. Zawsze możesz zapytać na jakimś forum prawniczym o zaistniałej sytuacji, tam na pewno rozwieją Twoje wątpliwości :stuck_out_tongue: :mrgreen:

Podanie źródła wystarczyło by gdyby opracował swój materiał na podstawie artykułu z gazety. Więc jesli nie uzyskasz zgody od tej gazety, to nie będzie to zgodne z prawem. Jest jeszcze jakiś przepis o dozwolonym użytku na odnoszeniu się do cytatów, ale publikowanie skanu artykułu raczej pod to nie podejdzie :stuck_out_tongue:

Na pewno nie przejdzie, bo … po co ktoś miałby kupować gazetkę,

skoro znajdzie ją w formie e-booka, lub jako skan na forum… :roll:

chyba napisał fragmenty, wycinki i nie napisał, że ma być to e-book ;/

Ok, popatrz na to z tej strony:

Masz swój magazyn np. komputerowy, na pierwszej stronie reklamujesz jakiś ciekawy artykuł,

który ma przyciągnąć czytelników i skłonić ich do kupna czasopisma, dodatkowo wydałeś $$ na reklamę w internecie,

a na jakiś pierwszym lepszym forum ktoś podaje skan/wycinek z gazety (tudzież cały artykuł)…

Tak, dlatego też wcześniej napisałem, że to zależy od wieku gazety… Jeśli jest jakaś stara, to problemu nie ma, jeśli jednak tak jak mówi L337 Crew - może to doprowadzić do kłopotów… Najlepiej zadzwoń do biura wydawnictwa gazety i popytaj jak to, każda gazeta może mieć inne zasady, zezwolenia…

a to niby dlaczego?