Wyciszanie kompa poprzez BIOS


(pihor) #1

Witam! Tak jak w temacie. Poniżej znajduje się screen o napięciu zasilania itp. wykonane programem CPU-Z. Mój komp trochę głośno chodzi. Mam nowy zasilacz, który działa w miarę cicho, jak na jego cen. Natomiast mam wrażenie, że wiatrak od procka hałasuje. Czy mogę w BIOS-ie coś ustawić, żeby procek i inne elementy "chodziły" ciszej? Proszę o odpowiedź:)post-63445-13856534109676_thumb.jpg


(Karmazyn65) #2

Przez BIOS można tylko w pewnym zakresie i w przypadku, gdy pewne szczególne opcje dostepne są BIOS-sie.

Np.: Kontrola prędkości obrotowej wentylatorów, Kontrola prędkości obrotowej HDD (wyciszanie HDD spotkałem do tej pory tylko w markowych komputerach IBM, Compaq, Siemens), nieprzetaktowywanie, lub zmniejszenie przetaktowania, jeśli komputer był przetaktowany.

Dodatkowo, nie BIOS-ie, ale programowo, mozna wyciszać napędy optyczne.


(slawex1983) #3

W niektórych płytach jest możliwość programowej regulacji obrotów wentylatora. Służy do tego program SpeedFan. Korzystam z tego dobrodziejstwa i chwalę sobie. Można ustawić, żeby wentylator chodził na 100% po przekroczeniu określonej temperatury itp. Druga metoda to wstawienie na przewodzie zasilającym wiatraczek małego opornika ok. 30-70Ω.Operacja bardzo prosta i skuteczna. Należy zwrócić uwagę na to, czy temperatura nie będzie za wysoka. Powiedzmy nie więcej jak 55st. Kiedyś wszystkie wiatraki miałem tak wyciszone łącznie z PSU i nic się z kompem nie stało. Niektóre dyski twarde można wyciszyć używając narzędzi do kontroli AAM takich jak HDTune PRO. Seagaty nie obsługują tej funkcji. Najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie dysku w gumowej kołysce. Na różnych forach piszą, że można zrobić samemu z gumki do “gatek”, ja użyłem gumy z dętki rowerowej. Efekt - dysk bezszelestny.

Jeżeli jest ktoś zainteresowany szczegółami to proszę o PW.


(Adalbert) #4

http://forum.pclab.pl/index.php?showtop … try4213402 - softwareowe wyciszanie dysku (więc nie tylko markowe komputery), ogólnie cały ten temat jest wart przeczytania jeżeli chodzi o wyciszanie


(Karmazyn65) #5

Wszystkie wasze propozycję są bardzo dobre i pytający powinien je rozwazyć, tylko, że ja odniosłem się do ptyania z tematu:

Wyciszanie kompa poprzez BIOS


(slawex1983) #6

Przez Bios to możesz ewentualnie regulować szybkość obrotów wiatraczka na CPU. Jednak marne szanse, że w Twojej płycie jest taka opcja.


(klopas) #7

jedyne co możesz zrobić to podłączyć wiatraczek z procka od lini +5V… ale to tylko dla bardziej wtajemniczonych :wink:


(Adalbert) #8

Faktycznie Karmazyn65, masz tutaj rację.

Jednak czy wszystkie procesory i płyty główne regulują prędkość obrotów wiatraka na procesorze w zależności od temperatury? Chyba w tym konkretnym przypadku nie mamy z tym do czynienia, więc żadne zmiany w taktowaniu (które na celu mają chyba obniżenie temperatury procesora) na nic się zdadzą w sprawie wyciszenia tego wiatraka.


(klopas) #9

lepszy efekt daje dovoltowanie…

Karmazyn65 , nic nie zrobisz w BIOS-ie żeby wyciszyć…


(Adalbert) #10

Chyba od voltowanie, bo mowa jest o zmniejszeniu temperatury. :slight_smile:


(klopas) #11

no racja…to można zrobić downclock :wink:


(Mariosti*) #12

Np. u mnie na an7 kilka gniazd 3pin ma napięcie sterowane właśnie z poziomu biosu i to zależnie od temp. w różnych miejscach płyty głównej, napięcia i progi temp. ustala się w biosie, więc nie mów klopas że nie można :stuck_out_tongue:


(klopas) #13

podejrzewałem że na ASSrock-u [sic!] nie będzie takiej funkcji… przecież ta firma robi niskobudżetowe mobo i szczerze wątpie aby można było coś takiego zrobić…


(Karmazyn65) #14

Czy ja cos takiego napisałem? Napisałem tylko, co można regulować przez BIOS w zakresie wyciszenia, przy założeniu, że w BIOS-ie te funkcie są.


(Adalbert) #15

Aj zostawmy to. Tak jak pihor pytał o BIOS, tak pytał konkretnie odnośnie swojego komputera.


(slawex1983) #16

No nie… rozwalacie mnie… Nie dość, że komp już nie za mocny, to jeszcze sugerujecie obniżenie FSB :smiley: Pihor na pewno nie takiej pomocy oczekiwał. Piszę ostatni raz: w NIEKTÓRYCH biosach jest możliwość regulacji obrotów wentylatora na CPU, innych opcji wyciszających tam NIE MA. Na pewno regulacja jest na płytach z układem monitorującym ASUS ASB100, powinna być na IT8712 (jednak nie wszyscy producenci płyt wykorzystują tę funkcję).


(klopas) #17

jeśli ma BIOS Award/Phoenix to zawsze może zmodować i jest szansa na przywrócenie tych funkcji…


(slawex1983) #18

Mała bo mała, ale jest. :slight_smile: