Wyciszenie komputera

Mam komputer który zaczyna troszkę hałasować - chodzi o wentylator na procesorze, przy większym obciążeniu. Słyszalny dla mnie “hałas” zaczyna się gdy wiatraczek osiąga prędkość około 1600 obrotów (mierzę Speedfanem)

 

Sprzęt (dwuletni) to:

Procesor AMD AD580KWOHJBOX

Płyta główna Gigabyte GA-F2A85XM-D3H

Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan Pro (HE924)

 

Czy dałoby się z tym coś zrobić, nie za drogo, by przy większym obciążeniu procesora wentylator tak nie hałasował ?

 

Pomogłoby może zamontowanie dodatkowego wiatraczka na tylnej częsci obudowy ?

 

 

Po pierwsze - słowa “wiatrak” i “wentylator” nie są zamienne - trzymaj się w tym przypadku określenia “wentylator” bo wiatraki stoją np. na polu.

Po drugie: masz dwa sposoby usunięcia hałasu:

Chcesz powiedzieć, że masz tylko jeden aktywny wentylator w kompie? Pomijając ew. kartę graficzną i zasilacz. Jakie masz tam temperatury?

Poza wymianą/nasmarowaniem obecnego wentylatora na procku zdecydowanie sugeruję instalację dodatkowego kręciołka aby obniżać temperatury w budzie(wtedy ten na procku nie będzie musiał się tak męczyć).

 

Tak mam tylko wiatraczek na zasilaczu i wentylator na procesorze (Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan Pro (HE924))

 

Normalnie przy przeglądaniu internetu czy Wordzie mam temperaturę chyba CPU (temp1) 30-33 stopnie. HDD mniej więcej tyle samo. Zaczyna pewnie się dopiero przy większym obciążeniu procesora jak zaczynam w coś grać.

Właściwie dostałeś już słuszne podpowiedzi. Po pierwsze konserwacja obecnego wentylatora a po drugie opcjonalnie, jeśli często obciążasz komputer, dołożenie drugiego

Ok, tak zrobię - wymienię wentylator na cpu i dodam wentylator z tyłu
Może jeszcze dwa pytania:
1)  jakiś konkretny link do sprzętu, który warto zamontować (wydałbym na to około 100 zł)
2) czy warto dołożyć jakieś maty wygłuszające i jakie?

Z wieloletniego doświadczenia z czerwonymi powiem tak: walka z hałasem przy AMD jest bezcelowa. Tak jak diesel musi dymić, tak amd musi wyć i żreć prąd :wink:
U mnie pomogło zdjęcie obu ścianek boczych, pół przedniej, dodanie dwóch wolnoobrotowych wentylatorów 120mm (pród i tył) i zadbanie o ustawienie w przewiewnym miejscu. Rozwiązanie o tyle kiepskie, że co dwa tygodnie odkurzanie :(